Anasayfa / Makaleler / Hayal gücü ve yaratacı fikirler

Hayal gücü ve yaratacı fikirlerRüya görebildiğim için başarıyorum

37 senelik profesyonel hayatımda birçok yönetici ile tanışma, tartışma ve birlikte çalışma şansı yakalamış biriyim. Hem onlardan öğrendim hem de kendi bildiklerimi, tecrübelerimi paylaşmaya çalıştım. Başarılı yöneticilerde tespit ettiğim ortak bir konuyu yazımın başlığı yaptım. Yeteri kadar işlenmeyen bu konu “hayal gücü” ile ilgili.

hayal gucu

Kesin olarak hayal gücünün her konuda önemli olduğunun altına imzamı atıyorum. Şirketler, birçok konuda çözüm üretmekte zorlanırlar ve “beyin fırtınası” yaparak yeni yaratıcı fikirler bulmaya çalışırlar. Bu beyin fırtınası olayının arkasında her çalışanın bir konu hakkında yeni fikirler üretebilmesi ve çözüme katkısının olabilmesi yatar. Ben beyin fırtınalarının her zaman destekçisi oldum. En zor ve en çözümsüz durumlarda dahi çözüm konusunda yaratıcı örnekler ortaya çıkabiliyor.
Hayal gücü zengin olan dostum Dr. Oğuz Babüroğlu, “Arama Konferansları” konseptini geliştirdi ve başarılı oldu… Şirketlere ve kurumlara ortak aklı bulmada yardımcı oluyor. Her düşüncenin özgürce tartışıldığı ortamda bir sonuç ve düşler ortaya çıkıyor.

Konuyu bireye indirmeyi tercih ediyorum. Bir yöneticinin hayal gücü ne kadar yüksekse o kadar değişik çözümler üretebiliyor. Hayal gücünün başan ile direkt bir korelasyonu olduğunu düşünüyorum. Ülkemizde hep “ayakları yere basmıyor” tabiri ile birçok kişinin kariyerlerinin önü kesiliyor. Halbuki o renkli kişiliklerinin değerli katkıları, belki de şirkete marjinal ivme sağlayacak yenilikçi fırsatlar içerebiliyor.

Başarıyı yakalamak için herhangi bir konuyu herkesin yapmadığı şekilde yaparak öne çıkmak ve fark yaratmaktan geçiyor. Bu yüzden iyi pazarlama uzmanları, aranan değerli elemanlar oldular ve bugün artık CEO koltuğuna en çabuk ulaşma yolu pazarlamadan geçiyor. Görüşüm pazarlamacıların değil, iş yapan her yöneticinin rüyasının renkli olması gerektiği…

Hayal gücünü göstermenin veya rüya görmeyi neyin sağladığının cevabı geniş ve kapsamlı. Biraz doğuştan hücrelerin yardımcı olması, biraz ailenin verdiği eğitim, biraz da içinde büyüdüğümüz topluluk bunu etkiliyor. Psikologlar, buna daha doğru cevabı bulabilirler. Ama benim şahsi fikrim iki hususun hayal gücüne müthiş katkı yapıyor olduğu. Herkesin bu metotla yaratıcı olması mümkün diye düşünüyorum:

  Değişimin Şifresini Ancak Öğrenen Şirketler Çözer

– Kitap okumak

– Seyahat etmek

Seyahat etmek, zaman ve fınan-sal imkanlara bağlı olduğundan, kitap okumayı ben tüm yöneticilere başarının anahtarı olarak öneriyorum. Bu yüzden Herkese Bir Kitap Vakfı’nın da kurucu üyesiyim.

Yaz gelmeden herkese bol okumalar diliyorum.

Şerif  Kaynar
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Dünyada djjital oyun endüstrisinin büyüklüğü

Dünyada djjital oyun endüstrisinin büyüklüğü, film ve müzik endüstrisinin toplam büyüklüğünü geride bıraktı. Ve daha …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir