Reklamlar-Reklamcılık

Hayat Paylaşınca Güzel

Araştırmada Arçelik’le başa baş mücadele eden ve çok ufak bir farkla birinciliği Arçelik’e kaptıran Turkcell’in Pazarlama İletişimi Bölüm Başkanı Alpay Alptekin, başarıdaki sırrın samimiyet olduğunu söylüyor.

BAŞARININ SIRRI

‘Hayat Paylaşınca Güzel’ Alametifarika tarafından yaratılan reklam filmlerimizle lanse ettik. Yola çıkarken ‘samimiyet duygusu’nu odağa aldık. “Sarılma” kavramının öne çıktığı reklamlarda doğallığın yakalanması için oyuncularımızı gerçek ailelerden seçtik. Reklamlarda birbirine sarılan herkes gerçekten de aile bireylerinden oluşuyordu. Bebeğine sanlan yeni doğum yapmış anne görüntüsü bile gerçekti.

İLETİŞİM PLANI

360 derece planladığımız iletişim planımızı başarıyla uyguladık. Yeni söylemimizi sadeleşen ve yenilenen logomuzla aynı zamanda lanse ettik. Sadece 20 gün süren Billboard-MMS kampanyamızda toplam 21 milyon 913 bin MMS gönderildi. Paylaşma fikrini tüm mecralarda anlattık. İstanbul’da 6 vapur hattında gazete dağıttık, 1,5 milyon kişi gazetesini paylaştı. “Askıda Ekmek” kampanyamızla İstanbul, Kayseri, Konya ve Samsun’da yaklaşık 1 milyon kişi ekmeğini ihtiyaç sahipleriyle paylaştı.

SÖYLEMİN ÖMRÜ

“Hayat Paylaşınca Güzel”i 2011 yılının son çeyreğinde lanse ettik.

Bu yeni söylemimizi ve “Paylaşma” kavramlarını her kesimden müşterimizde hissettirecek sürdürülebilir bir iletişim planı yaptık ve bu planı aynen planladığımız gibi başarılı bir şekilde hayata geçirdik.

2012’de de bu iletişime ve Turkceil markasına yatırıma devam ediyoruz. Sadece imaj kampanyalarımızla değil tüm iletişimlerimizde söylemimizi destekliyoruz. Yakın ve orta vadede söylemimizde bir değişiklik öngörmüyoruz.

Tûrkcell’in itim mecralar arasında en başarılı olduğu alan elbette outdoor oldu. Elbette diyoruz çünkü Türkiye’de ilk kez bir reklam kampanyasında ana mecrası outdoor oldu ve bu strateji başarıyı yakaladı. Zaten Tûrkcell’in ilk sırada olduğu iki mecradan biriydi. Tûrkcell’in tüketicisi outdoor’da uyguladığı stratejiyi çok beğenmiş… bu da her zaman TV merkezde olan yaklaşımın doğru olmadığını, iyi yapılan her işin tüketici tarafında karşılık bulduğunu gösteriyor.

Tûrkcell’in ilk sırada olduğu diğer mecrada gazete ilanları olmuş… Turkceil burada Ab hedef kitlesine konuşmuş ve bu kitle tarafından oldukça beğenilmiş.

Turkceil adına araştırmanın en önemli sonuçlarından biri TV’de gerçekleşti. Televizyonda en beğenilen ikinci marka-kampanya olmasına rağmen hitap ettiği hedef kitlenin yaşı oldukça ilerlemiş görünüyor. TV’de en çok 40-^ yaşa hitap eden Turkceil adına bu bir sorun olabilir….

Reklam Ajansı; Alametifarika
Yaratıcı Ekip; Arkın Kahyaoğlu, Musa Paça, Odisseas Sevsevme, Mert enttirk, Çağlar Kurtaran, berat Pekmezci, Serdar Güngör, Ebru Topçuoğlu, Ozan Küme
Medya Ajans:  Mindhare
Reklamveren Yetkilisi: Alpay Alptekin, Koray Ata
Yönetmen: bahadır Karataş
Prodüksiyon şirketi: Pilmpark
Mûzik: Nil Karaibrahimgil
Kullanılan Mecralar: 3W derece bir iletişim planlandı. TV, Kadyo, Ulusal ve Verel gazete ve Perkiler, Pijital Mecralar, Outdoor gibi olası tüm mecralar kullanıldı.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu