İş Fikirleri ve İş Kurmak

Hayatınızı Kolaylaştıracak 5 Adet Yenilikçi İş Fikri

Bu girişim projeleri yatırımcısına çok para kazandıracaktır. İnsanların hayatını kolaylaştıran bu çalışmalar geleceğe dönük yeni projelere de yön verecektir.Yenilikçi iş fikirleri

Yeni iş fikirleri olarak değerlendirdiğim bu ürünler sizlere fikir verebilir. 5 adet yeni iş fikrini değerlendirmeniz ve yorum kısmından fikirlerinizi belirtmeniz dileğiyle.

1-) Cep Telefonu İle Kan Tahlili

İzmir Yüksek Teknoloi Enstitüsü’nde (İYTE) geliştirilen yazılım özel bir kağıt üzerine damlatılan kanın fotoğrafını çekerek HIV virüsü ve bazı kanser türleri gibi hastalıktarı tespit edebiliyor.

İYTE Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Yrd Doç. Dr. Ümit Hakan Yıldız kimya bölümü 2. sınıf öğrencisi Hakan Berk Aydın ve bilgisayar mühendisliği bolümü 3. sınıf öğrencisi Cihan Toklucu‘nun, ”BİORGB” adlı proje kapsamında geliştirdiği yazılımla, kan tahlili sayesinde fark edilebilecek tüm hastalıkların hızlı ve düşük maliyetle öğrenilebilmesini sağlayacak. Ürünün pratikliğini, ucuzluğunu, kitlelere kolayca ulaştırılabilmesini ve bu çalışmanın ülkemizde yapılmasını beğendim. Her bireyin ucuz ve kolay bir şekilde kesinlik oranı çok yüksek olmasa da ilk teşhisi kendisinin yapabilmesi çok önemi.

2-) Güneşten Elektrik Üreten Perde

YTÜ Makine Mühendisliği doktora öğrencisi Ahmet Fuat Yalçın YTÜ kuluçka merkezinde geliştirdiği güneş gören perdeden fotovoltaik yöntemle elektrik üretmeyi planlıyor.

Güneş Perdesi binalar ve işletmelerde bulunan perdeden elektriğin üretilebildiği bir tür perde. Perdelerin güneş gören yüzeyleri fotovoltaik (ısıya maruz kaldığında enerji üretebilen) hücrelerle kaplanarak elektrik üretiyor. Elektrik üretimi gerçekleştirilirken perdelerin açılıp kapanabilmesi, dikey perdelerin şeritlerinin açılarının ayarlanması ile oda içerisine giren ışığın düzenlenebilmesi de kullanım kolaylığı sağlıyor. Üretilen elektriğin bir aküde depolanıp kullanılabilmesi yanında Yenilenebilir Enerji Kanunu (YEK) kapsamında elektrik dağıtıcı firmaya 10 yıl alım garantisi ile satılabilmesi ürünün fizibilitesini artırıyor.

Yalçın. “Güneş Perdesi” projesi İle TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı tarafından 2015 yılında düzenlediği. 2238 üniversite Girişimcilik ve Yenilikçilik Yarışmasında genel kategoride birinci olmuştu Ardından da Sanayi Bakanlığı nın Teknogirişim desteğini kazanmıştı Mentoru ve danışmanı olduğum Yıldız Teknopark Kuluçka Merkezi’nde projesini geliştirmeye başlamış, bu amaçla TPO patentine ve Avrupa Patenti ne başvurmuştu Yurtdışındaki benzer güneş perdesi ürünlerine göre kullanılan fotovoltaik hücrelerin daha yüksek verimliliğe sahip olması, perdeye getirdiği kullanım kolaylığı ve elbette yenilenebilir enerji üretmesi ürünün avantajlı yönleri Diğer yandan, ürün özelliği olarak perde güneş enerjisi dönüştürmek için çok da ideal bir ortam değil. Binaların yan dış yüzeylerinde, çatılarında veya yurtdışı iş ortağımın Tata İle birlikte üzerinde çalıştığı projelerdeki gibi otomotik tavanda veya gövdesinde güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştürülmesi daha fizibil ve enerji üretimi daha verimli alanlar. Proje bu yönlerde de (uluslararası patent alınabilmesi şartı ile) geliştirilebilir.

3-) Yapay Zekalı Lastik

Goodyear, yapay zeka ile yol, hava, çevresindeki koşullar ve diğer araçlar gibi birçok bilinmeyeni algılayıp analiz edebilen, öğrenebilen, karar verip yönlendirebilen küre formlu lastiğini, Mart ayındaki 2017 Cenevre Uluslararası Motor Show’da tanıttı. Süper elastik polimerden üreten lastiklerin biyonik derisi, insan derisine benzer bir esnekliğe sahip ve ayrıca çevresindeki şartları hemen algılayabiliyor.

Ayrıca, lastiğin sırt desenini oluşturan bölümler çevre ve yol şartlarına göre biçimlerini değiştirebiliyor, örneğin ıslak yolda su tasfiyesi için ek lastik çukuru ekleyebiliyor, kuru koşullar için ise lastik sırtının düzleştirilmesini sağlıyor ve böylece değişen şartlara göre daha verimli bir lastik taban yüzeyine dönüşüyor. Beyni ve biyonik olarak biçim değiştiren lastik sırtı sayesinde de edindiği bu bilgileri, uygulamaya koyma veya sürücüyü uyarma yeteneğine sahip; örneğin oluşan bir deliği kendisi tamir edebiliyor. Bu lastik, takılı olduğu aracın sinir sisteminin bir parçası olarak internet dünyasıyla da bağlantı kurabiliyor.

4-) Deriye Tek Dokunuşla İyileştiren Nanoçip

Ohio Üniversitesi’nden Dr. Chanda Sen önderliğindeki bir grup bilim insanı, vücuttaki herhangi bir hücreyi iyileştirebilecek ve onarabilecek bir nanoçip prototipi geliştirdi. Fare ve domuzlarda denenen bu prototip nanoçip üzerine yerleştirildiği canlı deride bir elektrik alan oluşturarak, deri hücrelerini yeniden programlıyor, vücuttaki yaralı bölgenin iyileşmesini ve yeni hücrelerin oluşmasını sağlıyor.

Beğendim çünkü:

• Nanoçip, cerrahi bir işleme gerek duymadan iyileşme sağlayabiliyor.

• Kolay kullanımlı, can yakmıyor.

Gelişme potansiyeli var çünkü:

• Beyin hasarı geçirip felç kalmış bir fareye enjekte edilen bu nanoçip, deri hücrelerini sinir hücrelerine dönüştürmüş.. İki hafta sonunda farenin ihareket edebildiği görülmüş. Çalışmalarının yüzde 98’inin başarıyla sonuçlandığını söyleyen Dr. Chanda Sen, bu kadar yüksek bir başarı yakalamalarının kendilerini bile şaşırttığından bahsediyor.• Bu nanoçip birkaç yıl içerisinde insanlarda test edilmeye başlanacak.

• Şahsen, hücre üretebilme özelliğinin yaraları hızlı iyileştirmesinden, eksik bazı uzuvların üretilebilmesine kadar birçok farklı ve yeni devrimsel gelişim alanı yaratacağını düşünüyorum.

5-) Aire Nefes Testi

Hem kilo verebilmek, hem de sağlığımızı daha iyi koruyabilmek, hastalıklara karşı bağışıklığımızı artırabilmek için sindirim sitemimizin özelliklerini öğrenmemiz, bunun için de bir dizi pahah testten geçmemiz gerekiyor. Bu sorunu halletmek için Food Marble adlı girişim Şubat 2017’de Aire’yi geliştirdi. Fiyatı 650TL civarında olan Aire kullanıcının nefesini analiz ederek, midedeki asit oranım ölçüyor ve kişinin hangi yiyecekleri sindirmekte zorlandığım tespit ediyor.

Böylece, örneğin kilo verebilmeniz için size en uygun olan diyeti seçebiliyorsunuz veya sindirim sisteminizde hangi hastalığın bakterilerinin olduğunu öğrenebiliyorsunuz.

Beğendim çünkü:

• Klasik hastane testlerine göre yöntem olarak daha hafif, küçük, pratik ve rahat uygulanabilir bir ürün. Yanınızda her yere taşıyabilir, istediğiniz an kullanabilirsiniz. Aynca mobil telefon ile uyumlu.

• Genel testlere göre her yiyeceğin size olumlu ve olumsuz etkisini ayrı ayrı ölçebiliyorsunuz.

• Bir defa satın alıp birçok kez siz veya arkadaşlarınız, aile bireyleri kullanabilir. Yani, aynı zamanda öğrenci işi.

• Uygulama farklı gıdaların içindeki meyve şekeri, süt şekeri ve sorbitol gibi bileşenleri karşılaştırıyor. Kullanıcının denediği yiyeceklerden yola çıkılarak, diğer yiyeceklerin ne gibi etkiler yaratacağı anlaşılabiliyor. Vücudunun hangi bileşenleri daha kolay hangilerini ise daha zor sindirdiğini öğrenen kullanıcı, yiyecek tercihini buna göre yaparak mide rahatsızlıklarını, sindirim sorunlarını azaltıyor veya hangi yiyeceklerin kan şekerini yükselttiğini öğrenmeyi sağlıyor.

5 Adet Orijinal İş Fikri

YEKTA ÖZÖZER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu