Haberler

Hayvancılık Haberlerini hayvancilikakademisi.com’da Bulabilirsiniz

Matlı Yem’den e-girişim fırsatları

Türkiye’nin önde gelen yem üreticilerinden Matlı Gıda Grubu bünyesindeki Ömer Matlı Akademi tarafından desteklenen sanal dünyanın Hayvancılık Akademisi, hayvancilikakademisi.com adresinde yayın hayatına başladı. Sitede konuyla ilgili alanındaki akademisyenlerin görüş ve yazıları yayınlayacak, hayvan yetiştiricileri de en çok ihtiyaç duydukları bilgilere bu siteden kolaylıkla ulaşabilecek.

hayvancilikakademisiSanal dünyanın hayvancılık akademisi, hayvancilikakademisi.com adresinde yayın hayatına başladı. Hayvancılık Akademisi, bir sosyal sorumluluk projesi olarak, Türkiye’nin önemli yem üreticilerinden Matlı Gıda Grubu bünyesindeki Ömer Matlı Akademi tarafından destekleniyor.

Türkiye’den ve dünyadan en son, en taze hayvancılık haberlerine yer verilecek olan sitede konuyla ilgili alanındaki akademisyenlerin görüş ve yazıları yayınlayacak, hayvan yetiştiricileri de en çok ihtiyaç duydukları bilgilere bu siteden kolaylıkla ulaşabilecek.

Hayvancılık Akademisi, ziyaretçilerini şu altı ana başlıkta bilgilendirecek ve haberdar edecek: Hayvancılık, hayvan besleme, gıda, bilim teknoloji, ekonomi, eğitim. Yetiştirici köşesinde ise doğrudan yetiştiriciden gelen sorular cevaplanacak. Yetiştirici yine Hayvancılık Akademisi’nden güncel yem, yem hammaddesi ve çiğ süt fiyatlarına da ulaşabilecek.

“Kazandığımızı paylaşıyoruz”
Matlı Gıda Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı, grubun kurucusu Ömer Matlının, “Ülkenin kalınması için eğitimli bir geleceğe ihtiyaç vardır” sözlerini hiç aklından çıkarmadığını belirterek, “Biz de bu topraklardan kazandığımızı, yine bu topraklarla paylaşmak gerektiğini düşünüyoruz. Bunu da eğitime katkı ve babamız adına kurduğumuz hayvancılık akademisi ile yerine getirmeye çalışıyoruz” diyor.

Özer Matlı, Ömer Matlı Akademi’nin Türkiye’de süt ve besi sığırı yetiştiriciliğinde kullanılan değişik hayvan ırklardan oluşturulan bir sürüyü barındıran çiftliğinde, daha verimli bir süt ve besi hayvancılığı yapabilmek için Ar-Ge çalışmaları yürüttüğünü belirtiyor.

Bilgi ve birikim merkezi olacak

Özer Matlı, “Hem bu çalışmaların ve sonuçlarının Ömer Matlı Akademi’ye fiilen gelemeyen ilgililere aktarılması hem de çiftçimizin, yetiştiricimizin en yeni bilgiler ve haberlerle güncellenebilmesi için bir adım daha atarak sanal dünyanın Hayvancılık Akademisi olan hayvancilikakademisi.com’u destekleme kararı aldık” diyor. Matlı, Hayvancılık Akademisi’nin yetiştiricinin ilgisi ve akademisyenlerin desteği ile Türkiye’nin en önemli hayvancılık bilgi ve birikim merkezlerinden biri olacağını sözlerine ekliyor.

Matlı Gıda Grubu, Türkiye’nin önde gelen yem üreticilerinden. Grup son iki yıldır Burdan Yumurta markası ile yumurta piyasasında da faaliyet gösteriyor. Hayvan yemi sektöründe 25 yıllık geçmişi olan Matlı Gıda Grubu, Karacabey (Bursa), Konya, Çorlu (Tekirdağ) ve Turgutlu’daki (Manisa) fabrikaları ile yılda 540 bin ton yem üretim kapasitesine sahip. 2013 yılının ilk yarısında Samsun’da, ikinci yarısında ise Gaziantep’te faaliyete geçecek iki yeni fabrika ile bu kapasite 750 bin tona çıkacak. Yine bu iki yeni tesis ile birlikte Matlı Gıda Grubu Türkiye’nin beş coğrafi bölgesinde (Güney Marmara, Trakya, Orta Anadolu, Ege, Karadeniz) aynı anda faaliyet gösterir ve ürettiği yemleri pazarlar hale gelecek.

Ömer Matlı Akademi üniversite-sanayi işbirliği

Matlı Gıda Grubu, Uludağ Üniversite ile imzaladığı protokol çerçevesinde üniversitenin Veteriner Fakültesi’nin desteği ile Ar-Ge faaliyetleri sürdürüyor. Bu faaliyetler, şirketin kurucusunun adını taşıyan Ömer Matlı Akademi’de ve ona bağlı Hayvansal Üretim Eğitim ve Araştırma Merkezi ile Eğitim Çiftliği’nde yürütülüyor. Burada geliştirilen hayvan yemleri önce eğitim çiftliğindeki hayvanlar üzerinde deneniyor, daha sonra yetiştiricinin kullanımına sunuluyor.

Burcu Tuvay / Ekonomist


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu