Anasayfa / Pazarlama ve Satış / Hedef; içerik ve reklam gelirini artırmak

Hedef; içerik ve reklam gelirini artırmak

Hedef; içerik ve reklam gelirini artırmak

performDijital içerik üreten dünya şirketleri Türkiye’yi mercek altına almaya başladı. Hatta geçen yıl ilk satın alma gerçekleşti. Dünyanın önde gelen dijital spor medyası şirketi olan Perform mackolik.com ve sahadan.coım’u satın alarak pazara girdi. Peki şirketin hedefi ne? Bunun cevabını Perform Türkiye Genel Müdürü Emre Uğur verdi.

Geçen yıl Türkiye’de dijital pazarlama endüstrisinin büyüklüğü bir önceki yıla göre yüzde 30 artış göstererek, 1 milyar TL’ye yaklaştı. Bu mecranın hızlı büyümesi yabancı şirketlerin de dikkatini çekiyor. En son geçen yılın sonlanna doğru dünyanın önde gelen dijital spor medyası şirketi Türkiye’de içerik üreten bir internet girişimi olan mackolik.com’u bünyesine kattı. Bu hem içerik konusunda yapılan ilk yatırımlardan biri olarak, hem de yatırımcı şirketin bir fon değil stratejik ortak niteliğinde olmasıyla dikkati çekti. Dünyada 102 ülkede 28 dilde yayın yapan goal.com’un da sahibi olan bu grubun Türkiye’deki hedefi ne?Bunu Perform Türkiye’nin Genel Müdürü Emre Uğurlu ile konuştuk. 2007 yılında İngiltere’de dijital spor medyası yönetimi yapmak için kurulan Perform’un 1.8 milyar dolarlık bir büyüklüğe sahip olduğunu söyleyen Uğurlu, Türkiye’nin şirketin yatınm yaptığı 23’üncü ülke olduğuna dikkat çekti. Girdiği ülkelerde yerel lideri satın alma stratejisiyle hareket eden Perform’un Türkiye’de de bu yolla mackolik.com ve sahadan.com’u satın alarak pazara girdiğini belirten Uğurlu, Türkiye’de canlı skor ve istatistik paylaşımı yapan bu sitelerin 10 milyonun üzerinde tekil kullanıcıya ulaştığına değiniyor. Gelirlerinin yüzde 70’inin reklamdan geldiğini ifade eden Uğurlu, ancak içerik üretimi konusunda da 15’e yakın internet sitesi ve mobil operatöre hizmet verdiklerini hatırlatıp, bu alandaki gelirlerini artıma hedefinde olduklarının altını çiziyor.

Perform Türkiye olarak global için mackolik.com benzeri bir site hazırlığı içinde olduklarına da değinen Uğurlu, bu sitenin tüm dünyaya yayın yapacağını anlatıyor. Bu iki sitenin yanında Perform’un diğer sitelerinin gücünü Türkiye’de artırmak için de projeler geliştirdiklerini belirten Uğurlu, bu siteler için Türk şirketleri tarafından verilen reklamların da bağlantılarının Türkiye ofisinden kurulacağını söylüyor. Hemen belirtelim goal.com’un bugün en büyük reklamverenlerinden biri THY.

Fatoş Bozkuş / Ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir