Makaleler

Hediyeyi Veren Dişiyi Kapıyor

Kadınlara hediye almanın onlarla birlikte olmayı kolaylaştırdığını gösteren araştırmalar, bunun insana en benzeyen şempanzeler üzerinde de geçerli olduğunu ortaya koydu.

‘Parayı veren düdüğü çalar’ misali, ‘yemeği veren dişi şempanzeyi kapar’. Vahşi doğanın vahşi şempanzeleri üzerinde yapılan ilginç bir araştırmada dişilerin yemek karşılığı erkek şempanzelerle birlikte olduğunu ortaya çıktı.

Araştırma bir kez daha bu hayvanların uzun dönemli plan yaptıklarını tespit etmiş oldu. İnsana benzerliğiyle bilinen şempanzelerin geçmişi ve geleceği düşünebildiği ve bu özelliklerinin o anki davranışlarını belirleyebildiğini gösteriyor.

Şempanzeler üzerine şimdiye kadar pek çok araştırma yapan bilim adamları, dişi şempanzelerin kendi aralarında dedikodu yaptığını da kaydetmişti.

Şimdi de şempanzelerin cinsel hayatlarına göz atan araştırmacılar, hediye almanın dişiler üzerindeki etkisine dikkat çekiyor. Bilim adamları, dişinin et karşılığında birleşme yaşadığını ortaya koyuyor.

Almanya’daki Max Planck Antroloji Evrimi Enstitüsü’nden Cristina Gomes, “Erkek, dişiye et vererek birleşme şansını ikiye katlıyor. Dişilerin kendi başına yiyecek bulmada erkeğe göre başarılı olmamasının bunda önemli payı olduğunu düşünüyoruz. Av karşılığında erkekle seks yapıyorlar” açıklamasında bulunuyor.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu