GirişimcilikSağlık Haberleri

Hipertermi sayesinde girişimci oldu

Kemoterapi, ışın tedavisi, cerrahi müdahale gibi kansertedavi yöntemlerine ek olarak Türkiye’nin yabancı olduğu bir kanser tedavi yöntemi daha bulunuyor. Dünyada birçok ülkede yaygın olarak uygulanan hipertermi (ısı tedavisi) yöntemi Bursa’da Tıbbi Onkolog Doç. Dr. Mutlu Demiray‘ın kliniğinde de uygulanıyor, ikinci kliniğini İstanbul’da açmayı planlayan Demiray, bu tedaviyi Türkiye’de de uygulamak için girişimci olduğunu söylüyor.

hipertermi tedavisi

Kanserin çeşidi ve gelişimi uzmanlar tarafından farklı tedavilerin tercih edilmesine neden oluyor. Bunlar; cerrahi müdahale, radyasyon (ışın) tedavisi, kemoterapi, hipertermi (ısı tedavisi) ve alternatif tıp olarak sıralanıyor. Son dönemde dünyada bu tedavi yöntemleri arasında yer alan hiperterminin (ısı tedavisi) yaygınlık kazandığı belirtiliyor.Uzmanlar, bu tedavinin, klasik kanser tedavisine eklendiğinde başarılı sonuçlar sağladığını ifade ediyor. Aslında hipetermi yüzyıllarca kullanılan bir önlem olmasına karşın, kanser tedavisindeki yeri kısa bir süre öncesine kadar anlaşılmamıştı. Son yıllarda ABD, Kanada, Japonya, Almanya, İngiltere, Güney Kore gibi ülkelerde kanser tedavisinde yaygın olarak kullanılıyor.

Bu tedaviyi Türkiye’de uygulayan Alman Hipetermi Derneği onaylı klinik ise Bursa’da bulunuyor. Sahibi bu sistem sayesinde girişimci olan birtıp doktoru olan Tıbbi Onkolog Doç. Dr. Mutlu Demiray. 24 yıllık tıp geçmişine sahip olan Demiray, 2013 yılının Temmuz ayında açtığı kliniğinde bu tedavi yöntemini uyguluyor.

Son yıllarda yaygınlık kazandı

Hipertermi ile bir hastasının tedavi sürecinde tanışmış Demiray. Şöyle ki; karın içinde yaygın kanser hastalığı olan bir hastasının tedavisi tıkanmış. Ameliyat esnasında doktor arkadaşları ile birlikte karın içine yüksek dozda ısıtılmış kemoterapi uygulamaya karar vermişler. Bu hipertermi yönteminden çok başarılı bir sonuç almışlar ve Demiray’ın hipertermi serüveni başlamış.

Kanserin başlangıç sürecinden itibaren etkili olan pek çok faktörün bulunduğunu belirten Demiray, şu bilgileri veriyor: “Isının metabolizmada tetiklediği en önemli mekanizma bağışıklık sistemi, doğal savunmanın da devreye girdiği bu tedavi protokolü, kanser tedavisinde gelecek yılların seyrini de belirleyecek. Hipertermin etkin ve başarılı bir tedavi sağlıyor. Yan etkileri neredeyse yok. Birçok ülkede oldukça yaygın.”

Demiray, Almanya’da hiperteminin kanser tedavilerinde ayrılmaz bir parça haline geldiğini söylüyor. Isının gücü, kanser dokusunda geri dönüşü olmayan bir tahribata ve tedavi etkinliğine imkan sağlıyor. Demiray, Alman Hipertemi Derneği’nin bu tedavi yönteminin önümüzdeki yıllarda tüm dünyada modern kanser tedavisinin en önemli silahlarından biri olacağını söylediğine dikkat çekiyor.

İkinci klinik İstanbul’a

Hipertermiyle uzun süredir ilgilendiğini ve bu işin gelişeceğini düşünerek klinik açmaya karar verdiğini söyleyen Demiray, “Çalışacağım hemşirelerimi dahi Almanya Ruhr Üniversitesi’nde eğitime gönderdim. Modern onkolojik tedaviler yanında hiperterminin ve integrativ onkolojik yöntemlerin beraberce uygulanmasının doğru yöntem olduğu düşünce-sindeydim. Bu nedenle bir konsept oluşturdum. Kliniğimizde; hipertermi, integrativ onkoloji, modern onkolojik tedaviler, kanserde beslenme ve kanserle yaşam danışmanlığı konularında hizmet veriyoruz” diye konuşuyor.

Demiray, çocuklarının Bursa’da eğitimlerini sürdürmeleri nedeniyle ilk kliniği Bursa’da açtığını, İkincisini ise İstanbul’da açmayı planladığını ve zamanla bu işe yaygınlık kazandırmayı hedeflediğini söylüyor.

Hipertermi yöntemi ne sağlıyor?

Kanser hücreleri temel fonksiyonlarda normal hücrelerden ayrılır. Beslenmeleri, damarsal yapıları, hücre duvarı yapıları, enerji düzeyleri normal hücrelerden belirgin olarak farklılık gösterir. Tümör hücrelerine özel mikrodalgalar yardımıyla normal dokuya zarar vermeden kanserli dokuyu 42-42.5 C’ye kadar ısıtılabiliyor.
Hiperterminin temeli de, kanser hücrelerini 42-42.5 C’ye kadar ısıtarak kemoterapi ve radyoterapinin etkinliğinin arttırılması olarak tanımlanıyor. Radyoterapi, hiperter-miyle beraber uygulandığında tümör dokusundaki etkinliği yüzde 500’e kadar artıyor.

Hipertermi yan etkilerde artışa neden olmadan sadece radyoterapinin etkinliğini artırıyor. Kemoterapi ajanları ise, kanser hücrelerinin mikro çevrelerinin farklılığı ve kalın hücre duvarı nedeniyle yeterince etkili olamazken, hipertermi hücre duvarını zayıflattığı için kemoterapi ilaçlarının tümöral dokuya ulaşımını ve tümöral dokudaki etkinliğini de artırıyor.

Yeni girişimci!

İlk öğrenimini Denizli’nin Acıpayam ilçesinde Atatürk Ükokulu’nda tamamladıktan sonra parasız yatılı okulu sınavlarını kazanarak önce Denizli Yeşilköy Ortaokulu’nda sonra da İzmir Atatürk Lisesi’nden mezun oldu. 1989 -1995 yılları arasında Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdi. 1995’te Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları ihtisasına başladı. SOOO yılında iç hastalıkları ihtisasım tamamladı. 2004 yılında ise Tıbbi Onkoloji İhtisasım tamamladı. 1 yıl Uludağ Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştıktan sonra Bursa Onkoloji Hastanesi’ne geçiş yaptı. 2007 yılında doçentlik unvanını aldı. 2008 yılında Bursa Medieal Park Hastanesi Tıbbi Onkoloji Kliniği’ni kurdu ve 3 yıl görev yaptı. 2011 yılından itibaren hipertermi teknikleriyle ilgili çalışmalar yaptı. 2012 ve 2013 yıllarında Almanya ve Hollanda’da hipertermi ile ilgili çalışmalar yaptı ve eğitimler aldı. Aynı dönemde Urfa OSM Ortadoğu Hastanesi’nin onkoloji kliniğinin kurulum görevini yaptı. 2013 Mayıs ayından itibaren de kendi kliniğini kurdu.

Yatırım maliyeti 500 bin Euro’dan başlıyor

Dünyadaki hipertermi klinik sayısını net olarak bilinemiyor. Ancak Amerika’dan Avrupa’ya, Japonya’dan Uzakdoğu ve Kanada’ya kadar dünyanın her tarafında hipertermi kliniği bulunuyor. Öyle ki Harvard’tan Texas Üniversitesi’ne kadar pek çok yerde hipertermi FDA onaylı klinik faaliyet yürütmekte. Almanya’da 500’e yakın klinikte, ABD’de lOO’e yakın merkezde, Japonya’da ise kanserle ilgilenen her klinikte hipetermi yönteminin uygulandığını söyleyen Mutlu Demiray, “ Bu alanda bir klinik açmanın maliyeti ekipmana bağlı olarak değişiyor.

500 bin Büro ila 2 milyon Euro arasında bir yatırım maliyetinden söz edilebilir. Bizim kliniğimiz 550 bin Euro’ya mal oldu. Türkiye’de bu uygulamada görev alacak eleman sıkıntısı var. O nedenle yurtdışında hipetermi eğitimi şart. Bir hipetermi Miniğinde en az iki eğitimli hemşire ve uzman doktor olmalı. Günde 2-8 arasmda hastaya hizmet verilebilir” diyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu