Makaleler

Hırslı Olmanın Neresi Kötü?

İş hayatında en çok konuşulan duygu “hırs”tır.

Kadın ya da erkek iş hayatının olmazsa olmaz duygusudur hırs. Haksızlık edilerek olumsuz anlam yüklenmiştir bu duyguya. Halbuki hırs iyidir, yararlıdır ve gereklidir.

Kadın hırslı oldu mu, engellenir, kaçınılır ondan. Hırsını bastırması öğretilir, hırs yakıştırılmaz ona. Erkekten ise hırslı olması beklenir. Neredeyse gücünün simgesidir hırs.

Türk Dil Kurumu bu kelimenin anlamını şöyle açıklamış: Sonu gelmeyen istek, aşırı tutku.

Bence hırs ikiye ayrılır; işi doğru yapmaya ya da doğru işi yapmaya odaklanan hırs ve mutlak başarıya, paraya odaklanan hırs. Duygularımızı yaşamayı bilmediğimiz gibi hırsı da yanlış odaklandırırız. İşte bu yüzden adı çıkmıştır bu duygunun. “Hırslıyım” diyene az rastlanır. Hırslı olanın acımasız, ezici, haksızlık eden olduğunu düşünürüz. Bunu nedeni hırsımızı işi doğru yapmaya ya da doğru işi yapmaya yöneltmek yerine ne pahasına olursa olsun başarıya ya da paraya yöneltmemizdir.

İnsani değerleri yok eder, dengeleri alt üst eder, sonuca kilitlenerek her yolu mubah yapar, materyalizmi fetiş haline getirir, egomuzu başka hiçbir şekilde tatmin edemez oluruz.

Sonuca ulaşmak için şiddete bile başvurarak, yasaları, etik değerli yok sayarak, başkalarını kötüleyerek, onların başarılarını saklamaya çalışarak ya da üstlenerek, maddiyatı yücelterek, ne pahasına olursa olsun kazanmayı hedefleyerek sadece kendimize zarar veririz. Bu hırs bizi yer bitirir.

İş hayatında hırslı olmak
İş hayatında hırslı olmak

Oysa dünyanın kuralları değişti. Artık kısa yoldan köşe dönme, kazanmak için her yol mubah devri çoktan kapandı. Bunları hala yapanlar var. Bu yazı onlara hitap etmiyor. Onlar bu yazıyı zaten anlamayacaklardır.

Rekabette kazanan işin doğrusunu yapan olacaktır. Okumaya, öğrenmeye, kendini geliştirmeye, sonuç kadar sürece özen göstermeye, barışa, eşitliğe, iyiye, sevgiye sonu gelmeyen istek, aşırı tutkuyla bağlı olanlar kazanacaktır.

“Ben hırslı değilim” diyen ya yalan söylüyordur ya hırsının farkında değildir ya da hırstan korkuyordur. Hırsınızla barışın. Onu işinizi doğru yapmaya, doğru işi yapmaya yönlendirin. Değerleriniz, hayatta erdemli bir duruşunuz olsun. Daha iyisini yapmak için, daha güzele ulaşmak için, hak edilmiş başarıya ulaşmak için.

Bunu yapmak zor değil. Ama çevremizde böyle bir hırsın örnekleri çok azken ezici hırsın örneklerini hergün televizyon kanallarından izliyoruz. Yok edici hırsa sahip olanları toplum yok edecektir. Yapıcı hırs ise bireysel başarıları toplumsal başarılara dönüştürerek özlenen uygar Türkiye’ye ve barışın hüküm sürdüğü özlenen dünyaya ulaştıracaktır bizi.

Bir dostum sordu bana, “İnsan diyeceğin, başarı uğrunda asla feda etmeyeceği değerleri olan kaç kişi sayarsın?”

Ben varım, ya siz?

Monster Yazarı Sunay Karamık Özbek
Yönetici ve Kariyer Koçu

sunay@karamikozbek.com

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu