Başarılı Girişimcilik

Hızlı Yükselen Girişimciler

Ayakkabıyı ayağınıza getiriyor Denemeden ayakkabı alınır mı? Binlerce ayakkabı modelinin internetten satışa sunulduğu Zizigo’nun yükselişine bakılırsa alınırmış.

TÜRKİYE’YE İLK OLARAK 2008 yılında Ahmet San, Tolga Tatari ve Sina Afra’nın kurduğu Markafoni ile giren “private shopping”, yani müşterilerin ünlü markaların sınırlı sayıdaki ürünlerini büyük indirimlerle alabilmesine olanak tanıyan sisteme, kısa süre içinde Trendyol, Li-mango ve daha pek çok alışveriş sitesi eklendi.

Sina Afra

İşte, Markafoni’nin bu başarısı kurucularım öyle “gaza getirmiş” olmalı ki; grup nisan ayında sadece ayakkabı odaklı bir “private shopping” sitesi olan Zizigo’yu kurdu. Markafoni Yönetim Kurulu Başkanı ve Zizigo Kurucu Ortağı Sina Afra, Zizigo’nun öne çıkan özellikleri arasında kullanıcılarına bir üç gün içerisinde hızlı teslimat yapabilmek için stoklu çalışmayı tercih etmesinin öneminin altını çiziyor.

“Ayaklarınızı yerden keser” sloganıyla çıkan Zizigo, internet ortamında arandığında anlam olarak da oldukça ilginç sonuçlar çıkarıyor karşınıza. “Zizigo nedir?” başlığı altında çekilmiş videoda kişiler bu soruya oldukça ilginç cevaplar veriyor ve izleyenlerin de siteyi merak etmesine neden oluyor. “Hedefi on ikiden vurmak”, ‘Tostun içindeki erimiş kaşar”, “375 metre 12 santim” gibi cevapların verildiği video, aslında marka için yapılmış oldukça başarılı bir reklam kampanyası.

Sina Afra, Türkiye’de ayakkabı pazarının hızla büyüdüğü ve gelecek vaat ettiğini düşündükleri için böyle bir girişimde bulunduklarını söylüyor. Zizigo’dan önce Türkiye’de çok iyi ayakkabı mağazaları olmasına rağmen, yerli ve dünyadan yüzlerce seçkin markanın binlerce farklı modeline ulaşabileceğiniz bir online ayakkabı mağazasının bulunmadığının altını çizen Afra, Amazon’un sahip olduğu başarılı bir online ayakkabı mağazası olan Zappos gibi yurtdışındaki başarılı örnekleri inceleyerek Zizigo’yu oluşturduklarını belirtiyor. Zizigo, 365 gün iade imkanı, ücretsiz adrese teslim ve ücretsiz kapıdan iade imkanı gibi özellikleriyle müşterilerine yeni ve özel bir alışveriş deneyimi sunuyor.

Zizigo’nun Alexa’daki ziyaret istatistikleri oldukça dikkat çekici: Türkiye’de internet kullanıcılarının görüntülediği siteler arasında 21 Ekim itibariyle 408’inci sırada. Alexa’ya göre, sitenin kullanıcıları arasında 35 yaş altı ve yüksek gelirli kişilerin ağırlığı fazla. Afra, müşteri profillerini modayı yakından takip eden ayakkabıseverlerin oluşturduğunu söylüyor ve Türk kadınlarının ayakkabıya erkeklerden daha düşkün olmasına paralel olarak, kullanıcılarının yüzde 65lik kısmının kadın olduğunu belirtiyor.

Zizigo henüz yeni bir site konumunda olmasına rağmen Facebook’ta ağustos ayında 2 bin 128 kişinin beğendiği ve Tvvitter’da da 120 kişinin takip ettiği bir alışveriş sitesiydi ve bu rakamlar ciddi bir artış gösterdi. 21 Ekim itibariyle Facebook’ta 18 bin 74 hayranı ve Tvvitter’da da 334 takipçisi var. Kullanıcıların siteye dair yorumlan genel olarak bakıldığında gayet olumlu. Facebook’taki müşterileri arasında olan Kutlu Sümer, internet üzerinden yaptığı ilk alışverişin Zizigo’dan olduğuna dikkat çekmiş ve zahmetsiz ve sorunsuz bir alışveriş sunduğu için de siteyi oldukça başarılı bulmuş. Diğer bir kullanıcı Ömer İpçi ise, (pek çok diğer müşterinin ortak görüşü) sitenin 19 saat gibi kısa bir sürede müşteriye sunduğu hızlı servise ve müşteri ilişkilerine verdikleri öneme dikkat çekiyor. Bu olumlu görüşlerin yanında “ekşi sözlük” ve birkaç farklı sitede Zizigo’ya olumsuz eleştiri yapanlar da mevcut. Bunlardan en dikkat çekeni ise, aslında Sina Afra’nın da siteyi oluştururken “Benzer örnekleri inceledik” diye bahsettiği online ayakkabı alışveriş sitelerinden biri olan Zappos’a olan benzerliği. Olumsuz görüşlere rağmen site kısa sürede beklediği başarıyı elde etmiş görünüyor.

Günlük satış rakamlarının beklentilerinin çok üstünde olduğunu belirten Afra, yaz sonunda da bir artış yaşanacağını tahmin ediyor. Afra’ya göre Zizigo yeni bir site olmasına rağmen hızla büyüyor çünkü sadece ürün yelpazesinin genişliğiyle değil, sunduğu özel alışveriş deneyimi ve müşteri memnuniyetiyle de dikkatleri üzerine çekiyor. Yüzde 100 müşteri memnuniyetini hedefleyen site, 365 gün iade imkanı, 7/24 müşteri hizmetleri, teslimat ve iade sürecinde ücretsiz kargo servisi, satın alman ürünleri bir-üç günde kapıya teslim etmesi, iade edilen ürünün ücretsiz olarak kapıdan alınması gibi özellikleriyle öne çıkıyor.

Ürünlerin genel olarak sezon fiyatlarıyla satışa sunulduğu Zizigo’da her bütçeye uygun ürün bulmak mümkün. 18,99 lira ila 469 lira fiyat aralığında ürünlerin bulunduğu ayakkabı mağazasında aynca, yeni sezon ürünleri kapsayan yaz ve kış dönemi indirim kampanyaları yer alıyor. Ünlü yabancı markaların yanı sıra seçkin Türk markaların da bulunduğu mağazada Tommy Hilfiger’dan Puma’ya, Hotiç’ten Twigy’ye kadar uzanan geniş bir marka yelpazesi mevcut. Zizigo ayrıca Skechers, MBT ve Nr 39 gibi Türkiye’de az bulunan markaların ürünlerini satışa sunmasıyla da biliniyor. Afra, kış sezonunda Zizigo’da daha fazla markanın ayakkabı tutkunlarıyla buluşacağının müjdesini veriyor.

Afra, tüketicilerin her türlü ayakkabı ihtiyacına cevap veren bir şirket olma)i hedeflediklerinin altını çizerek, tüm ayakkabı tutkunlarının kafasında “Ayakkabı Zizigo’dan alınır” algısını yerleştirmek istediklerini belirtiyor. Önümüzdeki dönemde Mar-kafoni grup şirketlerinin hem yur-tiçinde hem de yurtdışında yatırımlarının da olacağını söyleyen Afra, önümüzdeki dönemde tek bir üründe uzmanlaşan ve müşteri memnuniyetine odaklanan Zizigo gibi dikey sitelerin artış göstereceğini ekliyor. Bu yaratıcı grubun sadece kozmetiğe odaklanan bir internet alışveriş sitesi üzerine çalıştığı da duyumlar arasında.

Ayşe Gülsün Özatalay

Yatırım Yapılacak En İyi İş Fikirleri

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu