Bayilik Veren Firmalar

Hobi Mağaza Zincirleri Oluşturan Topmodels Bayilik Veriyor

Hobi mağazacılığında girişim fırsatı

Hobi mağaza zincirleri oluşturan Topmodels, hu yıl yedi adet franchise mağaza açacak. Yaklaşık 50 bin TL yatırımla kurulabilecek mağazalar için aylık hedeflenen minimum ciro 20 bin TL.Hobi ve model pazarı ülkemizde yeni gelişen sektörlerden biri. Topmodels, 2007 yılından bu yana Türkiye’de yetişkinlere yönelik uzaktan kumandalı model araçlar, maket ve hobi malzemeleri konularında hizmet veren bir perakende markası. Müşterileri genel olarak 14 yaş üstü erkeklerden oluşuyor. En büyük talep 25-40 yaş arasındaki erkeklerden geliyor. Bunun yanında özellikle ev ve yapı maketleri gibi ürünler de yetişkin kadın müşterilerin ilgisini çekiyor.

topmodels

Son beş yıldır Topmodels’in çalışmaları sonucu bu pazarı büyütmeyi başardıklarını söyleyen markanın kurucusu Alpaslan Bak, “Önceki yıllarda İstanbul ağırlıklı bir pazarken Topmodels’in franchise ağı sayesinde Anadolu’da da mağazalar ortaya çıkınca sektörün önü oldukça açıldı. Henüz yeni bir sektör olmasından ve Türk toplumunun hobiye merakından dolayı büyüme potansiyeli çok üst seviyede” diyor.

AMORTİ SÜRESİ KISA

Topmodels’in açıldığı yıldan itibaren ortalama yıllık yüzde 25 büyüme oranına sahip olduğunu ifade eden Bak, her şehre bir adet franchise verdiklerini kaydediyor. Her bir şehirde tek bir doğru aday ile işbirliği yaptıklarını belirten Bak, 12 adet mağazalarının dokuzunun franschise sistemiyle yönetildiğini vurguluyor.

Mağazanın bulunacağı şehir ve mağaza boyutuna göre değişiklik göstermesine karşın 40 bin ile 50 bin TL arasında bir yatının ile Topmodels mağazası açmak mümkün. Yatırım yapacak olan girişimcinin hobiye meraklı olması ve işinin başında çalışması, franchise verilecek kişilerde aranan en önemli özellikler olarak ifade ediliyor.

Alpaslan Bak, “Topmodels mağazaları genellikle ilk açıldıkları aydan itibaren masraflarını çıkarmaya başlar. Yatırımın amorti süresi 1,5-2 yıl gibi bir süre alıyor. Mağazalar için aylık ciro hedefimiz ise minimum 20 bin TL” diyor.

YEDİ MAĞAZA AÇACAK

Başlangıç bedeli veya başka bir ad altında herhangi bir ek bedel alınmıyor. Yatırımcının yatırımı tamamen mağaza açılışına ve ürün alımına yönelik oluyor. Royalty ücreti de talep edilmiyor. Genel hedef her ilde bir Topmodels mağazası olması. Ancak nüfusu 200 bin ve üstü olan şehirlere öncelik tanınıyor. Bak, 2014 yılında yedi adet daha franchise mağaza açmayı hedeflediklerini söylüyor. Sattıkları bütün ürünlere ücretsiz ömür boyu servis garantisi verdiklerini kaydeden Bak, sözlerini şöyle sürdürüyor:
“Bu garantinin dünyada başka bir örneği olmadığım göz önüne alırsak müşterilerimiz gözündeki haklı değerimiz daha iyi anlaşılacaktır. Önceki yıllarda arka sokaklarda kişisel bazı girişimlerle hobi amaçlı işletilen küçük dükkanlar ile kıyaslandığında Topmodels’in İstanbul’un en işlek caddelerinde açtığı büyük mağazalar bu sektör için yeni bir soluk oldu. Cadde mağazacılığı ile birlikte bu sektörün her kesimden tüketiciye hitap edebilmesi için üıün çeşitlendinneleri yaptık.”

İŞİN AYNASI

Uygun yer: Nüfusu 200 bin ve üzerinde olan iller.

İlk sermaye: 40 bin ile 50 bin TL arasında.

Ciro hedefi: Aylık minimum 20 bin TL.

Bayilerde aranan özellikler: Hobisi oian ve işinin başında duracak girişimciler.

Başvuru için: 0535 234 85 39Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu