Dünyadan ve Türkiyeden Güncel Haberler

Hukuksal koruma sigortası

Mahkemelerde aylarca süren hukuk davalarının uzunluğu ve dava masrafları bireyleri de canından bezdirirken, ‘hukuksal koruma sigortası’ yaptıran vatandaşlar, kendilerine karşı açılan ya da üçüncü kişilere açmış oldukları davalarda harcama yükünden kurtuluyor.

TÜRKİYE’DE mahkemelerde aylarca, hatta yıllarca süren davaların uzunluğu bir yana, dava ve icra masrafları, avukatlık ücretleri bireyleri canından bezdiriyor. Sigorta sektörü, hukuki sorunlarda da bireylerin derdine deva oluyor. Hayat dışı branşlar içinde yer alan ‘hukuksal koruma sigortası’, sigortalının üçüncü kişilere veya üçüncü kişilerin sigortalıya karşı açmış oldukları hukuk davalarında, sigorta kapsamına giren haller için sigortalının davaya ilişkin harcamalarını güvence altına alıyor.

hukuksal koruma sigortasi

Hedef kitle oldukça geniş

Söz konusu sigorta, sigortalı ve diğer hak sahiplerine poliçeleri kapsamında yaşayabilecekleri hukuki uyuşmazlıklar için teminat sağlıyor. Yargılama, icra, uyuşmazlığın dava yolu ile doğabilecek giderleri, temyiz, karar düzeltme giderleri, avukatlık, danışmanlık ve hakem ücretleri sigortanın teminatları kapsamında karşılanıyor. KOBt’ler, konut poliçesi satın alan kiracı ve mesken sahipleri ile kasko ve trafik poliçesi alan her sigortalı, hukuksal koruma sigortasının hedef kitlesini oluşturuyor. Hukuksal koruma sigortasını, bireylerin ve işletmelerin bağımsız satın almaları yönünde bir engel yok. Ancak, piyasada söz konusu ürün genellikle oto sigortaları ve yangın paket ürünlerinin içinde satılıyor. Anadolu Sigorta yetkililerine göre bu durum, biraz da sigortalıların tercihleri ile ilgili. Sigortalıların pek çok riski tek bir poliçeyle güvence altına almak istediğini belirten yetkililer, hukuksal koruma sigortasının bu paket ürünlerin içinde satıldığını kaydediyor.

Avukatı, sigortalı seçiyor

Hukuksal koruma sigortasında, sigortacı, sigortalıya avukatın seçimi konusunda herhangi bir öneride bulunamıyor. Sigortalı tarafmdan gerçekleştirilen ve suç teşkil eden fiilin, kasıtlı, önceden planlanmış olmaması gerekiyor. Ticaret hukukuna giren uyuşmazlıklar ise teminat dışında tutuluyor.

ALP SÜER / ŞEMSİYE

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu