Anasayfa / Makaleler / Huzur Maraş’tır

Huzur Maraş’tırHuzur Maraş’tır

Kişilerin zorunluluklarla bu topraklara gelirken ağladıkları, dönerken de üzüldükleri şehirlerin başlıcalarından bir tanesidir burası.

KAHRAMANLIK öyküsünün ilk kıvılcımının yakıldığı bu şehir daha nice kahramanlık öykülerine tanıklık etmektedir. Tıpkı adının Maraş iken “Kahraman” olmasındaki gibi eyyam yapılmadan sürmektedir bu öykü.

akarca
Bu öyküye merak buyurursanız paylaşmak istiyorum sizlerle. Bu toprağın insanının çıkış noktası girişimciliktir. Kazandıklarını tekrar yatırıma dönüştürmek için azami gayret gösterir toplumumuzun insanı. Kararlılıkla devam eder bu azim ve müteşebbis ruh duraklama görmeden. Yiğitler Anadolu kaplanları olmuş devretmişler bayrağı evlatlarına ve torunlarına. Şimdilerdeki o meşhur slogan evlatlar torunlar için felsefe olmuş, ”Durmak yok, yola devam!” Bayrak yarışı misali sürüp gitmekte dörtnala bu kültür bu topraklarda. Nesilden nesile sürdürülen bu kültür yanında pozitif birçok noktayı da beraberinde sürükledi tabii ki. Her daim tüketen değil üreten olan bu hazirun yaşanılası bir zemin yarattı kendi elleriyle kazıyarak. Eldeki birçok olumlu verilerden ziyade hissedilen müspet duygular daha anlamlı kılar kılmasına da iki küçük ama önemli ayrıntıyla yazdıklarımı taçlandırmak istiyorum. Nüfus yoğunluğuna göre Türkiye’deki işsizlik oranının en düşük seviyelerde bulunduğu, gerçekleşen asayiş olaylarının minimum noktalarda olduğu bir bölgeden bahsediyorum. Sadece altını çizdiğim bu iki done bile ülkemizin ücra köselerinden biri olarak kanıklanan bu şehir için yapılabilecek en büyük haksızlık olur kanısındayım. Emin olunuz bu iklimde esen poyrazın huzurunu Ege’nin incisi İzmir de hissedemezsiniz. Şimdi bu bilgileri ve tasvirleri ilk kez öğrenen sizler öngörülerinizdeki Kahramanmaraş’ı lütfen bir kez daha gözden geçiriniz. Tahmin ediyorum yaptığınız bu etüt ile beraber çok farklı duygular doğacaktır sizlerin de iç dünyasında.

Kişilerin zorunluluklarla bu topraklara gelirken ağladıkları, dönerken de üzüldükleri şehirlerin başlıcala-rından bir tanesidir burası. Ekmeğim nerde ise yuvam orasıdır diyen insanların yasadığı duygu çıkmazını ben çok önemsiyorum. Halkının kanıksamasının, misafirperverliğinin ve salgılanan olumlu sinerjinin gurbetin hüzün duygusunu yaşayan insanları mutluluk ve sevinç haline dönüştürmesi fazlaca zaman almaz. Hayatın akışına gurbet kuşlan da ayak uydurur ve üreten bu istekli topluluğun kısa zamanda önemli bir parçası haline gelirler. El ele omuz omuza önce şehrinin sonra da ülkesinin birer neferi olurlar tüm güçleri ile.

  Küresel markaları kimler çıkaracak?

Kahramanmaraş’ta hissedilen huzur bambaşkadır.Bu şehrin insanları hayattan bunaldıkları zaman antidepresan almak yerine “Allah” demeyi çok iyi bilirler. Bu şükür ve ihlas ile geleceğe bakışımızın geçmişle aynı kalması dileğiyle…

AHMET GAFFAR AKARCA / Akarca Mensucat Yönetim Kumlu Başkan Yardımcısı
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Dünyada djjital oyun endüstrisinin büyüklüğü

Dünyada djjital oyun endüstrisinin büyüklüğü, film ve müzik endüstrisinin toplam büyüklüğünü geride bıraktı. Ve daha …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir