Başarılı Girişimcilik

İdemama.com Gelecek Vaat Eden Girişimci Seçildi

Tasarımcıları KOBI’lerle buluşturan ve farklı alanlarda tasarmı hizmeti sunan idemama.com, Ekonomist, Garanti Bankası ve KAGİDER işbirliğiyle düzenlenen Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması’nda Gelecek Vaat Eden Girişimci kategorisinde birinci seçildi. Sitesinde ayda 200’den fazla projenin yer aldığı şirketin hedefi 2017’de 50 bin KOBİ’ye ulaşmak.

Kurumlara markalaşma yolunda önemli bir kapı aralayan idemama.com, 4 bin 600’den fazla profesyonel tasarımcı ile logodan kurumsal kimliğe, ambalajdan fuar standına onlarca farklı alanda KOBÎ’lere tasarım hizmeti sunan bir platform. Site bugüne dek 4 bin 200’den fazla KOBİ’ye hizmet verdi. KOBl’ler tasarım ihtiyaçları için sitede bütçesini ve zamanlamasını kendilerinin belirlediği bir yarışma başlatıyor. Bu yarışmaya Türkiye’nin her ilinden tasarımcılar katılarak firmaya özel hazırladıkları onlarca farklı çalışmayı siteye yüklüyor. KOBİ, bu çalışmalar arasından en beğendiğini seçerek yarışmayı sonlandırıyor.

Bu platformun arkasında uzun yıllar reklamcılık sektöründe çalışmış iki kadın girişimci Rahşan Tan ve Leslie Kandiyoti Mori bulunuyor. Bu genç kadın girişimciler, son iki yıl içinde yüzde 400’den fazla büyüme başarısı gösterdiler ve Early Bird ile Aslanoba Capital olmak üzere iki farklı melek yatırım aldılar. Ayrıca dünyanın en prestijli teknoloji yayınlarından Red Herring’in Hollanda’da düzenlendiği bir ödül töreniyle Avrupa’nın en yenilikçi 100 teknoloji firması arasında gösterildiler. Tan ve Mori’nin yakaladıkları bu başarı, kendilerine Ekonomist, Garanti Bankası ve KAGİDER işbirliğiyle bu yıl sekizinci kez düzenlenen Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması’nın Gelecek Vaat Eden Girişimci kategorisi birinciliğini getirdi.

KAZANAN İLK TEKNOLOJİ ŞİRKETİ

Türkiye’nin Kadm Girişimcileri Yarışması’nda Gelecek Vaat Eden Girişimci kategorisinin birinciliğinin kendileri için büyük bir anlam taşıdığını ifade eden Leslie Kandiyoti Mori, aynı zamanda bu ödülü kazanan ilk teknoloji şirketi olduklarına dikkat çekiyor. Kazanan diğer kadın girişimcilerin de oldukça etkileyici başarı hikayeleri olduğunu söyleyen Rahşan Tan ise “0 başarılı kadınlarla aynı kürsüyü paylaşmak bizim için gurur vericiydi. KAGİDER dünyasına da bu vesileyle adım atmış olduk” şeklinde konuşuyor.

AYDA 200 PROJE

idemama.com’da sözleşmelerle hem markaların hem de tasanmcıların hakları korunuyor. Tasarımcı tarafından imzalanan hak devir sözleşmesi ile seçilen tasarımın kullanım hakkı ömür boyu markaya devrediliyor.

KOBl’ler hiçbir pazarlama bilgisine sahip olmasalar dahi sistemin onlara markalarıyla ilgili sorduğu sorulara cevap vererek tasarımcıları en iyi şekilde yönlendirebili-yor. Firmalar ortalama 80 tasarım alternatifi arasından seçimlerini yapıyor. Yarışmaya ortalama 23 tasarımcı katılıyor. Böylece KO-Bİ’ler tek bir tasarımcının hayal gücü ile sınırlı kalmıyor. Tasarımcılar için ise Türkiye’nin her noktasından yüzlerce markaya ulaşabilme, istediği yerden, istediği zaman, istediği projeye çalışma lüksünü veriyor.

TASARIMCILARA 3 MİLYON TL

Sitede ayda 200 civarı projenin tamamlandığını ve bugüne Kadar tasarımcılara toplam 3 milyon TL ödül dağıtıldığını söyleyen Rahşan Tan, şöyle devam ediyor: “Özellikle Anadolu’da yaşayan tasarımcılar için mesleklerini yapabilecekleri bir imkan yok. idemama.com sayesinde hem eğitimini aldıkları mesleklerini yapabiliyor hem de para kazanma imkanı buluyorlar. Bunun dışında yerel reklam ajansları için de işgücü anlamında ciddi bir destek sağlıyoruz. idemama.com’da tasarımcılar portfolyo onayı ile sisteme kabul ediliyor. Sadece profesyonel olduğuna inandığımız tasarımcıları uzmanlık alanlarına göre kategorize ederek projelere yönlendiriyoruz. Portfolyo onayı, dünyadaki benzerlerimizde dahi olmayan bir özellik. Böylece markalar için sadece işinin ehli olan kişiler tasarım yapıyor.”

PREMIUM MODEL GELİYOR

Siteye yeni bir özellik eklediklerini ve jüri sistemini getirdiklerini ifade eden Mori, bu sistemle birlikte yarışma sonucunda finale kalan tasarımların sitenin kullanıcıları ya da şirketlerin yönetim kurullarının oyuna sunulduğunu kaydediyor.

Web sitesi ve kurumsal kimlik çalışmalarının yanı sıra artık KOBl’lere teknik destek ve hosting hizmeti de sunmaya başladıklarını ifade eden Mori, “Bir yandan da restoranlara menü, Amerikan servisi ve el ilanı, KOBÎ’lere de el ilanı paketlerini tasarladık. Hepsinin tasarımını, baskısını ve dağılımını biz düzenliyoruz” diyor. Premimum bir model yaratacaklarını ve daha elit projeler için yarışmalar açacaklarını açıklayan Mori, buradaki projelerin bedellerinin daha yüksek olacağını sözlerine ekliyor.

YURTDIŞINA AÇILACAK

2015 yılı sonunda tasarımcı sayısının yüzde 50 artmasını öngördüklerini belirten Rahşan Tan, 2017 yılı sonunda ise aylık proje sayısını bin 500’e, hizmet verdikleri KOBİ sayısını da 50 bine ulaştıracaklarını söylüyor. Tan, 2013 yılında gerçekleştirdikleri 1,5 milyon TL ciroyu da bu yıl büyüteceklerini, mevcut proje sayısının bu yılın sonunda 2 katma çıkacağını ifade ediyor.

Türkiye’de 4 milyon KOBİ’nin olduğuna işaret eden Tan, “TÜÎK verilerine göre 2013 yılında 100 bin yeni şirket kuruldu. Ayrıca marka tescilinde Türkiye 2013 yılında Avrupa’da 108 bin tescil başvurusu ile bir numara ve dünyada sekizinci sırada. Bu kadar büyük bir pazarda gidilecek çok yolumuz olduğunu düşünüyoruz” diyor.

Türkiye’deki pazarın belli bir doyuma ulaşmasının ardından yurtdışı-na da açılabileceklerini ifade eden Mori, ilk etapta Yunanistan’ı düşündüklerini ve oradaki tasarımcı ağını geliştirerek, tamamen yerel tasarımcılarla çalışmayı planladıklarını vurguluyor.

ORDU, LOGO İÇİN SANDIĞA GİTTİ

idemama.com’da en çok inşaat projeleri için yarışmalar düzenleniyor. Bunu, tekstil, e-ticaret, gıda, ambalaj ve restoranlar takip ediyor. Son zamanlarda belediyelerin de logo çalışmaları için idemama.com’da yarışma düzenlediklerini söyleyen Rahşan Tan, “Örneğin Ordu Belediyesi, logo çalışması için cumhurbaşkanlığı seçiminden hemen önce ilin çeşitli yerlerinde sandıklar kurarak bir oylama yaptı. Halkın oyuyla birlikte idemama’da finale kalan bir tasarım Ordu Belediyesi’nin logosu seçildi.

Bu da bizim için hoş bir anıydı” diyor.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu