Girişimcilik

İkinci el, anne-bebek-çocuk ürünlerinin satışı

İkinci el, anne-bebek-çocuk ürünlerinin satıldığı Tutumluanne.com, 2013 yılından bu yana 16 bin üyeye ulaştı. 2015’i atılım yılı ilan eden sitenin kurucusu Özden Pusat, online mecrada vereceği reklamlar ve pazarlama stratejileriyle 2015te 100 bin üyeye ulaşmayı hedefliyor.

Oyuncaktan giyime, bebek arabasından pusete kadar pek çok farklı ürünü kapsayan anne bebek ürünleri sektörü girişimcilerin de en çok İlgi duyduğu alanlardan biri. Son dönemde bu alana yönelik e-tlcaret girişimlerinin sayısında bir artış söz konusu. Rakamlar da pazarın potansiyelini ortaya koyar nitelikte. Türkiye’de yılda 1,3 milyon bebek doğuyor. 0-4 yaş aralığında ise 6,5 milyon bebek var. Bebek bakım ürünlerinden giyime, bebek arabasından mamasına kadar pek çok farklı ürün grubunu barından pazarın 4 milyar TL’llk büyüklüğe ulaştığı tahmin ediliyor.

Tutumluanne

Pazarın hacmi ve büyüme potansiyeli girişimcilerin iştahını açıyor.

Bu pazardaki farklı e-ticaret girişimlerinden biri Tutumluanne.com. Sitenin kurucusu Özden Pusat, ‘fikirler İhtiyaçtan doğar’ sözünü çok İyi anlatan bir girişimcilik hikayesine sahip. ODTÜ sosyoloji mezunu olan Pusat, kariyerine bankacılık sektörüyle adım atıyor. 15 yıl kurumsal bankacılık yapan Pusat, 2010 yılında çocuk sahibi oluyor. Bu süreç ise kafasında girişimcilik tohumlarını atan fikirlerin oluşmasına neden oluyor. Çocuğu olduktan sonra bazı eksiklikleri fark ettiğini söyleyen Pusat, şöyle devam ediyor:

“Anneler babalar bilirler, minicik bir bebek getiririz dünyaya, ama bir süre sonra evler öyle bir hal alır ki sanki o küçücük bebekler sırtlarında kocaman bir bavulla gelmiş gibi olur. Bu hem bebeklerin çok hızlı büyümesinden hem de anne babalar olarak bizim biraz tecrübesizliğimizden ve biraz da özenmemiz nedeniyle çok alışveriş yapmamızdan kaynaklanır. Bunun sonucunda çoğu çok az kullanılmış ve yeni gibi kalmış eşyalarla dolar evimiz. Halbuki dünyada bu ürünlerin satıldığı siteler var.”

16 bin üyesi var

Türkiye’de ebeveynlerin ikinci el anne bebek çocuk ürünlerini alıp satabileceği güvenli bir e-ticaret sitesi olmadığını gören Özden Pusat, bu alana yatırım yapmak için araştırmalara başlıyor. Pusat, “Yaptığım araştırmalarda gördüm ki, var olan siteler ya birçok sektörün bir arada olduğu, anne babalardan çok firmaların ‘sıfır’ ürün sattığı, beveynlerln içinde kaybolduğu sitelerdi; ya da anne forumları gibi alıcının da satıcının da güvenli olmadığı yapılardı” diyor. Özden Pusat, bu hem fayda yaratan hem de henüz yapılmamış İş fikrini hayata geçirmeye karar veriyor.Böylece Tutumluanne.com ortaya çıkıyor.

Internet sitesi Eylül 2013’te hayata geçiyor. Şu anda tutumluanne.com Internet sitesinde yedi ana kategoride 16 binin üzerinde ürün bulunuyor. Sitede göğüs pompasından ayakkabıya, oyun halısından bebek arabasına kadar her türlü ürün alınıp satılıyor. Kurulduğundan bu yana üye, tıklanma sayısı ve ciro olarak düzenli büyümesini sürdüren sitenin şu anda 16 bin üyesi var. 2015 yılı sonunda üye sayısının 100 bine ulaşması hedefleniyor. Pazarın henüz bakir olduğunu ve başka oyuncu olmadığını söyleyen Özden Pusat, önümüzdeki dönemde de hızlı büyümeyi sürdüreceklerini düşünüyor.

Sitenin tasarımı yenileniyor

Tutumluanne.com’da puset, bebek telsizi, bebek arabası, göğüs pompası, sling, oyuncak gibi anne-bebek-çocuğu ilgilendiren her şey alınıp satılabiliyor. Sitenin işleyişi diğer aracılık yapan internet siteleriyle aynı. Satıcı ürünün fotoğrafını çekip sisteme yüklüyor, alıcı ürünü seçiyor ve kredi kartı bilgilerini girerek ödemeyi yapıyor. Yapılan ödeme Tutumluanne.com’un bloke hesabında bekletiliyor. Satıcıya ödemenin yapıldığı ve blokede olduğu bilgisi veriliyor ve ödemeyi takip eden üç iş günü içinde satıcı ürünü alıcıya gönderiyor. Alıcı ürünü teslim aldığında sistem üzerinden onay veriyor ve ürün bedeli alıcının onayı ile satıcının banka hesabına aktarılıyor. Tabii her türlü sıra dışı durum sistem tarafından kurgulanmış durumda ve bunun detayları tutumluanne.com’da mevcut. Sistemde banka entegrasyonu olduğunu söyleyen Özden Pusat, tüm ödeme, bloke, iptal ve iade gibi süreçlerin sistem tarafından yapıldığına dikkat çekiyor.

Yazılım ve teknik altyapı anlamında site sürekli yenileniyor. Şu anda site tasarımını baştan yaptıklarını söyleyen Özden Pusat, “Çok yakında yeni yüzümüzle üyelerimizin hizmetinde olacağız. 2015 yılında mobil uygulama, konum belirleyerek size en yakın ürünü bulma, markalarla kısa süreli outlet kampanyalar yapma gibi çeşitli planlarımız var” diyor. Ayrıca bugüne kadar sadece peşin çalışan şirket, bebek arabası, oto koltuğu gibi görece pahalı ürünler İçin üyelerden gelen taksit talepleri doğrultusunda yakın zamanda taksitli satışlara da başlamayı planlıyor. Pusat, bugüne kadar daha çok ‘anne tavsiyesi’ yöntemi ile büyüttüğü üye sayısını online mecrada vereceği reklamlarla artırmayı da hedefliyor.

ikinci el pazarı büyüyor

Tutumluanne.com’un dahil olduğu ikinci el ürünlerin satıldığı e-tlcaret kategorisinde son dönemde bir büyüme söz konusu. Tutumluanne.com bebek ürünlerinde bir ilk. Bunun dışında ikinci el lüks ürünlerin satıldığı internet siteleri var. Bu tip sitelerin sayısının önümüzdeki dönemde artacağını düşünen Özden Pusat, sözlerine şu şekilde devam ediyor: “Özellikle bizim sektörde olduğu gibi kullanım ömrü çok sınırlı ama fiyatları yüksek olan ürünlerin ikinci el kullanımda önemli bir ekonomik değeri var. Bu ekonomik değerin hem sektör oyuncuları hem de kullanıcılar tarafından artık daha fazla anlaşılacağını ve sektörün büyüyeceğini düşünüyorum.”

KAÇUVa destek oluyor

Tutumluaxuie.com, aynı zamanda sosyal sorumluluk projelerine de imza atıyor. Tutumluanne’de gerçekleşen her satışın yüzde l’i otomatik olarak KAÇUV’a (Kanserli Çocuklar Umut Vakfı) aktarılıyor. Ayrıca dileyen satıcılar elde ettikleri gelirin tamamım vakfa direkt bağışlayabiliyor. Özden Pusat, “Bu sayede bir anne, eğer isterse, evde artık ihtiyacı olmayan bir ürünü sitemizde satarak hem başka bir anneye fayda yaratabiliyor hem de çocuğu kanser hastalığı ile mücadele eden bir anneye destek olabiliyor” diyor.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu