İş Fikirleri ve İş Kurmak

İleri Sürüş Eğitimi Veren Kurs Açabilirsiniz

Güvenli ve ileri sürüş eğitimleri sayesinde trafikte riskleri minimuma indirmeniz mümkün. MEB onaylı kurslarda bireysel ve kurumsal katılımcılara verilen eğitimlerin maliyeti 200-250 TL’den başlıyor…

TRAFİK kazalarının en çok yaşandığı ülkelerden biri de Türkiye. Bu kazaların çok büyük bir kısmı ise sürücü hatalarından meydana geliyor. Bunları önlemek için yapılacak tek bir şey var, sürücülerin bilgi ve becerilerini geliştirmesi… Sürücü koltuğunda doğru oturma pozisyonu, direksiyon tutuşu, doğru viraj alma ve fren yapma teknikleri gibi konularda alınacak küçük bir eğitim bile trafikte can ve mal kayıplarını büyük ölçüde önleyebilir.

ileri surus egitimi

Trafikte güvenli bir sürüş için otomobil, motosiklet, otobüs, kamyon ya da tır gibi büyük araç kullanıcılarının mutlaka “güvenli sürüş eğitimi” alması gerekiyor. Başta İstanbul olmak üzere Ankara, İzmir, Antalya, Sakarya ve Manisa’da motosiklet, otomobil ve ağır vasıta kullanan sürücüler için güvenli sürüş eğitimi veren çeşitli kurslar var. Siz de bu kurslara giderek becerilerinizi artırabilir, yakıt tasarrufu yapabilir, aracınızın fren, debriyaj, lastik ve motor gibi donanımlarını en az yıpranma ile nasıl kullanacağınızı öğrenebilirsiniz. Alacağınız eğitimle hem kendi can ve mal güvenliğinizi hem de yaya ve diğer sürücülerin güvenliğini sağlamanız mümkün.

MALİYETİ AZALTMANIN YOLLARI

Güvenli sürüş eğitimi veren hemen her kursta, öncelikle sürücü analizi yapılıyor. Özellikle kurum aracı kullanan sürücüler için “kaza riski analizi” yapan eğitmenler, trafik kurallarına uygun sürüşün yanı sıra aracın ne kadar doğru kullanıldığını gözlemliyor, test ediyor ve puanlama yapıyor.

Bir aracın en önemli giderleri arasında yakıt ve servis maliyetleri başı çeker. Bu maliyet aracın yapısından kaynaklandığı kadar sürücünün kullanım tarzıyla da doğrudan ilgilidir. Bütün kurslar öncelikle “korumacı sürüş eğitimi” veriyor. Bu eğitimle sürücü yakıt tüketimini kontrol altına almanın yanı sıra fren, debriyaj, lastik ve motor gibi aracın parçalarını en az yıpratacak kullanma tekniğini de öğreniyor. Kurslarda, korumacı sürüş eğitiminin ardından teorik ve pratik olarak “güvenli sürüş eğitimi” veriliyor. Doğru oturma pozisyonundan fren yapma tekniklerine ve direksiyon tutuşundan doğru viraj almaya kadar pek çok konuda teorik bilgi verilen kurslar, uygulamalı olarak da eğitim veriyor.

İLERİ SÜRÜŞ TEKNİKLERİ

Türkiye’de otomobil, ağır vasıta ve motosikletler için güvenli sürüş eğitimi veren 16 özel kurs var. Kursların hemen hepsi Milli Eğitim Bakanlığı onaylı. Bu kurslardan bazıları eğitim alan kursiyerlerine sertifika da veriyor. Ağır vasıta şoförüyseniz, tehlikeli madde taşıyorsanız ve yurtdışma mal taşıyorsanız, aldığınız sertifikanın uluslararası olması ve yabancı ülkeler tarafından tanınması önemli. Güvenli sürüş kurslarında talep edildiği takdirde kursiyerlere ileri sürüş teknikleri de öğretiliyor. Viraj dönme, ağırlık transferi, ıslak zeminde savrulan otomobile hakim olma gibi üst seviyedeki teknikler, simülasyon sistemi ile gösterildikten sonra aracın arkasına takılan sli-de car’la da (kaygan zeminde otomobil hakimiyetini güvenli şekilde öğreten özel sistem) kursiyerlere pratik yaptırılıyor.

egitim fiyatlari

KİMİN NEREDE KURSU VAR?

Autodrom markası ile hizmet veren Otodrom Otomotiv Organizasyon ve Eğitim Hizmetleri Şirketi’nin, İstanbul Tuzla Orhanh’da, Ankara Batıkent Yeni Hipodrom’da ve İzmir Bornova Pı-narbaşı’nda eğitim tesisleri var.

İstanbul’da otomobil, ticari araç ve ağır vasıta pisti bulunan Intercity Sürüş Akademisi ise yüksek performans eğitimini İstanbul Park Formula 1 Pisti’nde, offroad eğitimini ise İstanbul Park Tesisleri’ndeki parkurda veriyor.

İstanbul merkezli Güvenli Sürüş Eğitim Merkezi (GÜSEM), güvenli sürüş eğitimlerini Atatürk Olimpiyat Stadı Tesisle-ri?nde trafiğe kapalı alanda veriyor. Güvenli sürüş eğitimlerinin iki gün sürdüğünü ifade eden GÜSEM Kurucu Ortağı Ye-ner Gülünay, ilk gün üç saat teori ve üç saat pratik eğitimin ardından ikinci gün trafiğe açık alanda eğitim verdiklerini söylüyor.

Merkezi İstanbul Kartal’da bulunan Türk Sürüş Akademisi ile Pendik’te faaliyet gösteren Sürüş Akademisi, eğitimlerini trafiğe kapalı alanlarda, performans eğitimlerini ise genellikle İstanbul Park Formula 1 Pisti’nde gerçekleştiriyor.

ileri defansif

DEFANSİF VE SPORTİF EĞİTİM

Lamborghini ve Ferrari gibi markalara eğitim hizmeti veren PRODRV, yarışan ve yarışmak isteyen, motor sporlarına meraklı sürücülere İstanbul Park Formula 1 Pisti’nde eğitim veriyor.

Sekiz veya dokuzar kişilik gruplar halinde kurum çalışanlarına eğitim veren HED Akademi ise otomobil ve offroad eğitiminin yanı sıra tehlikeli madde taşımacılığı eğitiminde de iddialı.

İstanbul Kemerburgaz’da kendi tesislerinde eğitim veren ve kursiyerlere uluslararası geçerliliği olan eğitim sertifikası veren GIS Akademi’nin, motosiklet, otomobil ve ağır vasıta kullanıcılarına yönelik defansif ve ileri sürüş eğitimleri var.

Eğitimlerini Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü’ndeki pistte veren Volkan Işık Akade-mi’den Kerim Tar, ileri sürüş teknikleri eğitimini almadan önce güvenli ve ideal sürüş eğitimini almanın daha doğru olduğunu söylüyor. Kurslarda bir gün süren güvenli ve ileri sürüş teknikleri eğitimlerinin fiyatları, 200-250 TL’den başlayıp 950 euro’ya kadar çıkıyor.

KURUM ÇALIŞANLARINA EĞİTİM

İngiltere’de sürüş standartlan oluşturan devlet kuruluşu DSA’ya (Driving Standards Agency) bağlı RoSPA (Royal Society for the Prevention of Accidents) tarafından ileri sürüş teknikleri konusunda akredite olmuş bir eğitim kadrosuna sahip olan Apex, Ankara’da özel olarak hazırlanmış pistlerde devlet kurumlarına ve özel sektör çalışanlarına eğitim veriyor. Apex yetkilileri, bireysel olarak güvenli sürüş teknikleri eğitimini ise trafikte verdiklerini söylüyor.

İstanbul’un yanı sıra Ankara, Antalya, Sakaıya ve Manisa’da şubeleri bulunan Dönüşüm Güvenli Sürüş Eğitim Merkezi’nden görüştüğümüz yetkililer, ileri ve defansif sürüş teknikleri eğitimini 22 bin metrekarelik kapalı alanda devlet ve özel sektör kurum çalışanlarına verdiklerini belirtiyor. Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Trabzon gibi illerde de eğitim veren firma, uygulamalı eğitimlerini ise söz konusu trafiğe kapalı asfalt alanda gerçekleştiriyor.

motosiklet egitimi

GÜVENLİ MOTOSİKLET EĞİTİMİ

Motosiklet kullanıcılarına güvenli sürüş teknikleri konusunda eğitim veren kuruluşlar da var. Honda Motosiklet, BMW Rider Academy, Yamaha Riding Academy ve Vespa Academy, motosiklet kullanıcılarına güvenli ve ileri sürüş eğitim veren kuruluşlar. Güvenli ve ileri sürüş eğitiminin yanı sıra başlangıç eğitimlerinin de verildiği kurslarda, eğitim programlarının fiyatı da farklı. Kurslarda motosiklet kullanıcılarına verilen temel ve güvenli sürüş eğitimlerini fiyatları 125 TL ile bin TL arasında değişiyor.

BÜLENT EKİMCİ

Hızlı Para Kazanma Yolları ve İş Fikirleri

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu