İş Fikirleri ve İş Kurmak

İlham Veren Yaratıcı İş Fikri 6 Adet

Teknoloji yarışı önemli iş fikirleri çıkmasında büyük rol oynuyor. Dünyada şirketler teknolojik ürünler geliştirerek para kazanmanın yollarını bulmakta oldukça başarı sağlamış durumda. Aşağıda 6 adet değişik iş fikirleri çıkarmanıza ilham verecek örnek fikir ve girişimleri paylaştık. En iyi iş fikrini doğru iş planı ile hayata geçirmeniz girişiminizde başarıyı yakalamanız için çok önemlidir.

İlham Veren Yaratıcı Girişimler

Sizlere ilham verecek yaratıcı girişimlere 6 adet örnek. İnceleyip fikir sahibi olabilirsiniz.

Yaratıcı İş Fikri

1-) 3 boyutlu vücut taraması

SHAPE Labs Inc firmasının geliştirdiğini The ShapeScale 3D Body Scanner adlı ürün kilonuzu tarttıktan sonra vücudunuzu 3 boyutta tarayarak vücudunuzun hangi bölgelerinde yağın biriktiğini veya azaldığını, kasların nerelerde geliştiğini veya eridiğini, vücudunuzun hangi bölgelerinin şeklinin veya kaslarının nasıl değişmekte, gelişmekte olduğunun bilgisini vererek daha iyi kilo vermenizi ve kaslarınızı daha sağlıklı geliştirmenizi sağlıyor.

Beğendim çünkü:

 • Kızılötesi derinlik sensörü ve yüksek çözünürlüklü kameralar ile vücudunuzun oldukça gerçekçi 3 boyutlu görsellerini sunuyor. Böylece vücudunuzu dijital ortamda takip etmenizi sağlıyor.
 • Çözünürlüğü (rezolüsyonu) yüksek. Bel, göğüs, kol, bacak ölçülerini milimetrik olarak çıkartabiliyor.
 • Diyetlerin başarısı için kritik bir bilgi olan yağ dışı vücut kütlesini ve yağlanma bölgelerini teşhis edebiliyor. Fiziğinizin değişimini anlık olarak takip edip 3 boyutlu animasyon yapabiliyorsunuz.
 • Kendi 3 boyutlu Avatar’mızı sadece bu iş için değil, bilgisayar oyunlarında, sanal gerçeklik uygulamalarında ya da internetten kıyafet alışverişi yaparken de kullanabileceksiniz.
 • Ülkemizdeki rakı/bira göbeği, hamur göbeği gibi tanımlara bilimsel ölçütler getirilmesini sağlayabilir.

Geliştirilebilir yönleri:

 • İyi sonuç alınabilmesi için çıplak, iç çamaşırı ya da dar kıyafetlerle yapılması öneriliyor. Vücut-giysi ayrımı hassasiyeti arttırılabilirse ürün daha kolay ve daha çok yerde kullanılabilir. Vücut sıcaklığını diğer cisimlerden ayıran sensörlti sistemler ürüne eklenebilir.
 • Vücut görüntülerinizin korunması ile ilgili şirket henüz herhangi bir güvence vermemiş gözüküyor.
 • 2018 yılından itibaren belirtilen 899 dolarlık satış fiyatı oldukça yüksek bir rakam. Firma siparişleri şimdiden alabilmek için ön siparişlerde fiyatı 499 dolara indiriyor olsa da rekabetin gelmesi ile 899 dolarlık yüksek fiyatın bir yıl içinde düşmesini bekliyorum.

2-) Vital Canaria-Measurements

CANARIA, 2016 NASA Uzay Uygulamaları Yarışmasının bir parçası olarak kurulmuş ve iki büyük sorunu çözmeye odaklanmış bir girişim.

Bu iki sorun: astronotların hayati tıbbi verilerini deney çalışmalarını engellemeden sürekli olarak kaydetmesi zorunluluğu ve uzay araçları içerisinde karbondioksit cepleri oluşumuyla mücadele etmeleri gereği. Çözüm olarak yaşam belirtilerini izlemek için karbondioksit alarmı olarak tasarlanmış kulak arkası bir cihaz görüyoruz. Tabii tek özelliği bu değil. Canaria, kandaki oksijen doygunluğunu, kalp atış hızını, solunum sayısını, çevresel gazların durumunu ve sıcaklık değerlerini anlık olarak ölçüyor ve bir merkeze bildirebiliyor.

https://www.youtube.com/watch?v=7UUBIyJmGhw

Beğendim çünkü:

 • Uzayda ve Dünya’da, askeri görevlerde, acil yardım hizmetlerinde, madenlerde, tedavi gören hastalarda kullanılabilir olması Canaria’yı geniş yelpazede faydalı bir cihaz haline getiriyor.
 • Hatta uzay teknolojilerinde bir süre kullanıldıktan sonra teknolojinin ucuzlamasıyla birlikte yeryüzündeki pek çok hastalığın takibi için herkesin kullandığı bir şey haline gelebileceğini düşünüyorum. Kalp krizi riskini biz daha fark etmeden bu tür bir cihaz ile öğrenmiş ve doktorumuza iletebilmiş olabileceğiz. Ya da, sporcular, kaslarında biriken laktik asit miktarı ve oksijen yoğunluğu da bu şekilde tespit ederek sürekli izlemeye alınabilir, yorulan oyuncular değiştirilebilir, riskli işlerde çalışanlar uyarılabilir.
 • Ergonomik: Astronotlar için tasarlanan bu cihaz için en uygun yer kulak arkası olarak seçilmiş. Bu da sürekli hareket ederken bile hem bizi engellemiyor, hem de ölçümlerin kalitesini arttıyor.
 • Cihazı küçük yapmak için pil kapasitesinden feda edip kablosuz erişimli bir şarj sistemi kurulmuş. Böylece erişilebilir bir kaynaktan kesintisiz güç ile durmadan çalışabiliyor.

3-) Odağını Anlık Ayarlayan Akıllı Gözlük

Hem hipermetrop, hem de miyop olanlar bu gözlük ile her durumda net görebilirler.

GÖZLÜK kullanıcılarının göz numaraları sürekli değiştiği için sürekli yeni gözlük satın almalarına alternatif olmak üzere çözüm arayan Utah Üniversitesi’nden bilimsel bir ekip göz numarasına ve bakılan yere göre ayarlanabilir gözlük geliştirdi. Hastalar bu gözlüğü kullanmaya başlamadan önce gözlük derecelerini bir akıllı telefon uygulamasına giriyor ve Bluetooth yardımıyla gözlüklerini otomatik olarak gözlerine göre kalibre edebiliyor.

Akıllı Gözlük

Gliserinli bir yapıdan üretilen bu kauçuk benzeri lenslerin alt zarı 3 tane aktüatöre bağlı. Bu aktüatörler zarın ileri geri itilmesini sağlıyor. Böylelikle mercek ile göz odağı arasındaki mesafe değişebiliyor. Kullanıcı bir nesneye baktığında, gözlük köprüsünde kızılötesi darbeleri ile nesneyle mercek arasındaki mesafeyi aktüatörler ölçüyor. Aktüatörler zarın ileri veya geri itilmesi gerektiğini belirleyerek 14 milisaniyede odaklanabiliyor ki bu da insanın verdiği reaksiyondan daha hızlı bir süre.

Beğendim çünkü:

 • Kullanıcı ne kadar uzağa ya da yakma bakarsa baksın bu gözlükle en net görüntüyü görebiliyor. Örneğin hem hipermetrop, hem de miyop olanlar sadece bu gözlük ile her durumda net görebilirler.
 • Bu teknolojinin bazı geliştirmeler ile ileride başka alanlara da aktarılabileceğini düşünüyorum. Örneğin, geniş ölçüde savunma sanayinde de kullanılabilir ve uzaktaki hedefe, düşmana anında odaklanılabilir. Ya da, doktorların ameliyatlarda kullanmakta zorlandıkları mikroskobik ameliyat gözlüklerinin yerini alabilir.
 • Yalnız, gözlüğün görüntüsü bu ilk aşamasında henüz pek estetik halde değil.

4-) Akıllı yüzük ORII

ORII, kemik üzerinden, yani katı bir cisim üzerinden ses aktarma teknolojisini giyilebilir teknolojiye dönüştürmüş bir Kickstarter projesi.

Akıllı yüzük

Nasıl çalışıyor?: ORII, bluetooth bağlantısıyla akıllı telefondan sesi alıyor ve ses titreşimini parmak ucunuza iletiyor. Böylelikle kulağınıza bastığınızda sesi duyuyorsunuz.

Siri ve Google Asistan ile çalışarak arama yapma, mesaj gönderme, ses kaydı, mesaj okuma, zamanlayıcı oluşturma, sesli arama, navigasyon, etkinlik oluşturma, tweet atma, not oluşturma ve çeviri yapma gibi başarılı özelliklere sahip. Yüzüğünüze “Sevgilime mesaj gönder”, “annemi ara” “yarın 07:30’a alarm kur” gibi komutlar vererek çalıştırabilirsiniz. Satışları Şubat 2018’de başlayacak ORII’nin erken sipariş fiyatı 99 dolar.

Beğendim çünkü:

 • Telefonu cepten, çantadan çıkarmaya gerek kalmadan sesi almanızı ve üzerindeki mikrofon ile karşı tarafa sesinizi aktararak kullanım kolaylığı sağlıyor.
 • Görme engellilerin parmaklarına sadece bir yüzük takmasıyla akıllı telefon kullanım kalitesini yükseltiyor.
 • ORII sanal asistanlarla (Siri, Google Asistan) entegre çalışabiliyor ve üzerinde LED ışık ile bildirimleri gösteriyor. Bu sayede yazılı mesajları dinleyip, gönderebiliyorsunuz.
 • Kemik üzerinden ses aktarımı sağladığı için konuşmanın kişiye özel kalmasını sağlıyor ve gürültülü ortamlarda yüksek performans sağlıyor.
 • Böyle bir ürün için olmazsa olmaz diyeceğimiz su geçirmezlik özelliği de bulunuyor.
 • Öte yandan aldığı pek çok tasarım ödülü ile şık bir görüntü sağlayacağını anlasak da ergonomik olarak büyük bir yüzüğün gün içinde sürekli parmakta kalması ORII ürününün bir eksisi olabilir.

5-) Nara Educational Technologies AR-VR-MR

Çanakkale’den bir girişim olan Nara Eğitim Teknolojileri, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik (AR: Augmented Reality) uygulamalarının yanı sıra üç boyutlu tasarımlar, etkileşimli eğitim uygulamaları, dijital yayıncılık, uzaktan eğitim gibi alanlarda çalışan akademisyenler tarafından kuruldu. Nara, artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik teknolojilerini kullanarak başta eğitim teknolojileri olmak üzere, pazarlama ve eğlence sektöründe de yenilikçi işler yapıyorlar.

Örneğin sanal gerçeklik ile kan dolaşımı eğitimi hazırlıyor, artırılmış gerçeklik ile ders kitaplarındaki görselleri 3 boyutlu hale getiriyor, bir mobilya kurulum, bilgisayar sökme gibi işler için iş üstündeyken izlenmesi gereken adımları gösterebiliyor. Aslında, bu tür ürünler ABD’de de lanse edildi, yani tam bir inovasyon değil. Ama ülkemizde de hem eğitim çözümlerinde, hem de aşağıdaki farklı alanlarda kullanılıyor olması açısından sizlere de sunmak istedim.

Sanal gerçeklik (VR: Virtual Reality) uygulamaları:

 • Piri Resi Müzesi için VR [Sevgili Handan Hanım, bu sıralama çok satır tutar ise bu uygulamaları virgül ile aynı satırda da yan yana belirtebilirsiniz]
 • VR ile kan dolaşımı eğitimi
 • Assos Antik Kenti’nin tanıtımı
 • Çanakkale’nin tarihi bir binasında yer alan MAHAL Sanat Galerisi için ziyaretçilere galerinin 1915’teki haline götüren bir zaman makinesi deneyimi yaşatması

Artırılmış gerçeklik (AR) uygulamaları:

 • Kale Banyo için AR destekli usta eğitim seti
 • Google Cardboard ile çalışabilen, Laptop tamirinde TeknoAsistan uygulaması.
 • AR destekli ders kitapları ve soru çözüm setleri
 • AR tabanlı hikâye kitapları
 • AR ürün katalogları

Beğendim çünkü:

 • Öğrenme alanına tam odaklı oldukları için AR, VR teknolojisini her türlü eğitim alanında geliştirebilirler.
 • Nara aynı zamanda çocuklar için kodlama ve 3D modelleme eğitimleri düzenliyor, yani kültürde de dijital değişime yardımcı oluyorlar.
 • Eğitim gibi Türkiye’de köklü değişimlerin öncüsü olabilecek bir alanda (yani eğitim alanında) yüksek teknoloji ile faaliyet göstermeleri ise büyük bir özveri, zor bir alan.

6-) Versius: Dünyanın en küçük cerrahi robotu

İngiliz bilim insanları geçen ay yüzbinlerce hastalığın cerrahi tedavi kalitesini ve etkinliğini geliştirebilecek bir inovasyona imza atarak dünyanın en küçük cerrahi robotunu geliştirdi.

Beğendim çünkü:

 • İlk önce mobil telefon ve uzay endüstrilerinde uygulanan bir teknolojinin insan tedavisine aktarılan bir uygulaması olmasına rağmen hem bu alandaki ilk mikro-hassas robotik uygulama, hem de diğer mikro robotlara göre çok daha kullanışlı ve mikro hareket hassasiyeti yüksek olduğu için örneğin kalp, fıtık, prostat ve safra kesesi gibi ameliyatlarda ileride yüzbinlerce hastanın teknik terimi ile ‘Minimal İnvazif’ (‘Anahtar Deliği’, milimetrik yarık) cerrahi tedavi yöntemi ile hızlı, düşük komplikasyon ve ağrı ile iyileştirilmesine olanak tanıyor.
 • Geleneksel robotik kollar genellikle 3 eklemli iken Versius’un onlardan hem 3 kat küçük yani yetişkin bir insan kolu boyutunda hem de 4 eklemli olması, farklı açılardan ve farklı türde ameliyatlar için hastanın üzerinde çalışabilme ve yapılamayan cerrahi operasyonları hem de minimal hata ile yapabilme olanağı veriyor. Bu sayede bağırsak (kolorektal), fıtık, kulak, burun-boğaz cerrahisi ve prostat gibi farklı cerrahi operasyonların tümünde birden bu ürün kullanılabiliyor.
 • Araştırmalarımda satış fiyatını bulamadım. Ama bilimsel bazı yorumlarda diğer konvansiyonel cerrahi operasyon yöntemlerinden daha pahalı olmadığı belirtiliyor (Özel Hastanelerimizin bilgisine )
 • Versius Robotu tek bir cerrah tarafından bile 3D bir ekran sayesinde yönlendiriliyor. Bu da, bir cerrahın bir günde yapabildiği operasyon sayısını artıracak, yorgunluğunu da azaltacak.
 • Ayrıca, Ekonomi 4.0’ın hatta ileride mücevher, sarraflık, mikroprosesör gibi mikro elektronik ürünlerin üretimi daha farklı hassas işlemlerde veya göz ve beyin ameliyatları gibi çok daha hassas tıbbi alanlarındaki mikro robotik ürünlerin geliştirilmesine know-how ve vizyon desteği vereceği gibi şahsi bir öngörüm var.

Başarılı İş Fikirleri 160 Adet

YEKTA ÖZCAN ÖZÖZER

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu