Başarılı Girişimcilik

İngiltere’de mağaza açan girişimci

Bebek ve çocuklara yönelik organik ve ekolojik ürünler üreten Kapbula Organik Şeyler, ihracat atağına kalktı. Danimarka ve Avustralya’ya ihracat yapan şirket Hollanda, Norveç ve Almanya’ya ihracat için de gün sayıyor…

tuba tuna

KAPBULA Organik Şeyler’in başarı öyküsü Türkiye’de pek çok örnekte olduğu gibi küçük bir atölyede başlıyor. Ancak diğerlerinden farklı olarak butik üretim özelliğini lıalen koruyor. Henüz çok genç bir firma olmasına rağmen Türkiye’nin en gözde semtlerinde mağazalar açmayı başarıyor. Markalaşma konusunda izlediği stratejiyle kendi alanında tanınan bir marka haline geliyor, işte bu başarının arkasında genç bir kadın girişimci Tuba Tuna Yalcuva var.

Kapbula’nın sahibi Tuba Tuna Yalcuva, “Organik ürünler hep dikkatimi çekiyordu. Ancak 2005’te oğlum dünyaya gelince bu alanla daha fazla ilgilendim. Çocuğuma giydirmek istediğim kalitede ürünler bulmakta güçlük çekiyordum. Hele de organik ürün bulmak neredeyse imkansızdı. Ben de uzun süren araştırmalar sonucunda organik bebek ve çocuk tekstili üretmeye karar verdim” diyor. Evet, Yalcuva’nın girişimcilik serüveni bu kararla başlıyor.

BUTİK ÜRETİM YAPIYOR

Butik tarzda sertifikalı organik tekstil ürünleri üreten Kapbula işe 2009 yılında İzmir’de yılda 7 bin adetlik üretimle başlamış. 2010’da bu üretimi 14 bin adede çıkarmış. 2011’de 17 bine, 2012’de ise 22 bin adet üretim gerçekleştirilmiş. Şirket ilk mağazasını Ocak 2009’da Mohini Çocuk Alışveriş ve Eğlence Merkezi’nde açmış. Daha sonra Nişantaşı, Forum İstanbul, Acarkent, Ankara ve Bursa’da mağazalar açılmış. Yıl-sonuna kadar Kemerburgaz Göktürk ve Antalya’da birer mağaza daha açılacak. Şirket ilk yurtdışı mağazasını ise bu yıl içinde KKTC’de açtı. Yurtdışındaki ikinci mağaza ise İngiltere’de açılacak. Bunun için yapılan görüşmeler tamamlanmak üzere. Kapbula,büyüme planları doğrultusunda önümüzdeki beş yılda mağaza sayısını 15’e yıllık cirosunu ise 6 milyon TL’ye çıkarmayı hedefliyor.

FRANCHISE VERİYOR

Nişantaşı City’s içindeki mağaza ve sanal mağaza dışındaki tüm mağazalar franchisee’ler tarafından işletiliyor. Yalcuva franchise yatırım şartları hakkında şu bilgileri veriyor:

“Franchise koşullarımız oldukça rahat. Yüksek yatırım maliyeti yok. İnternet üzerinden çalışan bir yazılımımız var. Bize özel yazılım firmamızın geliştirdiği bir sistem. Bu sistemde zincir perakende mağazacılığı için gerekli en temel unsurlar var. Kullanımı son derece basit. Dünyanın her yerinden sisteme bağlanıp satışları, stoğu ve tüm raporları inceleyebiliyorsunuz. Franchise bedeli olarak 10 bin TL alıyoruz. Mağaza dekorasyon şartlarımız var; onlara uygun dekorasyon yapılıyor. Mağaza yeri ve büyüklüğüne göre bir stok belirleniyor.”

Yurtdışında büyüyecek

Kapbula, sadece bebek body’leri ve tulumları ile başladığı üretime şimdi iç çamaşır, yatak grubu üretimini de ekledi.

Kısa bir süre sonra Kapbula Home adı altında değişik ürünler de piyasa sunulacak. Ayrıca değişik kumaşlar kullanarak yeni koleksiyonlar için çalışmalar ve yatırımlar da yapılıyor. Kapbula markalı ürünler yüzde 100 organik CU GOTS sertifikasına sahip. Ürün çeşitlerini ve mağaza sayılarını sürekli artıran Kapbula’nın büyüme planları sadece yurtiçinde mağazalar açmakla sınırlı kalmayacak. Şirket ihracat konusunda da çalışmalarını yoğunlaştırdı, ilk ihracatını Danimarka ve Avustralya’ya yapan şirket şu sıralar Hollanda, Norveç, Almanya’ya ihracat hazırlığı içinde.

Para

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu