Makaleler

İnovasyon Nedir, İnovasyon Olmak İçin Gereken Kişisel Özellikler Nelerdir.

İnovasyon Nedir

İnovasyon ; Yeni fikirlerin, olasılıkların değişik bir bakış açısı ile  tanınması ve üretilmesidir. İnovasyon, yeni veya iyileştirilmiş hizmet veya üretim yöntemi geliştirmek ve bunu ticari gelir elde edecek hale getirmek için yürütülen tüm süreçleri kapsar. Yeni veya iyileştirilmiş ürün, hizmet veya üretim yöntemi geliştirme, yeni düşüncelerden doğar. İnovasyon sürekliliği olan bir faaliyettir. Bu nedenle, ortaya atılan, geliştirilerek işler hale getirilen ve sonuçta şirkete rekabet gücü kazandıracak şekilde pazarlanan bu fikirlerin ve sonuçlarının tekrar değerlendirilmesi ve yeni getiriler için yaygınlaştırılarak kullanılması gerekir. Bu sayede doğacak yeni fikirlerse yeni inovasyon faaliyetlerini doğurur. Yaptığımız inovasyonlara patent alarak  fikrimizi  korumuş yani sahiplenmiş  oluruz.
Ayakta kalmak yani rekabet etmek için firmaların inovasyon yapmaları şarttır. Ampül , elektrikle çalışan araba , dokunmatik ekranlı telefon , iphone ,tablet bilgisayar en çok beğendiğim inovasyonlar.İnovasyon topluma fayda sağlamak yani pozitif değer sağlamak için yapılır.

İçsel disipline sahip olmak ; Bu özellik aslında kişinin her alanda başarısını tetikleyen ve çerçevesini çizen bir özellik. İçsel dsiplinin yoksa daha zor başarılı olursun, bu bir gerçek.

Gözlem Kuleleri hep açık olmak : Gözlemciyseniz elinizde inovasyon için bir çok malzemeniz olur ve bu malzemeleri zekanızla yoğurmanız yeterlidir.

Dünyaya farklı gözlerle bakabilmek :Çeşitli internet sitelerindeki yazılarımda bu özelliğe çok değinmişimdim. Merak edenler okuyabilir. Özü şu ki, farklı bakamazsan fark yaratamazsın, farklı bakabilmek bazan dez avantajlı olsa da biraz cesur olmak gerekir değil mi?

Sorgulayabilen olmak :Aslında bizim en zayıf olduğumuz alan da bu. Sorgulama Yeteneğimiz diplerde, bu yeteneği Biraz canlandıralım ne dersiniz?

Yaratıcı olabilmek : İşte bu özellik genetik bir sorunsal. Yaratıcı Beyin herkese nasip olmuyor ancak normalin biraz üstünde bir yaratıcılık ta olmayacak bir şey değil.

Özel ilgi alanlarının olması :Rutin dışına çıkmanızı sağlayacak ilgi alanlarınız yoksa yaşamıyorsunuzdur. Ya da bir bitkiden farkınız yoktur. Doktorlara bakın, genellikle tanıdığım tüm doktorların farklı hobileri var. Takı tasarımı, DJ lik, tarih yazarlığı v.s Bu kadar yoğun çalışan bir meslek grubu bu hobilere nasıl zaman ayırıyor demeyin isteyince oluyor lafını sevmem ama yapıyorlar oluyor. Yoğunluktan başlarını kaldırmalarına ve hayata daha çok dokunmalarına neden oluyor belki de kimbilir…

Hassas-Duyarlı olmak : Çoğu insan bu özelliği duygusal, salya sümük şeklinde yorumlar ancak bence hassas olmak imrenilecek bir özellik. Tabi abartmadan. Duyarlı insan olayların merkezinde dolaşıyor demektir. Merkezde dolaşan da daha çok şey bilir, çözer veya üretir. Bu yüzden duyarsızların duyarlıları duygusallıkla suçlamaları yersiz. Herkesin inovasyonu  kullanarak faydalanmasının   çok önemli bir konu olduğunu düşünüyorum.

HERKESE  SAĞLIK ,MUTLULUK ,BAŞARI VE  YENİLİK DOLU GÜNLER DİLİYORUM.

YAZAN: UĞUR  AĞIRGÖL

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu