Makaleler

İnsan olmak zorlaştı mı?

Başkalarının iyiliği için bir şeyler yapın. Onların size minnettar kalmasına ihtiyacınız yok. En düşük ihtimalle insanlığınızı ve vicdanınızı kaybetmemek için antrenman yapmış olursunuz.

İnsanlık, erdemdir. Her insan doğan, insan kalamaz, insanlık evrenseldir. Sen ne kadar erdemliysen ve vicdanlıysan o kadar insansındır. insanlığın dili, rengi, ırkı, mezhebi yoktur. İNSAN, her yerde her koşulda vicdanlıdır. Gerçek insan, iyi ameli topluma güzel görünmek ve reklam yapmak için değil, Allah katında güzel görünmek için yapar. Büyük yatırımcıların ve firmaların daha fazla para ve güç kazanmak için reklamların içindeki sembolleri kullanarak insanlara kendi zehirlerinden satmaya çalıştığı bir dünyada vicdandan pek söz edemiyorum maalesef. Hamburger, sigara, kola, nargile, v.b. ürünlerin gelecekte obezite, kalp krizi, kanser, v.b. birçok tehlikeli hastalığın ortaya çıkaracağını bildikleri halde bu ürünler üzerinden yatırım yapmaya devam etmektedirler.

“Ne kadar para o kadar iktidar” ilkesini benimseyen bu VİCDANSIZ ve bir o kadar da ahlaksız yatırımcıların iktidar sağlamak istedikleri dünya düzeni, tamamen sömürgecilik, seks, uyuşturucu ve şiddet üzerine kuruludur. Hayallerini kurdukları dünyaya her geçen gün daha da çok yaklaşmaktadırlar. izlediğiniz filmlere ve duyduğunuz haberlere karşı tepkisiz kalmanız, sizin giderek vicdanınızı kaybettiğinizin kanıtıdır. Filmlerde izleyici kitlesini artırmak için çekilen, ahlaksızlık ve şiddet içerikli sahneleri çok normal gibi görmeniz, sizin fark etmeden bu korkunç dünya düzenine uyum sağladığınızı gösterir.

Kendinizi ve çevrenizi koruma altına almalısınız; yoksa sizleri asimile ederek yeni ürünler (insanlar diyemiyorum, çünkü insanlıktan çıkacaksınız) ortaya çıkaracaklardır.

İnsanlığa sahip çıkın

Paranın sizin amacınız olmasına izin vermeyin. Biz insanlar buraya (dünyaya) para kazanmak, bencilce rahatımızı yaşamak ve insanları sömürerek iktidar sağlamak için gönderilmedik. Bu zihniyete sahip insanlar basit karakterlidir.

Oysa erdemli insanlar, eğitimin meslek sahibi olmak ve güçlü olmak için değil, öğrenmek için olduğunun bilincindedirler. Onlara göre yaratılışımızın amacı ve önemli bir nedeni vardır. Mutlu olmak için egolarınızı tatmin etmek yerine iyilik yapın; eğer biraz insansanız bu durumdan çok mutlu olacaksınız.

Hayatınızı anlamlandırmak istiyorsanız ve kaliteli bir insan olmak istiyorsanız başka kültürleri bilmeli ve saygılı olmalısınız. Para kazanmak için değil, öğrenmek ve kendinizi geliştirmek için yaşamalısınız. Bu şekilde hayatınızın anlamlanacağından emin olabilirsiniz.

Başkalarının iyiliği için bir şeyler yapın. Onların size minnettar kalmasına ihtiyacınız yok. En düşük ihtimalle insanlığınızı ve vicdanınızı kaybetmemek için antrenman yapmış olursunuz. Eğer sadece saf, temiz ve huzurlu bir insan olmak ve ahlaksal olarak temiz bir dünyada yaşamak istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey, Mevlâna hazretlerinin de dediği gibi ya olduğunuz gibi görünmek; ya da göründüğünüz gibi olmaktır. Bu şekilde çok daha insancıl ve mutlu yaşayacağınıza eminim.

Dehşet verici yeni dünya düzenine karşı çıkmak istiyorsanız ve yeni bir hayata başlangıç yapmak istiyorsanız yapmanız gereken şey, çevrenizdeki insanların hayatlarını anlamlandırarak asimile olmuş ve robotlaşmış zihinlerini temizlemek olacaktır, insanlara öyle farklı bir dünya sunun ki, içinde bulundukları dünyanın aslında ne kadar sıkıcı ve anlamsız olduğunu görsünler. Onlarla felsefi ve gizemli biri gibi konuşun ve onları yeni arayışlar içine sokun. Böylece kendilerini ve hayatlarını gözden geçirmelerine imkân sağlamış olursunuz.

Özgecan Kahramanca

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu