Makaleler

İnsanlar Saygın Bir Yaşama Ulaşabilmek İçin Kendini Değiştirmeli

İnal Aydınoğlu

İnsanlar Saygın Bir Yaşama Ulaşabilmek İçin Kendini Değiştirmeli

İnsanın saygın ve dinamik bir yaşam sürdürmeden mutlu olabilme şansı yok. Hiç fark edilmeden, saygı görmeden sürülen bir yaşam çok onur kırıcı. İnsanlar onurlu, başarılı ve mutlu bir yaşam için yaratılmışlar. Buna ulaşamayan her insan durup düşünmeli, suçu hiç etrafına yüklemeden gözlerini kendine, kendi yaşamına döndürmeli.

Önlemler almalı, kararlar vermeli ve saygın bir yaşama ulaşabilmek için kendini değiştirmeli. Hiç unutmayınız ki kendi gerçeğinizi, düşünceleriniz, duygularınız ve tavırlarınızla kendiniz yaratırsınız. Silkininiz ve omuzlarınızdaki yükleri atınız. İçinizi kemiren sıkıntılar varsa kurtulunuz, çevrenizden şikâyetçiyseniz değiştiriniz, sağlığınızda sorunlar hissediyorsanız ilgileniniz. Biliniz ki siz iyi bir yaşama layıksınız. Hiç kimse size, istediğiniz iyi yaşamı veremez. Anneniz babanız dahi size ancak kendi kafalarında ürettikleri, kendi özlem duydukları yaşamı önerir. Hiçbir baskı ve etki altında kalmadan kendi seçimlerinizi yapınız. Kendi mutluluğunuzu kendiniz yaratınız.

Hayallerinizi sınırlamayın

Çevrenizde imrenerek baktığınız, sağlıklı, mutlu ve başarılı gördüğünüz insanları yakından inceleyiniz. Yaşamı yük görmediklerini, ufak tefek şeylere takılmadıklarını fark edersiniz. Sizin de onlar gibi mutlu olmaya hakkınız var. Tutumunuzu değiştirerek hayatınızı değiştirebilirsiniz. Birçok hastalığın nedeni stres, üzüntü, heyecan, kıskançlık ve ihtiras gibi zaaflardır. Bunlarla birlikte yaşarsanız siz de kanser dahil öldürücü hastalıklara bile yakalanabilirsiniz. Uzun ve kaliteli yaşam sürdüren insanlara bakın. Güzel güldüklerini, kendi içlerinde barış yarattıklarını, ulaşabilecekleri şeyi iyi saptayıp ulaşamayacakları şeyler için çırpınmadıklarını, huzurlu bir aile yapısına sahip olduklarını, çevrelerinde sevgi dolu bir ortam yaratıp orada yaşadıklarını görürsünüz. İnsan, huzurlu yaşama ancak kendi içinde yarattığı huzurla kavuşabilir.

Hayallerinizi sınırlamayınız. Endişe, korku ve kin içinde olursanız yaşamınıza bunları çağırırsınız. Hayal ettiğiniz her şey sizin olabilir. Çünkü onları gerçek yapacak kimse sizsiniz. Siz de ancak inandığınız şeyleri gerçekleştirebilirsiniz. Hiçbir başarı tesadüfen gelmez. Başarıya ulaşabilmek ve onu koruyabilmek için yeteneklerinizi geliştirmeye, huylarınızı değiştirmeye gerekli nitelikleri kazanmaya çalışınız. Mutlu olabilmek için yaşamınızın renkli ve arzu dolu olması gerekir. Hobiler insan yaşamına zevkli istekleri ve renkli ayrıntıları katar. Yeni hobiler edinip, mevcut hobilerinizi geliştiriniz.

Sabreden derviş muradına ermiş

Öğrenmeye ve gelişmeye karar veriniz. Bekleyerek hiçbir yere ulaşamazsınız. Yeni başarılar, yeni mutluluklar, yeni sevgiler yakalayabilmek için aktif olunuz. Yeterli çabayı ve enerjiyi harcamadan, gereken yerlere gitmeden, istekleriniz doğrultusunda atılım yapmadan aradığınız başarı ve mutluluğu bulamazsınız. “Sabreden derviş muradına ermiş” diye bir söz vardır. Eğer sizin de yaşamdan beklediğiniz dervişler gibi “bir lokma, bir hırka” ise istediğiniz kadar bekleyebilirsiniz. Ama istek ve arzularınız daha büyükse mutlaka aktif ve girişimci olmalısınız. Zaman en kıymetli varlığınızdır. Geçen hiçbir zamanı yeniden üretme olanağı yoktur. Eğer günlerinizi geçmişin sıkıntıları dert ve problemlerine esir ederseniz veya geleceğin korku, endişe ve tereddütleri ile doldurursanız bu günü kaybedersiniz.Tanrı her insanın gönlünü sevgi, aklını evrensel bilgelik yetenekleri ile dolu yaratır. Kimileri bu yüce değerleri ortaya dökemeden körletir, kimileri yüceltir. Sevmeyi, vermeyi, paylaşmayı öğreniniz. Bağnazlıktan, tutuculuktan kurtulup akıl ve bilimin yolunuzu aydınlatmasına olanak sağlayınız. Hayallerinizi gerçekleştirmek için içinizdeki cesareti ortaya dökünüz. Unutmayın yalnızca arayanlar buluyor.

inalaydinoglu@yuvatas.com.tr

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu