Anasayfa / İş Fikirleri 2019 - Girişimcilik / İnternet Girişimi Sefamerve’nin Başarı Öyküsü

İnternet Girişimi Sefamerve’nin Başarı ÖyküsüSefamerve.com 1 milyar dolar ciroya koşuyor

Baş örtüsü, eşarp, aksesuar, kadın giyim ürünleri satan online girişim sefamerve.com, ağustos ayında Endonezya ve Fas pazarına giriyor. Kuruluşunu Metin Okur‘un yaptığı, 13 milyon TL’lik cirosunu 5 yıl içerisinde 1 milyar dolara ulaştırmayı hedefleyen site, yakın zamanda Uzakdoğu pazarına da girecek.

sefamerveAğırlıklı olarak başörtüsü, eşarp ve aksesuar satışı yapan e-ticaret sitesi Sefamerve.com, hızla büyüyen bir girişim. Zira şirket yurt dışına da açılıyor. Fas ve Endonezya’da ofis kurarak Kuzey ve Afrika ve Orta Asya pazarına da girmeye hazırlanıyor. Girişim öyküsü ise şöyle başlıyor:

Metin Okur, 1994 yılından bu yana reklam sektöründe çalışan bir profesyonel. Yaklaşık 2 bin adet reklam filmi projesi yürütmüş, ilerleyen yıllarda Kanal D ve Doğan TV Holding ile ortaklık yaparak 14 ülkede TV kanallarına reklam harici alanlarda gelir üretme modelleri geliştirmiş. Mobil Payment alanında bilinen Payby.me’yi kurmuş. Son olarak ise Oya Okur Erciyes ile Sefamerve projesini geliştirmiş. Erciyes, yurt dışında moda eğitimini tamamlamış.

Uzun yıllar Kanada’da yaşadıktan sonra Türkiye’ye döndüğünde şal, eşarp, başörtüsüne yönelik yeterli ürün olmadığını görmüş ve Metin Okur ile birlikte her gelir grubuna hitap edecek bir proje geliştirmeye karar vermiş. Sefamerve.com adıyla hayata geçen bu internet sitesi, teknoloji dergisi Red Herring tarafından Avrupa’nın en iyi 100 girişim şirketi arasında gösterilmiş.

Ağırlıklı olarak tekstil ürünlerinin satışının yapıldığı sitede, aksesuara yönelik ürünler de mevcut. “Hedefimiz farklı çizgileri olan tasarımları en uygun fiyatla takipçilerimize sunmak. Ayrıca kargo şirketleriyle yaptığımız özel anlaşmalar da mevcut. Bu sayede üyelerimiz sitemiz üzerinden satın alınan ürünleri teslim alırken de ödeme yapabiliyor” diyen Okur, ürünleri 24 saat içerisinde teslim ettiklerini söylüyor.

2 milyon takipçisi var

Sitede şal, eşarp, pardösü, kap, etek, gömlek, pantolon gibi 10 bin farklı ürün seçeneği bulunuyor. Takipçilerinin beklenti ve taleplerine göre özel üretimler yaptıklarını ve satışa sunduklarını belirten Okur, şöyle devam ediyor:

“Örnek vermek gerekirse etek boylarını standart oranın üzerine çıkarıyor ya da ürünlerin dikişlerine ve tasarımlarına müdahale ediyoruz. Sonuçta beklentileri karşılayan ürünler ortaya çıkıyor. Ayrıca Türkiye’de sosyal medyayı en iyi kullanan birkaç markadan biriyiz. Facebook’ta 2 milyonun üzerinde takipçimiz var. Sosyal e-ticarette büyük bir değişime öncülük ettik. Bu başarımızı Facebook da yakından takip ediyor ve yeni bir iş modeli olarak kurumsal müşterilerine öneriyor. Reklam yatırımlarımızın büyük bir kısmını sosyal medyaya ayırdık. Facebook’ta haftalık, 240 bin hakkında konuşulan sayısına sahibiz.”
Fas ve Endonezya’ya ofis açacak

Yurt dışında 47 ülkeye gönderim yaptıklarını ifade eden Okur, özellikle Kuzey Afrika ve Orta Asya’dan çok yoğun talep aldıklarını, bu talepleri karşılamak için Hollanda’da SMIKA ismiyle şirket kurduklarını belirtiyor. Fas ve Endonezya’da da ofis kuracaklarını bildiren Okur, bu iki ülkede ağustos ayı içerisinde faaliyetlerine başlayacaklarını sözlerine ekliyor.

  Genç Girişimci Evren Yurttaştan İnovasyon Yatırımı Trimbox Cihazı

Geçtiğimiz yıllarda tekstil ürünlerinin satışında ağırlıklı olarak geleneksel alışveriş yöntemleri tercih edildiğini ancak artık bu oranın değişmeye başladığını belirten Okur, şunları söylüyor:

“internet’ten yapılan alışverişlerdeki önyargıyı kırmak adına sitemiz üzerinden satın alınan ürünlerin yüzde 80’ini 24 saat İçinde teslim ediyor ve müşterilerimize kapıda ödeme seçeneği sunuyoruz. Üyelerimizin birçoğu e-ticareti bizimle keşfetti diyebilirim. Fiyat aralığımız çok geniş olduğundan her gelir grubuna hitap ediyoruz.”

4 milyon Üye hedefliyor

Sitenin şu anda 2.5 milyon civarında üyesi bulunuyor. Yılsonuna kadar 4 milyon üyeye ulaşmayı hedeflediklerini kaydeden Metin Okur, 2012 yılını 500 bin adet ürün satışıyla 13 milyon TL ciro elde ederek kapattıklarını vurguluyor. 2013 yılının sonunda beş kat büyümeyi hedeflediklerini söyleyen Okur, “2.5 milyonun üzerinde ürün satmayı planlıyoruz. Önümüzdeki üç yıl içerisinde de 1 milyar dolarlık bir ciro elde etmeyi hedefliyoruz” diyor.

Üç ayrı modelde büyüme planladıklarını anlatan Okur, şunları söylüyor:

“Yatay büyümede ürün çeşitliğini arttırmayı planlıyoruz. Ev, bebek ve çocuk alanlarında yeni ürünleri de sitemizden sunacağız. Dikeyde ise üye sayımızı arttırma her zamanki hedefimiz. Bir de coğrafi olarak büyümeyi hedefliyoruz. Avrupa’ya ofisimizin açılışıyla birlikte hız kesmeden Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Uzakdoğu’da büyümeyi planlıyoruz. Dört ana bölgede 2 milyar Müslüman nüfusa ulaşmak gibi bir hedefimiz var.”

Online alışverişte fiyat avantajı

e-ticarette kadın giyime yönelik olarak fiyat avantajının önemli bir unsur olduğuna dikkat çeken Okur, online alışverişin avantajlarını ise şöyle anlatıyor: “Online alışverişte dilediğiniz ürünü kolaylıkla satın alabiliyorsunuz. Hem de çok daha uygun fiyata. Hem zamandan hem de paradan tasarruf etmiş oluyorsunuz. Özellikle tekstil ürünlerinde insanların ürünlerin bedenine olmaması ya da hayal ettiği gibi çıkmaması gibi kaygılan oluşabiliyor. Biz bu kaygılan ürün değişim garantisi vererek ortadan kaldırıyoruz.”

“2014 elenme yılı olacak”

Türkiyede e-ticaret pazarının hala optimum düzeye ulaşamadığını, ancak pazarın tüm dünyada olduğu gibi Türkiyede de büyümeye devam ettiğini ifade Metin Okur, Fransa ve İngiltere gibi ülkelerde yüzde 10 olan online pazarm Türkiyede yüzde 2 civarında olduğuna dikkat çekiyor. Okur, sözlerine şöyle devam ediyor: “Tekstildeki oran ise yüzde 4’lerde. Yani pazarm yüzde 96’sı hala geleneksel alışveriş yöntemlerini tercih ediyor. Sektör olarak bu pazarı daha da arttırmak için insanlara online alışverişin güvenilir olduğunu anlatmak gerekiyor. 2014, pazarda elenmelerin beklendiği bir yıl olacak. Yani zorlu bir yıl bekliyor sektörü.”

www.myfikirler.com
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Satılık Üzüm Bağları, Üzüm Yetiştiriciliğine Yatırım Yapmak

Satılık Üzüm Bağları, Üzüm Yetiştiriciliğine Yatırım Yapmak, Üzüm bağı kurmanın maliyeti Üzüm son dönemlerin flaş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir