Reklamlar-Reklamcılık

İnternet Reklam Yatırımları

internet reklam yatırımları, tıklama bazlı reklam yatırımları, kelime bazlı reklam yatırımları, konvansiyonel aklın dijitale dönüşümü, Mobil Reklam Yatırımları, Arama Motoru Reklam Yatırımları

internete 721 milyon liralık reklam aktı

IAB Türkiye, internet reklam yatırımlarını ilk kez alt kınlımlarıyla açıkladı. Buna göre internet reklam yatırımları içinde en büyük payı gösterim ya da tıklama bazlı reklam yatırımları ile kelime bazlı reklam yatırımları aldı. Bu mecraya akan reklam değeri ise 721 milyon lira oldu.

2007 yılında 23 firmanın katılımıyla bir platform olarak kurulan ve 2011 Temmuz’unda dernekleşen IAB (Interactive Advertising Bureau -Interaktif Reklamcılar Derneği) Türkiye, konvansiyonel aklın dijitale dönüşümünün uluslararası standartlarda gerçekleşmesi için çalışmalarını sürdürüyor.

Kontrolsüzlüğün yol açabileceği tehlikelerin önüne geçerek, sektörel denetim mekanizmalarını geliştimek için de çalışan LAB Türkiye geçen hafta 2011 Dijital Reklam Yatırımlarını da ilk kez açıkladı. LAB Europe AdEx raporuna uyumlu biçimde hazırlanan IAB Türkiye AdEx-tr 2011 raponı sayesinde, internet reklam yatınmlannı ilk kez alt kınlımlanyla görebildik. Rapora göre display, arama motoru, mobil reklamru ilan sayfaları, e-posta, in game advertising gibi uygulamalardan oluşan internet reklam yatırımları toplamı Türkiye’de 721 milyon TL’ye ulaşmış durumda.

Gösterim, tıklanma bazlı reklam, video, sponsorluk ve gelir paylaşımlı reklam yatırımlarından oluşan display reklam yatırımlarının 294 milyon TL olduğunu söyleyen IAB Türkiye Başkanı Ahmet Pura, ücretli sıralama, arama motoru görüntülü reklam ağından oluşan “Arama Motoru Reklam Yatırımları”nın ise 339 milyon TL olduğunun üzerinde duruyor. Mobil gösterim ve mobil optin SMS/MMS’den oluşan “Mobil Reklam Yatırımları”nın 25 milyon TL, olduğunu söyleyen Pura konuşmasını şöyle sürdürüyor:

İlan sayfaları reklam yatırımları 58 milyon TL olurken, e-posta ve in game advertising reklam yatırımları toplam 5 milyon TL olarak gerçekleşti.”

Zenith Optimedia’nın 2012 Mart tarihli araştırmasında internet reklam yatırımlarının 2014’e kadar yüzde 21 artacağı yönünde bir öngörü yapılsa da kendisinin Türkiye’de dijitale yatınmın her yıl yüzde 40 oranında artmasını beklediğini ifade eden Pura gelecekteki birkaç hedeflerini ise şöyle sıralıyor: “Türkiye’yi EMEA bölgesinin dijital hub’ına dönüştünnek istiyoruz. Bu hedefler doğrultusunda çeşitli çalışmalar başlatıldı. Avnıpa’nın önemli dijital organizasyonları arasında yer alan Interact’ı İstanbul’a almak, atılacak ilk adımlar arasında bulunuyor. Aynca IAB Europe Yönetim Kunılu’na girmeyi ve IAB’nin uluslararası yapılanmasında öne çıkan ülkeler arasında yer almayı amaçlıyoruz.”

İLGİNÇ AYRINTILAR…

•    Türkiye, 25 milyon internet kullanıcısı ile internet nüfusu açısından bölgesinde Rusya’dan sonra ikinci büyük ülke konumunda.

•    internet kullanıcıları ayda yaklaşık 50 saatlerini internette geçiriyorlar. 15-34 yaş aralığında, internetten televizyon izleme oranı yüzde 74, radyo dinleme oranı yüzde 76, gazete okuma oranı ise yüzde 69’a ulaşmış durumda.

•    internette medya tüketim alışkanlıklarının yanında alışveriş alışkanlıkları da değişiyor. IAB Türkiye internet Ölçümleme Araştırması’na göre internet kullanıcılarının yüzde 10.18’i internetten alışveriş yapıyor. Ve daha da önemlisi Türk kullanıcılarının yüzde 66’sı internette araştırma yaptıktan sonra marka kararını değiştiriyor.

•    2007-2010 döneminde yaklaşık ikiye katlanarak büyüyen internet reklam yatırımları, 2011’de yüzde 37 artarak, internetin en hızlı gelişen mecra unvanını korumasın sağlandı.

•    IAB Türkiye’nin bugün itibariyle 143 üyesi var. Ancak yıl sonuna kadar üye sayısının 200’e ulaşması bekleniyor.

Fatoş Bozkuş

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu