İş Fikirleri ve İş Kurmak

İnternette Video Üretip Yayınlamak İş Fikri

İnternet ortamı için video üretmek, YouTube Reklam Ortaklığı, Video Paylaşım Sitelerinden Para Kazanmak

İnternette video üretip yayınlamak, girişimcilere büyük paralar kazandıran bir sektör haline geldi.

Dosya indirmeye gerek kalmadan, veri akışıyla izlenen videoların bir kaç yıl önce patlama yapmasından bu yana, internette gençlerin müzikten komedi skeçlerine, tamirat yöntemlerinden makyajın püf noktalarına her türlü konuda hazırladıkları videoları, ya da video güncelerini paylaştıkları bir pazar yerini andıran siteler hızla yaygınlaştı.

İnternet ortamı için video üretmek, binlerce kişi için kariyerleri haline gelirken, bazıları bundan yılda yüzbinlerce dolar kazanıyor.

İş bulmak için rekabet giderek artarken, pek çok genç gayretlerini burada kendilerine bir fırsat yaratmaya yoğunlaştırıyor.

YouTube’un ayda 500 milyon kullanıcı çektiği bildirilirken, pazarlamacılar da burada oluşmuş olan kitlelere yöneliyor.

YouTube, DailyMotion ve Blip.tv gibi sunucu siteleri, reklam verenleri en cazip içeriği sunmaya çalışarak çekerken; video ve resimli reklamlardan edindikleri gelirin bir bölümü, içeriği üretenlere aktarılıyor.

Reklam ve Sponsorluk

Sadece YouTube, 2007’den bu yana en popüler amatör içeriği yaratan 20 bin yapımcıya milyonlarca dolar ödedi.

Komedi programı Annoying Orange’ın yayınlandığı Blip.tv sitesi, içeriklerinin “özgün internet dizileri arasında en iyisi” olduğunu savunuyor.

Sitenin stratejik ortak ve iş geliştirme sorumlusu Tom Sly, “Ortaklarımızla her yıl milyonlarca dolar paylaşıyoruz” diyor.

Reklamcıların ödediği ücret videoların popülerliğine ve kalitesine göre değişiyor. Yaratıcılar, 1000 tıklama için 20 dolara kadar ücret alıyor.

YouTube, 2010 itibariyle reklam gelirinden ayda bin doların üzerinde (yaklaşık 1.370 TL) kazanan ortaklarının sayısında yüzde 300 artış olduğunu duyurdu.

YouTube toplam kaç kişinin bu tanıma girdiğini açıklamaya yanaşmıyor; ancak Blip.tv’den Tom Sly’a göre yılda 100 bin dolar gelir elde eden video yapımcılarının sayısı yüzlerle, on bin dolar üzerinde kazananların sayısı ise binlerle ifade edilebilir.

Blip.tv’nin en çok izlenen programları, siteye bir milyon doları bulan tutarda reklam geliri getirebiliyor.

Yayın içeriği sorumlusu Eric Mortensen, televizyondan farklı bir şey yapmak ve izlemek isteyen bir kitle olduğunu, denenen yeni şeylerin karşılık görüp para kazandırdığını anlatıyor.

İşsiz Kaldı İşveren Oldu

Mike Michaud, elektronik cihaz satan bir firmadaki tezgahtarlık işini kaybedince internet yapım şirketi Channel Awesome’ı kurmuş.

Şimdi, Blip.tv’den kazandığı gelirle, geçinebilmekle kalmıyor; altı tam zamanlı, iki yarı zamanlı personel istihdam ediyor.

“Dokuzdan beşe mesai eziyetini çekmiyorum” diyen Michaud, durumunu “henüz rahat yaşıyorum diyemem, ama eskisine göre çok daha iyi bir hayatım var” sözleriyle anlatıyor.

Gelirin tek kaynağı reklamlar değil. Bazı video yapımcıları büyük şirketlerle 150 bin dolara varan sponsorluk anlaşmaları yapabiliyor.

Büyük markalar, bireylerin uzmanlar kadar, görüşlerine güvenebileceklerini hissettikleri kişilere de kulak verdiğine ikna olmuş durumda.

Örneğin YouTube, genç kızların akranlarına üzerlerindeki giysileri nereden aldıklarını, belirli bir trendi nasıl uygulayacaklarını anlattıkları video bloglarıylarla dolu.

Ford, GE ve Lancome gibi markalar, bu yüzden şimdi kullanıcılarının güvenini kazanmış video yapımcıları aracılığıyla ürünlerini hedefine ulaştırmaya çalışıyor.

Eskiden YouTube’da yönetici olan George Strompolos, bu yapımcılarla sponsorlar arasındaki bağlantılar için destek veren Fullscreen adlı bir şirketin kurucusu.

İnternet ortamındaki yapımcıların menajer, müdür, pazar kaygısı olmadan çalıştığını kaydeden Strompolos “internette video tek hamlede her şeye ulaşılabilecek bir çözüm sunuyor” diyor.

Strompolos’a göre bu sitelerle, “Hem aradığınız yaratıcı uygulama ve orijinalliğe, hem de dağıtım ve erişime ulaşmış oluyorsunuz”.

İstifayı Basmalımı?

İnternette video reklamları gelişip satışa yönelik altyapılar daha iyi planlanmış duruma geldikçe, uzmanlar, giderek daha çok kişinin aradığı çıkışı kendi internet videolarıyla yakalayabileceğini düşünüyor.

Bu ortamın televizyonun yerine aday olduğunu düşünen Mike Michaud, “sıradan bir kişinin burada farkedilip zengin olma şansı Hollywood’a gidip ünlü olmak şeklindeki geleneksel formüle göre çok daha yüksek” diyor.

YouTube: Bir Bilenin Gözünden Liste Başına Çıkmanın Yolu (YouTube: An Insider’s Guide to Climbing the Charts) adlı kitabın yazarı Alan Lastufka, “kazanacağınız para her zaman manşetlere çıkacak ölçüde olmayabilir” diyor ve ekliyor:

“Ama maaşlı işinizi bırakıp evinizin bodrumunda kalıp hayranlarınızla iletişim kurmak için vakit ayırmaya yeter”.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu