Makaleler

İnternetten alışverişin en büyük problemi

İNTERNETTEN alışveriş hayatımıza iyice girdi. Gözlemlerime göre özellikle beyaz yakalı tabir edilen çalışan kesim haftalık market alışverişlerini bile internetten yapıyor. Alışverişlerin bir yıl içerisinde hani derler ya zirve zamanlan vardır. Bu zamanlardan biri de yılbaşı sezonu. Yeni yıl, tüm dünyada alışverişlerin resmen patladığı bir zaman dilimidir. Genelde 10 Aralık gibi başlar, özellikle 24-31 Aralık arası zirve yapar ve Ocak ayının 8’ine kadar uzar. Yani yaklaşık bir ay…

ZAMANLAMASI MÜKEMMEL BİR ARAŞTIRMA

Yılbaşı alışveriş sezonuyla ilgili mükemmel zamanlamada çıkmış bir çalışma var elimde. İsmini ilk olarak manyetik kartlar üzerinde gördüğüm; aslında çok geniş bir ürün ve hizmet yelpazesi olan Honeywell güzel bir çalışma yapmış. Firmanın Türkiye çapında 600’ün üzerinde online tüketiciyle gerçekleştirdiği ‘Online Alışveriş Eğilimleri’ araştırması, internet üzerinden yapılan alışveriş teslimatlarında yüzde 86 gibi büyük bir oranda gecikme yaşandığını ortaya koyuyor.

TESLİMAT ŞARTLARI ÖNEMLİ

Araştırma online tüketicilerin yüzde 70’inin, satın alma kararlarını kendilerine sunulan teslimat alternatiflerine göre belirlediklerini, yüzde 80’inin ise istedikleri teslimat şartları yerine gelmiyorsa veya ürün stokta yoksa alışverişten tümüyle vazgeçtiklerini ortaya koyuyor.

Rekabetin yoğun olarak yaşandığı perakende sektöründe uygun maliyetle, hızlı ve hatasız teslimatın müşteri sadakatini kazanmak üzere eskisinden çok daha fazla önem kazandığını belirten Honeyvvell Sensing and Productivity Solutions Türkiye Ülke Müdürü Murat Kafkas, “Müşteri ya alışveriş yaparken kendisine sunulan alternatifleri beğeniyor ve alışverişe devam ediyor ya da alışverişi yarıda kesiyor. Özellikle bu noktada stok ve lojistik yönetiminde teknoloji kullanımının ne denli önem kazandığını görüyoruz. Bu, özellikle müşteri beklentilerinin artış gösterdiği bayram, sevgililer günü veya yılbaşı gibi alışveriş dönemlerinde daha da önem kazanıyor” diyor.

TÜKETİCİ SMS BEKLİYOR

Araştırmaya katılan internet tüketicilerinin yüzde 99’u satın aldığı ürünün teslimat gününde telefon mesajı almayı veya telefon ile haberdar edilmeyi istiyor. Buna karşılık teslimatta gecikme yaşandığında dahi müşterilerin sadece yüzde 60’ı SMS alıyor. Yüzde 27’si teslimat zamanında belirttikleri yerde olmadıkları için ürünü teslim alamadıklarını, yüzde 53’lük kısmı ise satın aldıkları ürünün kendi onayları almmadan bir başkasına teslim edildiğini ifade ediyor. Bu grubun yüzde 36’sı ise bu durumdan memnun olmadığını belirtiyor.

Araştırma, kadınların satın aldıkları ürünü daha hızlı teslim almak konusunda daha istekli olduklarını ortaya koyuyor. Kadın tüketicilerin yüzden 56’sı bir ürünü daha hızlı teslim almak için daha fazla kargo ücreti ödemeye razı. Araştırma, tüketicilerin yüzde 98’inin cep telefonu ve tablet üzerinden online alışveriş yaptığını gösteriyor. Bu sonuç bize online perakendecilerin stok yönetimi kadar, sitelerinin mo-bil cihazlara uyumlu olmasına da önem vermesi gerektiğini gösteriyor.

İLK TERCİH ELEKTRONİK ÜRÜNLER

İnternet tüketicilerinin yaklaşık yüzde 25’i ayda en az bir defa internet üzerinden alışveriş yapıyor. Elektronik, yüzde 62.6 ile online alışverişte başı çeken ürün grubu olurken, onu moda, kozmetik ve kişisel ürünler ile tatil harcamaları, sinema biletleri ve yemek siparişleri takip ediyor. Araştırma, online tüketicilerin yüzde 70’inin satın aldıkların ürünü evleri veya işyerlerinin dışında, evlerine 1 ila 3 km uzaklıktaki bir diğer adresten de teslim almayı düşünebileceklerini gösteriyor. Müşteri için oldukça kolaylık yaratan bu alternatif, perakende dağıtım kanalı için yeni bir oyuncu anlamına geliyor. Sözün kısası, kargocular bunu değerlendirmezlerse hata ederler.

KARGO FİRMALARI DİKKAT!

Araştırma zamanında teslim edilemeyen ürünlerin perakende firmalarına maliyetinin çok olduğunu gösteriyor. Bu açıdan değerlendirildiğinde perakende ve lojistik firmalarının müşterilerle gerçek zamanlı iletişimi sağlayabilecek yüksek teknolojili araçlara, SMS gönderimi, kapıda dijital imza ve teslimat adresine en kısa sürede varmalarına yardım edecek yol uygulamaları arasında kolayca geçiş yapabilecek akıllı cihazlara ihtiyaç duyduklarını gösteriyor.

Araştırmanın sonuçları bu bulgularla sınırlı değil tabii ki. Kargocular kendilerini yeniden yapılandırmazlarsa hata ederler. Satıcılar ise kargocuları değişime zorlamazlarsa çok problem yaşarlar. Bizden söylemesi…

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu