Pazarlama ve Satış Taktikleri

İnternetten Satış Yapan Markalar

Tüketiciye kıyaslamak ve indirimli alışveriş imkanı sunan internet siteleri, satıcıya da mağaza masrafından kurtulma avantajı sunuyor. Milyarlarca dolarlık e-ticaret sektörü Türkiye ekonomisinde giderek daha fazla yer tutuyor…

e-Ticaretten para kazanma zamanı

GOOGLE Türkiye, ülkemizde internet üzerinden gerçekleştirilen ticari faaliyetlerin niteliğini ve boyutunu anlamak için The Boston Consulting Group’a (BCG) bir rapor hazırlattı.

Geçtiğimiz günlerde sonuçlan açıklanan rapor, Türkiye’de Hepsiburada, GittiGidiyor, Markafoni, Limango ve Trendyol gibi birçok yerel büyük Online perakendeci internet şirketinin başarıyla faaliyet gösterdiğine dikkat çekiyor. Bu şirketler eBay, Amazon ve Intel gibi önemli yabancı oyunculardan ciddi seviyede yatırım çekiyor.

Bu örneklerin ötesinde internet, Teknosa, ebebek ve İstanbul Bilişim gibi çok kanallı perakendeciler örneğinde olduğu gibi, müşterilerine ulaşmak için yeni yollar geliştirmek isteyen şirketler için bir laboratuvar oldu.

Aynı rapora göre, Türkiye nüfusunun yüzde 47’sinin Internet kullanmasına rağmen, perakende satışların yüzde Tinden azı internet üzerinden gerçekleşiyor. Bu çekincelerinin nedeni olarak ise kullanıcıların yüzde 27’si güvenliği, yüzde 17’si de gizlilik endişelerini gerekçe göstermiş.

Rapora göre, oysa online perakende kategorisinde pek çok fırsat var. Bunların en büyükleri ise giyim ve elektronik alanında. Bu arada Türkiye, aktif internet bankacılığı kullanıcısı sayısında olağanüstü bir büyüme yaşadı, 2006’da 3 milyon olan rakam 2011 yılında 8 milyona ulaştı. Aynı dönemde online olarak gerçekleştirilen işlem payının yüzde 10’dan yüzde 25’e çıktığı tahmin ediliyor. Çünkü bankacılık sektöründe, online bir işlemin maliyeti şubedeki maliyetin ortalama on beşte biri.

YABANCILARIN YENİ İLGİ ALANI

Türkiye’deki e- ticaret alanında fırsatları gören yabancı yatırımcılar da online perakende sektörüne ilgi göstermeye başladı. eBay, 2006’da Git-tiGidiyor’a, Ticketmaster 2007’de Biletk’e, Groupon 2010’da City Deal ŞehirFırsatı’na ve Perform Group 2012’de Türkiye’nin dijital spor medyası pazar lideri olan Maçkolik’e yatırım yaptılar.

Rapora göre, Türk e-ticaret sektörünün son iki yıldaki büyümesine en fazla katkıyı özel alışveriş siteleri yaptı. ABD’deki en büyük özel alışveriş sitesi olan Gilt Groupe, Türkiye’nin iki büyüğü Markafoni ve Trendyol’un ziyaret sayısının üçte birinden daha az ziyaretçi sayısına sahip. 2008’de kuruluşundan bu yana 6 milyonu aşkın üyeye ulaşan ve bin 200’ü aşkın markayla çalışan Markafoni’nin bu başarısını takiben, küresel medya devi Naspers, 2011 yılında şirketin çoğunluk hissesini satın almıştı. Alman perakendeci Otto Group, 2009 yılında aynı alanda rekabet etmek üzere Limango’yu kurdu. 2010 yılında kurulan üçüncü oyuncu Trendyol ise, Kleiner, Perkins, Caufield, & Byers’ten (KPCB) yatırım aldı. Şu anda diğer Avrupalı yatırımcılar da Türkiye’de hızlı büyüyen bu pazara yönelmiş durumda. 2012 Ocak ayında Rus ruNet, mücevher ve aksesuar satan Türk sitesi Lidyana.com’a 3 milyon dolar yatırım yaptı. Önümüzdeki dönemde satın alma ve birleşmelerin daha da artarak devam edeceği tahmin ediliyor.

GELECEK DAHA PARLAK

e-ticaretten para kazanmakRapordaki öngörülere göre, Türkiye’de internetin büyüme potansiyeli oldukça yüksek. Internet ekonomisinin 2017 yıllına kadar yüzde 19 büyüme göstereceği tahmin ediliyor. Tüketim tarafı ise, 2017 yılma kadar yıllık yüzde 22 büyüme göstererek internet eko nomisine 51 milyar TL katkıda bulunabilecek. Tüketimin, geniş bant ve internet kullanıcı oranını izleyen e-ticarct artışı aracılığıyla büyümenin en büyük itici gücü olması bekleniyor.

İnternetten alışverişin gücünü ve potansiyelini gören ve büyüme hedeflerinin başına koyan şirketler kolları sıvamış durumda. Bir taraftan özel alışveriş siteleri ve e-ticaret platformları üzerinden satış yapan şirketler diğer taraftan kendi internet sitelerini de faaliyete geçiriyor. Mesafeleri ortadan kaldıran, mağaza açmaya gerek bırakmayan internetten alışverişi Kars’taki kii çük kaşar üreticisi de keşfetmiş durumda, en büyük tekstil perakendecisi de…

Satıcı için mağaza masrafını ortadan kaldıran, tüketici için daha uygun fiyat sunan internet sitelerinden de tıpkı klasik ticarette olduğu gibi işini iyi ve hakkıyla yapanlar ayakta kalacak. Biz de Para Dergisi olarak hem perakende hem de özel alışveriş sitelerinin geldikleri noktayı, gelecek hedeflerini ve tüketicilere sundukları avantajları araştırdık.

LC WAİKİKİ
Salih YILMAZ / LC Waikiki e-Ticaret Direktörü
İnternette 1.5 milyar dolar ciro hedefliyor

İnternet satışlarımızı Lcwaikiki.com adresi üzerinden gerçekleştiriyoruz. Müşterilerimize ortalama 10 bin çeşit ürün sunduğumuz, köylere dahi gönderilerimizi ulaştırabildiğimiz bir yapı oluşturduk. Sitemizi, tüm ara süreçleri ve en küçük ayrıntıları kontrol ettiğimiz test sürecinden sonra, 26 Mart 2011 tarihinde açtık. Şu anda günde ortalama 100-120 bin tekil ziyaretçi ağırlıyoruz. 2012 yılında toplam 350 bin adet sipariş almayı başardık.

Sepet ortalamamız ise beş ürün / 94 TL civarında gerçekleşiyor.

İnternet satışları şu anda LC Waikiki’nin toplam cirosunun yüzde 1.5’ini oluşturuyor ama hedeflerimiz çok büyük. 2018 yılında toplam ciromuz içinde yüzde 10, 2023’de ise yüzde 15 pay hedefliyoruz. Bu da grubun 10 milyar dolar ciro hedefi göz önüne alındığında 1.5 milyar dolarlık bir internet mağazası cirosu anlamına geliyor.

Siteden alışveriş yapmanın tüketiciler için birçok avantajı bulunuyor. Bunlardan bir tanesi iade politikamız. Tıpkı mağazalarımızda olduğu gibi, sorgusuz sualsiz iade kabul etme prensibiyle şekillendirilmiş bir politika izliyoruz. Sitemizden alışveriş yapmak isteyenler, LC Waikiki mağazalarındaki tüm ürün çeşitlerini bulabiliyor. Sezon ürünlerinin yanı sıra bir önceki sezona ait ürünlerin de yer aldığı ‘outlet’ bölümümüz de internet mağazamızda mevcut. Hiçbir tüketicimizi mağdur etmeden kaliteli ürünleri adreslerine ulaştırıyoruz.

Rakamlarla Lcwaikiki

• 2012’de Lcwaikiki.com’u 27 milyon 179 bin kişi ziyaret etti.

• Sitenin üye sayısı 600 bini aştı.

• Sitede her 3,5 dakikada bir ürün satıldı. Bu yılki hedef 2 dakika.

• Alışverişte İstanbul önde. Kişi başına en çok sipariş fiziki mağazanın bulunmadığı Tunceli’den geldi. Artvin, Konya, Yozgat, Sivas, Çanakkale, Antalya, Gümüşhane, Ankara ve Bingöl kişi başına en fazla sipariş verilen diğer iller.

• Siparişlerin yüzde 70’ini kadınlar veriyor.

Hakan ORHUN / ETİD Yönetim Kurulu Başkanı
2015 hedefi 62 milyar TL

Bankalararası Kart Merkezi’nln verilerine göre, 2012 yılı sonunda Türkiye e-ticaret pazarının finansal hacmi 30 milyar TL’nin üzerinde seyretti. 2012’de gerçekleşen işlem adedi ise 171 milyon 431 bin oldu. Sektörün gösterdiği hızlı büyümeye paralel olarak, 2015 yılında hacmin 62 milyar TL seviyesine ulaşması planlanıyor. 2013’ün ilk çeyreğinde sektörümüz çok güzel gelişmeler yaşadı. Daha yılın ilk günlerinden itibaren yatırım haberlerini almaya başladık. Bunlar da sektörümüz açısından önemli gelişmeler. Sektörümüzde büyümenin alışkanlık haline gelmesi, www.myfikirler.com e-ticareti kullanan kişi sayısının artmasını getirecek. İlk deneyimi olumlu olan herkesin e-ticareti çok sevdiğini ve alışverişlerinde bu mecrayı yoğunlukla kullandığını bildiğimizden bu yönde çalışmalarımız sürüyor. ETİD üyeleri gibi güvenilir sitelerde ilk deneyimi yaşayan müşteriler için kısa bir süre sonra e-ticaret bir alışkanlık haline geliyor. E-ticaret girişimcilerinin bu alanda artık farklılık yaratması gerekiyor. Her sektörde olduğu gibi e-ticaret sektöründe de aynı iş modelinin uygulamalarını görebiliyoruz. Ancak unutulmaması gereken nokta şu:

Fark yaratmadan bir iş modelini kopyalayarak başarıya ulaşmış bir site yaratmak mümkün değil. E-ticaretin kalbinde inovasyon yatıyor.

IKEA
Dilan Atalay BİRİNCİ / IKEA Türkiye Ticari Direktörü
Dekorasyona ilham olacak fikirler

online alisverisİçeriğini IKEA’nm global web sitesi normlarını baz alarak hazırladığımız IKEA.com.tr’den online satış faaliyetlerimize 2011 sonlarında başladık. Hedefimiz; mağazalarımızın bulunmadığı illerde yaşayan müşterilerimizin binlerce çeşit ürünü satın alabilmesine imkan tanırken, aynı zamanda mağazalarımızın bulunduğu illerdeki müşterilerimiz için de alternatif bir alışveriş kanalı sunabilmek. Online satışların toplam ciro içindeki payı yüzde 2.5 civarında. Online satışlarımızın beş yıl içinde toplam satışlarımız içerisinde yüzde 5 seviyesine ulaşmasmı hedefliyoruz.

Yıl boyunca mağazalarımızda olduğu gibi online satış kanalımızda da belirli kampanyalar düzenliyoruz. Ürün indirimleri, nakliye fırsatları gibi çeşitli avantajlar sunuyoruz. Eylül ayı içinde sitemizi yenilenmiş yüzüyle müşterilerimizin hizmetine sunacağız. Yeni sitemizde müşterilerimizin alışverişini kolaylaştıracak birçok detaya yer veriyoruz.

İnternetten satış kanalının en büyük avantajı mağazalarımızın olmadığı illerdeki müşterilerimizin ilham veren dekorasyon fikirlerine ve binlerce ürün gamma rahatça ulaşmalarını sağlamaktır. Öte yandan, mağazaların bulunduğu illerde yaşayan müşterilerimize özellikle yoğun hayat temposunda mağazaya gelmeye fırsatı olmayan kişiler için alternatif bir alışveriş kanalı sunuyoruz.

Sitede mobilya ürünleri ağırlıklı olmak üzere mağazalarımızda en çok satılan ürünlere paralel ürünler satılıyor. Özellikle oturma odalarıyla çocuk odası mobilya ve aksesuar ürünleri beğeni toplayan ürünler arasında yer alıyor. Türkiye’de son senelerde alışveriş alışkanlıkları hızla değişmeye başladı. Hem internet kullanıcısı sayısının hızlı artışı hemde sektörün son senelerdeki ciddi büyümesi pazarı mk çekici kılıyor. Bu nedenle bu değişime ayak uydurmak isteyen ve sektörün dinamiklerim takip eden perakendeciler kısa zamanda e-ticaret kanallarını hayata geçirmeyi planları arasına almış bulunuyorlar.

GOLD
Kılınç Orhan ERDEMİR / Gold Teknoloji Marketleri Pzrlm. Müdürü
WEB’e özel indirimler

Online mağazamız Gold.com.tr 2005 yılından bu yana hizmet veriyor. Sitenin toplam ciromuz içerisindeki payı yüzde 9 civarında. 2013’te Gold ciromuzu 70 milyon dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Şu anki projeksiyonlarımız bu hedefimize ulaşacağımızı gösteriyor. Artan mağaza sayımızı ve hatta e-ticaretin Türkiye’deki gelişimini de hesaba katarsak, Gold ciromuzun orta vadede, toplam ciromuzun yüzde 15’ine ulaşacağım düşünüyoruz.

Online mağazalar, özellikle ürün özelliklerini ve fiyatları karşılaştırmak için hepimize çok önemli bir kaynak oldu. Biz de hem fiziki hem online mağazacılık yapan bir perakendeci olarak, mağaza ve online arasındaki gidiş gelişleri elbette yaşıyoruz. Online mağazamızı özel kampanya ve avantajlarla destekliyoruz. Online müşterisinin en önemli özelliği, seçtiği ürünün fiyatını en az beş altı farklı site ile karşılaştırmasıdır. Bu sebeple teknoloji ürünleri söz konusu olduğunda Gold’un fiyat avantajlarını siteden çok net görebiliyorsunuz. Fiyat avantajının yanı sıra birçok üründe aynı gün içinde kargo hizmeti de sunuyoruz. 100 TL üzerindeki tüm ürünlerde kargoları ücretsiz ulaştırıyoruz. Ayrıca “Web’e Özel” ibaresiyle belli ürünlerde özel indirimler uyguluyoruz.

En çok ilgi gören online kampanyalarımız, her dakika fiyatı indirdiğimiz ve belli bir sayıyla sınırlı olan ürün satışları oluyor. Bu kampanyada her dakika ürünün fiyatını 1 TL düşürüyoruz. Bu indirim, kampanya dahilindeki tüm adetler satılana kadar devam ediyor.

Gold.com.tr, 2012 yılında son derece kapsamlı bir yenileme sürecinden geçti. Yenilikçi ve kullanıcı dostu bir menü geliştirdik. Yurtdışmdaki birçok siteyi inceledik ve araştırma yaptırdık. 20 binin üzerinde ürün sattığınız bir sitede müşterilerinizin aradığı ürünü en hızlı şekilde bulması çok önemli, çünkü e-ticarette kaybedilen her saniye, müşterinizin sitenizden çıkmasına sebep oluyor.

MATRAŞ
Zeynep Matraş AKMAN / Matraş Yönetim Kurulu Üyesi
Internet, cironun yüzde 15’ine ulaştı

Matras.com’u bir e-ticaret sitesi olarak 2010 yılında tekrar faaliyete geçirdik. Ardından 2012 yılında genç ve trendsetter kadınları hedefleyen ve uygun fiyatlı ürünler sunduğumuz Zoopa.com.tr sitemizi açtık. Sanal mağazamızda bugün Matraş ma-ğazalannda bulunan her türlü ürünü bulabilirsiniz.

2010 yılından beri, bu siteden satış yapıyoruz. Zaman zaman özel zeYnep alışveriş sitelerinde de yer alıyoruz. Ayrıca, sanal mağazamız aracılığıyla Türkiye’nin 81 iline sürekli satış yapıyoruz. Matras.com ve 2Loopa.oom.tr ile online satışlarımız her ay artan bir grafik sergileyerek, bugün itibariyle toplam perakende ciromuzun yüzde 15’ine ulaştı.

internetten alışverişin öncelikli avantajı zaman tasarrufu ve çok miktarda ürünü kısa zamanda kıyaslama şansına sahip olmak elbette. Markamızı bilen, güvenen, ama alışveriş merkezine gitmeye vakti olmayan, ya da bulunduğu semtte herhangi bir Matraş mağazası olmayan müşterilerimiz, ücretsiz kargo avantajından da faydalanarak aynı ürünün iki farklı bedenini sipariş verip, üzerine olmayanı iade edebiliyor. Yedi gün içerisinde üründe hiçbir kusur bulunmasa da sadece alışverişten vazgeçtikleri için, herhangi bir sebep göstermeksizin geri alıyoruz.

Bunun yanı sıra sitelerimizi yakın takip eden müşterilerimiz kısa dönemli anlık hediye çeki ya da indirim kampanyalarından da faydalanabiliyor.

GITTİGIDIYOR
Cenk ANGIN / GittiGidiyor.com Ülke Müdürü
2013’ün ilk yarısında yüzde 90 büyüme

Dünyanın en büyük e-ticaret şirketi eBay’in Türkiye iştiraki GittiGidiyor.com, 8.5 milyonun üzerinde kayıtlı üyesi, ayda 28.5 milyonun üzerinde ziyaret sayısıyla, 2013 yılının ilk yarısını yüzde 90’lık büyüme oranıyla kapattı. Her üç saniyede bir ürün satılan site, 2012 yılında da yüzde 46 oranında büyümüştü. 2015 yılında Türkiye’nin en büyük e-ticaret platformu olmayı hedefleyen GittiGidiyor.com, bu hedefine ulaşırsa, iş hacmini, üç yılda üçe katlamış olacak. Sitede, aylık ortalama 700 bin adet satış ile 2001 yılından bu yana 18 milyonun üzerinde işlem gerçekleştirildi.

2012 yılında Youth Insight’ın gerçekleştirdiği araştırma sonuçlarına göre, gençlerin en sevdiği alışveriş sitesi seçilen GittiGi-diyor.com’da, aktif kullanıcıların yüzde 5’ini satıcılar oluştururken yüzde 95’ini de alıcılar oluşturuyor. Kullanıcıların yüzde 45’i İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerde yaşıyor. En çok satılan ürün kategorilerinin başında, cep telefonu ve aksesuarları, bilgisayar, tablet, ev, bahçe ve dekorasyon ürünleri geliyor.

Sitemizde ‘sıfır risk’ sistemiyle online alışverişi daha güvenli kılan bir ödeme-onay sistemi kullanıyoruz. Bu sistemle, alıcı ürünü satın aldığında, ürün bedeli GittiGidiyor havuz hesabına aktarılıyor ve alıcı ürünü teslim alıp onay vermedikçe, ürün bedeli satıcıya aktarılmıyor. Böylece, ne alıcı ne de satıcı için herhangi bir mağduriyet riski oluşmuyor.

YEMEKSEPETİ
Nevzat AYDIN / Yemeksepeti CEO’su
Yurtdışı açılımı peşinde

Türkiye’nin ilk yemek siparişi sitesi olarak 2001 Ocak ayında online olduk. 13 yıllık bir e-ticaret şirketi olarak start-up’tan uluslararası bir şirkete dönüşme sürecimizde birçok basamaktan geçtik. İnsanların hayatında internetin olmadığı, bilgisayar sahipliğinin düşük olduğu bir dönemden, Yemeksepeti’nin günlük yaşamın vazgeçilmez bir parçası olduğu zamanlara geldik. Şu an Türkiye’nin 47 ilinde ve Kıbrıs’ta 2 milyonun üzerinde kullanıcıya hizmet veriyoruz. 2010 yılında yurtdışı markamız Foodonclick.com ile iş modelini farklı coğrafyalara da taşımaya başladık.

Sitemizde yeni bir dönem başlatan en önemli gelişme ise dünyadaki en büyük 10 yatırım fonundan biri olan Amerikalı General Atlantic’in azınlık hisselerini alarak stratejik ortağımız oluşudur. Bu ortaklığın bize en büyük getirisi, coğrafi büyüme ve dikey projelere ayıracağımız kaynakların ciddi anlamda artmasıydı. Daha önce yurtdı-şında sadece Birleşik Arap Emirlikle-ri’nde Dubai, Abu Dhabi ve Sharjah şehirlerinde operasyonumuz vardı. Şu an Umman ve Katarda birer şehir daha eklenince üç ülkede beş şehre ulaşmış olduk. Çok yakında iki pazarda daha adımızı duyuracağız. Kısacası, Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgelerinde bir numaralı paket servis oyuncusu olma hedefimize yaklaşıyoruz. Yemek etrafında yoğunlaşan dikey projelerimiz Pap-yon.com, Lokum.com ve İrmik.com da şu anda çok iyi gidiyor. Bu projelerin potansiyellerine ulaşması için de sıkı bir şekilde çalışmaya devam ediyoruz.

Sitemizde Türkiye ve Kıbrıs’ta 8 bine yakın iş ortağımızın restoranı bulunuyor. Foodonclick.com ise 900’e yakın restoranla hizmet veriyor. Kullanıcılar servis aldıkları restoranların hizmet kalitesini hız, servis ve lezzet alt başlıklarında puanlayarak, gerek biz, gerek diğer kullanıcılar, gerekse restoranlar için önemli bir kaynak oluşturuyor. Hatta birçok restoran çalışanlarının performansını bu puanlar üzerinden değerlendiriyor.

Papyon.com, Lokum.com ve İrmik.com isimli girişimlerimizi, Yemeksepeti’nin gıda ve restoran alanlarındaki sektör bilgisini kullanıcı tabanıyla birleştiren projeler olarak tanımlayabiliriz bunları. Lo-kum.com’da Türkiye’nin dört bir yanından gizli kalmış lezzetleri sofralara geliyor. Papyon.com’da dışarıda yeme-içmeye dair her şeyi bulabiliyor, şehrin en popüler ve seçkin yemek mekanlarının menülerine ulaşabiliyorsunuz. Hem Papyon.com hem de Lo-kum.com’da bize Mehmet Yaşin rehberlik ediyor. İrmik.com ise restoranların tüm ihtiyaçlarını karşılamak için kurulmuş bir özel alışveriş sitesi. Aslında biz hemen yemek isteyenlere Yemeksepeti.com, dışarıda yemek isteyenlere Papyon.com, yöresel tatlarla evinde pişirmek isteyenlere de Lokum.com’u sunuyoruz ve böylece 360 derecelik bir yemek kültürü yaratıyoruz. Uluslararası alanda markamız Foodonclick.com ile Bu yıl iki yeni ülkede daha operasyonları devreye almayı hedefliyoruz.

UNNADO
Göktuğ Okan OĞUZ / Unnado.com Kurucu Ortağı
Yıllık yüzde 300 büyüme

Unnado.com’u 2010 Haziranında kurduk ve üç yılda annelerin çok beğendiği bir marka haline gelmeyi başardık. Anne, bebek ve çocuk dikeyinde şu anda lider durumdayız. 700’den fazla tedarikçi ile bin 700’den fazla markanın kampanyasını yürüttük. Site olarak anne, anne adayı, bebek ve çocuğa yönelik her türlü ürünün kampanyasını yapıyoruz. Prima, Huggies, Pediped, Lansinoh ve daha pek çok bilinen ve bilinmeyen marka ile çalışıyoruz. Bilinen markalar kadar bilinmeyen ancak gelecek vaat eden markalar da kendine yer buluyor.

2010’den beri her yıl yaklaşık yüzde 300 büyüdük. Oç kişi ile başlayan şirketimiz 2013 itibariyle 70 kişiye ulaştı. 2010 ve 2012’de iLab Ventures tarafından şirketimize yatırım yapıldı.

Eğer markalar sağlayabiliyorsa marka ve ürünlerini uygunluk belgeleri ve sertifikaları ile birlikte sunuyoruz. Plastik ürün içeren markalardan BPA FREE olduklarına dair belgeleri ve varsa organik ya da ekolojik sertifikalarını da istiyor ve bu bilgileri müşterilerimizle paylaşıyoruz. Seçtiğimiz markaların sitemizde satılabilecek markalar olmasını, yani belli kalite standartlarına uymasını şart koşuyoruz.

Gelecekte marka bilinirliğimizi arttırmaya yönelik aksiyonlara daha fazla kaynak ayırmayı planlıyoruz. Annelere daha yakın olabileceğimiz çalışmalara ağırlık vermeyi planlıyoruz. Daha uzun vadede, “Lovemark” olmak en büyük hedefimiz.

İKİNCİEL
Burak AKGÜL / ¡kinciel.com Kurucu Ortağı
“Ünlüden az kullanılmış”

Sitemiz Mart 2012’de ilan ve alışveriş alanında hizmet vermek ve sosyal ticareti geliştirmek üzere Genel Ltd. çatısı altında kuruldu. Yola çıkarken temel hedefimiz, ilan piyasasında rekabeti artırmak ve internet kullanıcılarına bu alanda daha iyi hizmet verebilmekti.

Biz bir ilan sitesiyiz. Sitemizde üç aktif ilana kadar ilan vermek ücretsiz.

Üçten fazla ilan vermek isteyen kullanıcılarımız için de paket ya da mağaza açma seçeneklerimiz var. Bunun yanı sıra, “kategoride ilk sıra” gibi artı ilan modellerimiz de mevcut. İş modelimize, yakın zamanda sistemimize eklediğimiz “Mobil Mağaza” uygulamamız da dahil olacak.

Sitemizde yalnızca ikinci el ürün ve ilanlar yok. Örneğin, “Alışveriş” başlığı altında bebek, güzellik, kozmetik, medikal gibi ikinci el olarak satılamayacak ürünler de var. Aynı zamanda “Evcil Hayvanlar” sekmesi altında da ayrı bir kategori oluşturduk. www.myfikirler.com Bu başlık altında hayvan satışı yapılmıyor; aksine yuva arayan evcil hayvanları ücretsiz olarak sahiplendirmek için etkili bir alan oluşturuyoruz. Evcil hayvan sahiplenmek isteyenlere gerekli aksesuarlar da bu kategoride satılıyor.

En önemli hedeflerimizden biri, ileride yalnızca ikinci el piyasasına hâkim olmayıp yeni ve sıfır ürünleri de müşterilerimize temin eden daha kapsamlı bir platform oluşturmak. Bunun için altyapı çalışmalarımız başladı. Sitemizi kullanıcıların girip ürünlerimi inceleyip ve satın alabileceği bir yer olmasının ötesinde, kendi mağazaları, galerileri gibi kullanabilecekleri bir ortam da yaratmak istiyoruz. Bu bağlamda “Ünlüden Temiz” kampanyamız çok ilgi çekti. Kullanıcıları ve ilan verenleri daha interaktif bir ortamda buluşturabilecek, onlara daha fazla inisiyatif ve alan sağlayabileceğimiz sosyal bir platform geliştirmeyi planlıyoruz. Örneğin, “Ünlüden Temiz” kampanyamız farklı konsept ve parçalarla devam edebilir; müzik ve sinemaya başka sanat dallan da eklenebilir.

RENKLİZEBRA
Tulu DÜLGE / Renklizebra.com Kurucu Ortağı
Marka sayısını artıracak

Renklizebra.com olarak, bebek ve çocuklar için yaratıcı, kendine özgü ve eğlenceli yaşam ve giyim tarzları tasarlayan markaları bir araya getiriyor, yüksek kaliteli, farklı tasarım ve niş ürünleri Türkiye’deki anne ve babaların beğenisine sunuyoruz. Yurtdışmda kısıtlı zamanda ulaşamıyacakları çocuk oda tekstili ve kıyafetlerini, müşterilerimizin ayağına getiriyor ve aynı gün evlerine ulaştırıyoruz. Tüm bunları yaparken, müşterilerimize sitemiz üzerinden yaptıkları alışverişlerde koşulsuz değişim, iade ve yüzde 100 güvenli alışveriş imkanı sağlıyoruz.

Online butiğimizde, çocukların yatak odalarındaki eşyalardan, günlük yaşamlarında kullandıkları kıyafet, çanta ve aksesuarlara kadar her şey bulunuyor. Koleksiyonlarımızın her birini her sezon yerinde, markaların tasarımcılarıyla beraber özenle seçerek oluşturuyoruz. 2012 sonbahar ve 2013 kış sezonunda beraber çalışmaya başladığımız markalar arasında Room Seven, Oilily ve Taftan gibi dünyaca ünlü firmalar var. Türkiye’ye getirdiğimiz koleksiyonların hepsinin ortak noktası, canlı, yaratıcı ve sıra dışı tasarımlarıyla çocuklara hayal gücü yolculuklarında arkadaşlık etmesi.

İlerleyen dönemlerde, ürünlerini satışa sunduğumuz markaların sayısını hızla artırmayı hedefliyoruz. Bunun için dünyanın önemli tasarım başkentlerini geziyor, yeni tasarımcılarla tanışıyor ve koleksiyonumuzu özenle oluşturuyoruz. Ayrıca, gelen yoğun talep üzerine önümüzdeki dönemde kurumsal ve bayi satışlarına da başlamayı ve bir showroom açmayı planlıyoruz.

EVİM
Ali ÖZEN / Evim.net CEO’su
Ev ürünleri satan en büyük site

Evim.net kurulduğu 2011 Ocak ayından bu yana hızlı büyümesini sürdüren, Türkiye’nin ev ürünleri satışı yapan en büyük e-ticaret sitesi konumunda. Bu yıl 212, EBRD ve Simile Venture Partners adlı yatırım fonlarından toplam 5 milyon dolar civarında yatırım aldık. Bu yatırımlar, ilerleyen dönemlerde hayata geçireceğimiz çalışmalar için büyük önem taşıyor.

2.2 milyon üyemiz bulunuyor. Üyelerimiz, mobilyadan mutfak gereçlerine, dekoratif süslerden elektronik ev eşyalarına kadar aradıMarı tüm ürünleri sitemizde bulabiliyor. Her gün sitede 2 bin yeni ürün kampanyalı olarak satışa sunuluyor. Evim.net’te günde yaklaşık 5 bin ürün satılıyor. Bunlardan 25 yeni markanın ürünleri özel indirimli olarak satışa sunuluyor. 2012 yılı ciromuz 15 milyon TL idi. 2013 ciromuzun 30 milyon TL olacağmı öngörüyoruz. Aldığımız yatırımla beraber büyüme hızımızın yüzde 100’ü aşacağını düşünüyoruz.

Evim.net olarak bizim öncelik verdiğimiz konu finansal disiplin. Bu sayede müşterilerimize rakiplerimizden daha uygun fiyatlara ürünler sunabilirken, finansal disiplinimizden dolayı daha iyi maıjlar elde edebiliyoruz.

EMLAKJET
M. Okan ARI / Emlakjet.com Genel Müdürü
İnovatif yatırımlarına güveniyor

Emlakjet.com, 2007 yılında girişim şirketi olarak yayın hayatına başladı. Online ticaret dünyasında servislerimiz ile var olan bir portalız. Yarattığımız katma değer, gayrimenkul arayan ziyaretçilerimizin işini ne kadar kolaylaştırdığımız, ilan veren em-lakçılarımızın ve inşaat firmalarmın süreçlerini ne kadar hızlandırdığımızla doğru orantılı. Bize üyelik aidatı ödeyerek ilan veren firmalarımızın pazarlama ve iş geliştirme süreçlerinde daha fazla verim alacakları hizmetlerimizi geliştirmeye devam ediyor, servislerimize sürekli inovatif yatırımlar yapıyoruz. Bu şekilde fark yaratıyoruz. Düzenli olarak tüm müşterilerimizin sistemimizi ne düzeyde kullandığını takip ediyoruz. Servislerimizden memnuniyetlerini ölçümlüyoruz. Eğer herhangi bir müşterimizin servislerimizi kullanmak için desteğe ihtiyacı olursa, bir iş ortağı gibi hareket ediyor ve gereken desteği sağlıyoruz.

Bizim tarafımızda, Online ticarete ilk kez katılan üyelerimizin sayısı her geçen gün artıyor. Online ticaret yapan üyelerimizin hacimlerinde büyümenin olduğunu gözlemliyoruz. İlerleyen dönemlerde müşterilerimize sağladığımız katma değerli servislerimizi geliştirmeyi ve yeni servislerimiz ile sektörün doğal büyüme hızından daha hızlı bir şekilde üyelerimizle olan online ticaretimizi arttırmayı hedefliyoruz.

E-ticaret girişimcileri açısından klasik iş modellerinin aksine, önümüzdeki dönemlerde sosyal e-ticaret ve mobil e-ticaretin hem çok etkin bir büyüme yaratacağını hem de yeni inovatif girişimlere olanak sağlayacağım düşünüyoruz.

SANALPAZAR
Cem KESİCİ / Sanalpazar.com Genel Müdürü
Hedefi, sektörden iki kat hızlı büyümek

Gold & Metro Group’a bağlı Gold İnternet Teknolojileri’nin bir yatırımı olan Sanalpa-zar.com, ERP uygulamaları, yazılım geliştirme, danışmanlık alanında 20 yılı aşkın bir deneyime sahip olan IMC Bilişim Teknolojileri ortaklığı ile 2010’da kuruldu. Sanalpa-zar.com, herkesin hem ürün satabileceği hem de satın alabileceği, kullanımı kolay, anlaşılabilir, hızlı ve sorunsuz bir “pazaryeri’ olarak tasarlandı. Kurulduğumuzda 5 milyon TL, 2011 yılında ise 32 milyon TL’lik işlem hacmine ulaştık.

2012’de ise yüzde 400 büyüdük ve 125 milyon TL’lik bir işlem hacmine ulaştık. 2013 hedefimizi ise 200 milyon TL’yi aşmak. Rakamlara bakıldığında, Sanalpazar.com’un hızlı bir büyüme gerçekleştirdiği açıkça görülüyor. Sitemizde satış yapılan dükkan sayısı 7 bin 250’yi aştı. Bu sayıya her gün 150 – 200 yeni dükkan ekleniyor. 2014 hedefimiz ise sektör büyüme ortalamasının en az iki katı oranında büyümek olacak.

ENUYGUN
Çağlar EROL / Enuygun.com Genel Müdürü
Karşılaştırmadan doğan ekonomi

Enuygun.com’u 2008 yılı sonunda, Alman ve İsveçli ortaklarımızla birlikte kurduk. Birinci yılın sonunda yedi çalışanı olan, küçük bir internet girişimi konumundaydık ve Türkiye’deki finans piyasasına performans bazlı internet reklamcılığı modelinin başarısını kanıtlamaya çalışıyorduk. Yurtdışmdaki örneklerle ilgili yaptığımız detaylı bir araştırmayla kredi, sigorta, seyahat gibi konularda başarılı bir hizmet karşılaştırma sitesini hayata geçirdik.

İhtiyaç ve konut kredisi, kredi kartı gibi ürünleri karşılaştırma hizmeti verdiğimiz bu alanda, her yıl bir önceki yıla göre iki ila beş kat büyüyerek geliştik. İnternet girişimi tecrübemiz, kullanıcı deneyimi bilgimiz ve kaliteye odaklanma yaklaşımımızla hızlı bir şekilde kendimizi bankalara kanıtladık ve birçok bankanın önemli online reklam mecralarından biri haline geldik. Ardından finansal servislere seyahat ve sigortayı da ekleyerek hizmet yelpazemizi büyüttük. Özellikle online uçak bileti alımmda sunduğumuz kullanışlı arayüz, çok hızlı bir şekilde, Türkiye’nin en çok uçak bileti satan web sitelerinden biri haline gelmemizi sağladı. Şu an banka kredileri tarafında 12 bankayla doğrudan, uçak biletinde ise yüzlerce firmayla dolaylı olarak çalışıyoruz. Enuygun.com üzerinde gerçekleşen karşılaştırmalar sonucu bankalardan kullanılan kredi hacmi, aylık olarak 50 milyon TL’yi aşmış durumda. Bu tutar bayram öncesi ya da faizlerde ciddi düşüşler yaşandığında daha da artabiliyor.

Önümüzdeki dönemde özellikle turizm alanında büyümemizi hızlandırmayı hedefliyoruz. Yakın zamanda hayata geçirdiğimiz “Otel Karşılaştırma” servisimiz, ülkemizdeki online şehir oteli bulma servisi açığını kapatacak. Kredi karşılaştırma alanındaki büyümemizi bu alanda da yaşayacağımızı düşünüyorum.

BELLAMODA
John HOUSLIP / Bellamola.com Yönetim Kurulu Üyesi
Her ay yüzde 40 büyüme öngörüyor

İngiltere’nin Online parfüm ve kozmetik satışında bir numarası, Avrupa’nın üçüncüsü durumunda olan Cheapsmells.com’un Türkiye operasyonu Bellamola.com olarak, yüzde 100 orijinal parfüm, kozmetik, cilt bakımı, güneş ve saç bakımı kategorilerindeki dünya markası ürünlerin online satışını yapıyoruz. Uzun yıllardır Türkiye ile iş ilişkilerimizin bulunması, Türkiye’den çok sayıda müşterimizin olması ve e-ticaretin Türkiye’deki seyri, bizi operasyonumuzu tamamen Türkiye’den yürütmeye yönlendirdi. Şu anda Bellamola.com adıyla çıktığımız yolda parfüm ve kozmetik sektöründe en geniş ürün yelpazesine ve en düşük fiyat düzeyine sahibiz.

Bellamola.com üzerinden Şubat 2013’te satışa başladık. Şu anda aylık yüzde 40’lık bir büyüme gösteriyoruz.

Bu büyüme oranımız her ay artarak devam ediyor. Bu durumun yıl boyunca bu şekilde devam etmesini bekliyoruz. Hedefimiz yılsonu-na kadar 5 bin ürün çeşidine ulaşmak ve aynı zamanda iş hacmimizde faaliyete başladığımız ilk aylara göre beş kat bir büyüme göstermek. Bir yılımızı doldurduğumuzda aylık 1 milyon TL’lik satış gelirine ulaşmayı hedefliyoruz. Türkiye’de online parfüm ve kozmetik sektöründe bir numaralı tedarikçi olmayı amaçlıyoruz. İnternetten yapılan satışlarda en önemli avantaj tüketicilerin oluyor. Çünkü perakende noktalarından alacakları bir ürünü internette en az yüzde 30 daha uygun fiyatla alma imkanı oluyor. Aynı zamanda ürünü satın almak için fiziki olarak bir mağazaya gitmek, evden veya ofisten çıkmak gerekmiyor, Bellamola.com’da kargo ücretsiz olduğu için herhangi bir ekstra ücret ödemeden ürün kapınıza geliyor.

Türkiye online pazarı yapılan açıklamalarda 31 milyar TL civarında olup bunun yaklaşık yüzde 8’lik oranını kozmetik sektörü oluşturuyor. Bu yıl pazar büyüklüğünün yüzde 12 civarında artmasını bekliyoruz. Bununla birlikte kişisel bakım ve güzellik sektörü online pazarının ise bu yıl yüzde 18 civarında büyümesini bekliyoruz. Online pazara yeni girişlerin artmaya devam edeceği düşüncesindeyiz. İki yıl içinde Türkiye’de kişisel bakım ve kozmetik ürünlerinin arama motorlarında en çok aratılacak ikinci ürün grubu olacağını öngörüyoruz.

Reklam mecrası işlevi görüyor

Uluslararası araştırma şirketi TNS Sofres, özel alışveriş kulübü modelinin beşiği olan Fransa’daki pazarla ilgili olarak genel internet kullanıcıları üzerinde bir araştırma yaptı. Araştırmaya göre, özel alışveriş kulüplerinde yer alan markalar, kullanıcıların kafasında olumlu imaj bırakıyor ve bu da sadece internet üzerindeki değil, mağazalarındaki satışları da etkiliyor. Alışveriş sitelerindeki kampanyaların ardından mağazalarda ciddi bir hareketlilik yaşanıyor. Araştırmada bir markanın özel alışveriş kulübünde ürünlerini sergilemesinin kullanıcılar üzerinde reklâm etkisi yarattığı bilgisine yer veriliyor. Neredeyse 10 kullanıcıdan dördü bir ürünü alışveriş sitesinde beğenip daha sonra mağazadan alma eğilimi gösteriyor.

Araştırmaya göre, sitede yapılan kampanyanın ardından mağazadaki satışların artmasının farklı nedenleri bulunuyor.

Bunların başında yüzde 62 ile ürünün sitede beğenilmesi, ancak stoklarda kalmadığı için site üzerinden alınamaması geliyor. Özel alışveriş sitesinde kampanyayı gördükten sonra mağazadan alışveriş yaptığını ifade edenlerin yüzde 31’i markayla site sayesinde tanıştığını, yüzde 19’u da site sayesinde markayı hatırladığını belirtiyor.

Araştırmaya göre, özel alışveriş kulüpleri markalara, mağazadan alışveriş yapmaya vakit bulamayan, orta ve yüksek gelir grubundaki eğitimli profesyonellerden oluşan elit bir müşteri kitlesine ulaşma imkânı sağlıyor. Bunun yanı sıra markalar, özel alışveriş kulüpleri sayesinde mağazalarının olmadığı bölgelerdeki müşterilerine de ulaşma fırsatı buluyor. Araştırma, özel alışveriş sitesinden alışveriş yapanların yüzde 61’inin fiyat daha uygun olduğu için, yüzde 22’sinin kendi yaşadığı bölgede markaya ulaşma imkanı olmadığı için ve yüzde 17‘sinin de geleneksel yoldan alışverişe vakit bulamadığı için özel alışveriş kulübünden alışveriş yapmayı tercih ettiğini gösteriyor.

Araştırmada alışveriş sitelerinin kaliteli görsel site tasarımlarıyla da markalar için iyi bir vitrin görevi gördüğü belirtiliyor. Sitelerde yer alan bir markanın genel imajı yüzde 11 oranında İyileşiyor. Ayrıca sitede kampanyası yapılan markaların özel alışveriş sitesi üyelerinin yüzde 13’ü, son altı ayda alışveriş yapmış üyelerin de yüzde 23’sı arasında bilinirliği artıyor. Bunun yanı sıra özel alışveriş kulüpleri, üyeleri yeni bir markayla tanıştırmada da önemli rol oynuyor, site üyelerinin yüzde 39’u ve son altı ayda alışveriş yapmış üyelerin yüzde 53’ü özel alışveriş kulübü sayesinde yeni bir markayla tanışıyor.

Zeliha Alagöz Temiz / Para

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu