Kariyer ve İş

İş Adamlarının Gizli İsimleri

is adamlarinin gizli isimleriİş dünyasının tanınmış bazı temsilcilerinin bilinen isimleriyle kimliklerindeki isimleri farklı, Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi M. Koç gibi dedesinin adını taşıyanlar çoğunlukta. İşte, Ferit Şahenk, Ahmet Kocabıyık, Ümit Boyner, Tanıl Küçük, Saffet Karpat gibi iş insanları ve bazı CEO’ların tam isimleri

YILDIRIM Koç, Faik Şahenk, Ali Kocabıyık, Nazlı Boyner, Osman Durak, Cemal Küçük, Bernard Marie Arkas, Tevfik Nane, Mehmet Hitay… Bu isimler size bir şey çağrıştırdı mı? Bu isimlerin Türkiye’nin en büyük holdinglerinin patron ve yöneticileri olduğunu söylesek… Onları tanıyabilmeniz için bir de şöyle yazalım isimlerini… Ali Koç, Ferit Şahenk, Ahmet Kocabıyık, Ümit Boyner, Turgay Durak, Tanıl Küçük, Lucien Arkas, Mehmet Nane, Emin Hitay…Evet, iş dünyasının bazı ünlü işadamları ve profesyonel yöneticilerinin ikinci isimleri, halk arasındaki tabiriyle “göbek adı” var. Bunların birçoğu kamuoyu tarafından bilinmiyor. Biz de değişik platformlarda karşımıza çıkan bu isimleri topladık. Aslında işadamlarının bazıları bu ikinci isimleri kullanmak konusunda özellikle hassaslar. Bunların başında Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç geliyor. Yıllar önce Koç ile yaptığımız özel bir röportajda adının özellikle Rahmi M. Koç olarak yazılmasını istemişti. Zaten Koç, kendi özel müzesinin adını Rahmi M. Koç Müzesi koydu. Rahmi Koç’un Mustafa olan ikinci adı dedesinden geliyor. Zaten Koç ailesinde bu yaygın bir gelenek. Koç Holding Başkanı Mustafa Koç ise dedesi Vehbi Koç’un adını taşıyor. Rahmi Koç’un diğer oğullarının tam adı da Ömer Mehmet Koç ve Ali Yıldırım Koç.

gizli-1

gizli-2

DEDE ADLARI

İş dünyasının iki isimli birçok üyesinin ön ismi ya da ikinci ismi aileden geliyor. Genellikle aile büyüklerinin isimlerini taşıyorlar. Yaptığımız araştırmada erkeklerde Mehmet, Ahmet ve Ali, kadınlarda ise Fatma isminin çok fazla ön isim olarak tercih edildiğini gördük. Örneğin Borusan Holding Yönetim Kumlu Başkanı Ahmet Kocabıyık’ın ön adı Ali iken, Hitay Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Emin Hitay’m ön adı ise Mehmet. Diler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tuba Yazıcı ile Ekol Ofset Yönetim Kurulu Üyesi Ülkü Bü-yükgönenç’in ön adları Fatma…

“AİLELERİMİZ BİLİR”

2007-2013 yılları arasında üç dönem İstanbul Sanayi Odası’nın başkanlığını yapan Tanıl Küçük’ün de ön adı var. O da Cemal… Yıllardır kamuoyunun önünde olan Küçük’ün bu ön adını ailesi dışmda fazla bilen yok. Küçük, “Cemal, büyükbabamın adı. Genelde tek isim kullanıyorum. Aile fertlerim ve yakın çevrem dışında Cemal adım pek bilinmez” diyor.

NAZLI BEBEKMİŞ

Ön isimlerin bazen ilginç hikayeleri de oluyor. TÜSİAD’ın ilk kadın başkanı olan Ümit Boyner’in adının hikayesi de öyle. Ümit Boyner’in ön adı Nazlı. Boyner ile yaptığımız bir sohbet sırasında neden ön admın Nazlı olduğunu sorduk. Boyner, kendisinin dünyaya gelmek için çok nazlandığım anlatıyor. Ümit Boyner 9 ay 10 günde dünyaya gelmemiş ve doğum tarihi biraz sarkmış. Bunun üzerine ailesi ona ‘Nazlı’ adını da vermiş.

ÖN ADI NEDEN “ÇAMUR”?

İş dünyasında ilginç ön ismi olanlar da var. Örneğin, İstanbul Ticaret Odası Başkanı Ali Kopuz’un ön adı Çamur. Kendisiyle aynı adı taşıyan bir de kardeşi var. Onun tam adı ise İslam Ali Kopuz. Çamur Ali Kopuz’a adının nereden geldiğini sorduk. Altı kuşak öncesinde dedesinin adının Çamur Ali olduğunu söyleyen Kopuz, “Biz Rize Gündoğanlı-yız. Ailemizin yaşadığı yer de zaten Çamur Ali mevkii olarak bilinir. Kardeşim İslam Ali Kopuz da alim olan bir dedemin adını taşıyor. İkimizin adı da Ali olunca ön isimlerle karıştırılmıyoruz” diyor.
İş dünyasının önemli CEO’larının da ikinci isimleri var. Koç Holding CEO’su Turgay Durak’m tam adı Osman Turgay Durak iken, Borusan Holding CEO’su Agah Uğur, patronu Ahmet Kocabıyık ile aslında adaş. Uğur’un resmi adının Ahmet Agah Uğur olduğunu çoğu kimse bilmiyor. Uzun yıllar P&G’de üst düzey yöneticilik yapan Sütaş’m CEO’su Saffet Karpat’ın nüfus cüzdanında Hüseyin Saffettin Karpat, Akkök Grubu CEO’su Ahmet Dördüncü’nün nüfus kağıdında ise Ahmet Cemal Dördüncü yazıyor.

İKİ İSMİ SEVENLER

İş dünyasında çift ismini sürekli kullananların sayısı da azımsanmayacak boyutta. Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, Çukurova Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Karamehmet, MNG Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Nazif Günal zaten ikinci isimleriyle kamuoyunda tanınan işadamlarının başmda geliyor.

Rahime Baş Uçar / Para Dergisi / www.myfikirler.comBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu