Anasayfa / Kariyer ve İş / İş Değişikliği mi Düşünüyorsunuz?

İş Değişikliği mi Düşünüyorsunuz?Harekete geçmeden mutlaka okuyun

Megan Malugagani

Sinirlendiniz. Kim sinirlenmezdi ki? Yeni iş arkadaşınız sizden daha fazla maaş alıyor, hatta belki de daha fazla ikramiye. Yeni bir araba alma hayaliniz, tatil umutları, kredi kartı borçlarını kapatma umudu biraz daha bekleyecek gibi görünüyor.

Bir şeyler yapmak istiyorsunuz. Derin bir nefes alıp dikkatli hareket etmelisiniz. İnsan kaynakları danışmanları paranın iş değiştirme kararında tek etkili faktör olmaması gerektiği konusunda hemfikir. Evet, evinize daha fazla para götürmek ihtimal dahilinde, ancak yeni işinizdeki atmosferden hoşlanmama ihtimaliniz de mevcut. Öte yandan daha fazla maaş verip, sağlık hizmeti ya da emeklilik imkânlarında kısıtlamaya gitmiş olan bir işe girmek büyük bir hata olabilir. Basit bir hesap yapmak gerekirse, sigorta gibi imkânlar çalışanın maaşının 25% ila 30%’unu oluşturuyor.

William M. Mercer’deki uzman danışman John Barbadian ‘ödevinizi yapmak her zaman iyidir’ diyor ve ekliyor ‘Çok soru sormaktan çekinmeyin, sorun ve bir karşılaştırma listesi oluşturun.’

Uzmanlara göre işinizi değiştirmeden önce dikkat etmeniz gereken önemli adımlar ve cevaplamanız gereken sorular var:

İş Atmosferi
 • Çalışma ortamını gördünüz mü? Çalışanların birbiriyle ilişkilerini gözlemlediniz mi? Var olan atmosfere uyum sağlayabilecek misiniz?
 • Üstünüzde çalışan yöneticilerinizle rahat iletişim kurma imkânınız olacak mı? Iş ortamı paylaşımcı mı?
 • Yükselme sansınız olacak mı? Terfi ettikten sonra maaşınızda artış olacak mı?
 • Şirket konusunda bir araştırma yaptınız mı? Şirketiniz başka bir şirketle birleşmeyi düşünüyor mu? Öyle bir birleşme işinizi riske atabilir.

Sağlanan İmkânlar

 • Firma size sağlık sigortası sunuyor mu? Sunulan sağlık sigortası neleri kapsıyor? Aile üyeleriniz için daha fazla ödeme yapmanız gerekecek mi?
 • Emeklilik planı isteklerinize uygun mu? Uygun değilse değişebilme ihtimali var mı?
 • Firmanız rahat çalışma planı, esnek çalışma saatleri ya da hayat sigortası gibi ilginizi çekecek farklı fırsatlar sunuyor mu?
  Evkur İş Başvurusu

İzin Günleri

 • Yıllık kaç günlük izin hakkiniz var? Bunlara ek olarak kullanabileceğiniz ücretli izin hakkiniz var mı? Ne kadar zamanda bir izne çıkabileceksiniz?
 • İzin günleriniz sadece ücretli izinlerle mi sinirli? Bu sistem size uyuyor mu?
 • İş yerinin doğum ve çocuk evlat edinme veya aileden birinin hastalanması gibi durumlardaki politikasını incelediniz mi? Bu durumlarda ücretsiz izne çıkma sansınız olacak mı? İhtiyacınız olması durumunda ek süre talep edebilecek misiniz?

Yaşam Tarzınız

 • Yeni iş ortamınız eskisine kıyasla daha fazla vakit harcamanızı gerektirecek mi? Bu konuda esnek misiniz?
 • Yeni işiniz yaşam tarzınıza uyumlu olacak mı İşiniz hayatınızda daha öncelikli diğer alanlara etki edecek mi?
 • Yeni işiniz uzun vadedeki planlarınıza ulaşmanızı sağlayacak mı?Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

2019’da Ücretlere Yapılacak Zam Oranları ve Yeni İK Politikaları

Ekonomik dalgalanmalar kurumsal şirketlerin insan kaynakları politikalarında yeni düzenlemeler yapmasına yol açtı. 2019’da ücretlere yapılacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir