İş Fikirleri ve İş Kurmak

İş Fikirleri Olan Öğrencilere 10 Bin Lira Ödül Verilecek

TÜBİTAK’tan yenilikçi iş fikirleri olan öğrencilere ödüllü yarışma programı

TÜBİTAK, lise ve üniversite öğrencilerine yenilikçi fikirlerini hayata geçirmeleri için iki yeni programla destek sağlayacak. Bu programlar kapsamında düzenlenecek yarışmalarda dereceye giren lise öğrencilerine projeleri için 3 bin liraya kadar, üniversite öğrencilerine de 10 bin liraya kadar ödül verilecek.

turkliraTÜBİTAK’ın yeni programlarıyla Türkiye’nin uluslararası rekabet gücünü arttırmak için bilimsel bilginin ticari değere dönüşmesine, gençlerin kariyer hedefleri oluşturmalarına ve böylece bilinçli ve nitelikli iş gücünün yetiştirilmesine katkı sağlamak hedefleniyor.

Programların diğer hedefleri de girişimcilik fırsatlarını değerlendirmek isteyen öğrencilere, ”öğrenme ve uygulama” deneyimi sunma, etkin çalışabilen ve küresel entegrasyon sürecini başarıyla yönetebilecek yeni işletmeler kazandırma olarak belirlendi.

İKİ YARIŞMA DÜZENLENECEK
Söz konusu programlar kapsamında iki yarışma düzenlenecek. Bunlardan ilki olan ”Üniversite Düzeyi Girişimcilik ve Yenilikçilik Yarışması”, iki kategori çerçevesinde yapılacak.

Genel kategoride yarışmacılar, TÜBİTAK’a tüm sektörlerden yenilikçi uygulamalarla başvuracak. Teknoloji kategorisinde ise yarışmacılar, teknoloji tabanlı yenilikçi iş fikirleri ile başvuru yapabilecek.

Adaylar, genel veya teknoloji kategorilerinden sadece birine başvurabilecek. Yarışmanın her iki kategorisinde de ekiplerin, yenilikçi iş fikirleri getirmesi zorunlu olacak.

Projeler, ya tamamıyla yeni bir uygulama ya da var olan bir uygulamanın yeni bir alanda kullanılması veya yerel bölge için yeni bir uygulama ya da var olan bir uygulamanın geliştirilmiş/genişletilmiş kullanımı şeklinde olabilecek.

Yarışmaya, açık öğretim fakülteleri de dahil olmak üzere üniversitelerin ön lisans, lisans ve lisansüstü öğrencileri başvuru yapabilecek ve başvurular, bireysel olarak veya en fazla 3 kişiden oluşan gruplar halinde olacak.

DEĞERLENDİRME
Yarışmada değerlendirme şu şekilde yapılacak:

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı (BİDEB) tarafından programın yürütülmesinde görev alacak bir ‘Yürütme Komitesi’ oluşturulacak. Değerlendirmelerde görev alacak jüri heyeti, komite tarafından önerilecek, BİDEB tarafından onaylanacak. Başvurular, ilgili jüri heyetleri tarafından Yürütme Komitesi’nce belirlenen kriterler üzerinden değerlendirilecek.

Yarışma, üç aşamadan oluşacak. İlk aşamada, başvuruların tamamı kategoriler itibariyle oluşturulan jüri üyeleri tarafından değerlendirilecek. İkinci aşamada da ilk aşamayı geçen kişi/gruplar iş planı hazırlama seminerlerine alınacak.

Seminerler sonrasında iş planları hazırlanarak online olarak sisteme yüklenecek ve iş planları, jüri tarafından değerlendirilerek her kategoride başarılı olan kişi/gruplar belirlenecek.

Finalde ise ikinci aşamayı geçen kişi/gruplar iş planlarını jüri önünde 10 dakikayı aşmayacak şekilde sözlü olarak sunacak. Sunumlar sonrasında her kategorinin birinci, ikinci ve üçüncüsü belirlenecek.

ÖDÜLLER
Yarışmada, tüm aşamalar geçilemese de ödül alınabilecek. Birinci aşmayı geçip iş planı hazırlama seminerine katılmaya hak kazanan tüm kişi/gruplar, bin lira ile ödüllendirilecek.

Finale kalan yarışmacılardan ise genel veya teknoloji kategorilerinde dereceye giren gruplara ödülleri verilecek. Birincilik ödülü 10 bin lira, ikincilik ödülü 7 bin 500 lira, üçüncülük ödülü ise 5 bin lira olacak.

LİSE ÖĞRENCİLERİ DE DESTEKLENECEK
Girişimcilik ve yenilikçilik konularına yönelik farkındalığı artırmayı amaçlayan ”Lise Öğrencileri Girişimcilik ve Yenilikçilik Yarışması”na her düzeyde lise öğrencisi başvuru yapabilecek.

Başvurular, bireysel veya en fazla 3 kişiden oluşan grup adına öğrencilerden birisi tarafından yapılacak. Öğrenciler çevre, sağlık, ulaşım, enerji, gıda ve turizm alanları arasından en çok üç alan için başvuruda bulunabilecek. Başvurular, elektronik ortamda alınacak. Jüriler tarafından belgeler üzerinden yapılan değerlendirme sonucu belirlenen projeler, TÜBİTAK tarafından tayin edilecek alanda sergilenecek.

SADECE BİR ALANDAKİ PROJELERLE SERGİYE KATILINABİLECEK
Birden fazla alana başvuru yapılması ve birden fazla başvurunun sergilenmeye değer bulunması halinde öğrenciler, sadece bir alandaki projeleri ile sergiye katılabilecek.

Sergilenmeye değer bulunan iş fikirleri, sergi sırasında jüri tarafından ”yenilikçilik”, ”geliştirme süreci”, ”yaygın etki/fayda”, ”uygulanabilirlik/ kullanılabilirlik” yönlerinden değerlendirilerek ödüllendirilecek projeler belirlenecek.

Ayrıca sergi sırasında ziyaretçiler tarafından yapılan sanal yatırım sonucunda en fazla yatırım toplayan üç proje de tematik alanlar için belirlenen tutarda ödüllendirilecek.

ÖĞRETMENLERİNE DE ÖDÜL
Birinci olan lise öğrencilerine 3 bin lira, ikinci olanlara 2 bin 500 lira, üçüncü olanlara da 2 bin lira ödül verilecek. Ayrıca, öğrencilere danışmanlık eden öğretmenlere de projenin derecesine göre bin lira, bin 250 lira ve bin 500 lira ödül verilecek.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu