İş Fikirleri ve İş Kurmak

İş Fikri : Global Marka Olmuş Bambu Bisikletler

Lokal Markadan Global Markaya Dönüşen Zambikes (Bambu Bisikletler)

Genel Bakış:

Bir ülkenin kendi özgün kaynaklarını kullanarak bir ürünü yeniden yaratması adına güzel ve ilham verici bir örnek olduğu için Zambiya bambu bisikletlerine yer vermek istedik. Zambikes adı verilen bu bisikletler öylesine ünlü ki, dünya çapında talep görüyor ve satılıyor. Dünya markası haline gelmek diye buna denir!

İhtiyaçlar:

Bu tip bir girişim için; lokal zenginliklerden yola çıkarak yaratılacak iyi bir fikir ve üretim için yeterli işçi potansiyeli gereklidir.

Başarı İçin İpuçları:

Zambiya’daki işsizlik oranı %50’den fazla ve okuryazarlık oranı da hayli düşük. Lukasa’da başlayan Zambikes üretimi üç yıldan bu yana Zambiya halkına “nitelikli üretim, sağlıklı antrenman imkanı, kalkınma avantajı ve yaşamı değiştiren bir ulaşım aracı üretme şansını tanımaktadır.
Zambikes üretilmekle kalmamış, geliştirilmeye devam etmiştir, bu da başarısında önemli rol oynamıştır. Örneğin Zambulans adı verilen versiyonu “kargo bisikleti” ya da “römorklu bisiklet ambulansı” olarak da kullanılabilmektedir.

Zambiya halkının, sürdürülebilir ve kendi ihtiyaçlarını karşılayabileceği türde bu tip bir üretime başlaması tüm lokal-sosyal girişimcilere örnek olmasını dileriz.

Makale : Ece Burgaz

Pilot Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu