İş Fikirleri ve İş Kurmak

İş fikri nedir? iş fikrinin başarılı olması

İş fikri nedir? İşim için hangi fikrin daha iyi olduğunu nasıl bilebilirim? Bir iş fikrinin başarılı olması için temel koşullar nelerdir? Bu soruların cevaplarını yazımızda öğreneceksiniz.

Bir iş fikrinin ortaya çıkması için bir sorun, bir ihtiyaç olmalı. Çevrenize dikkat edin – yaşadığınız mahalle büyükse, mahallenizde küçük bir bakkal olması muhtemeldir. Bu dükkana ihtiyaç olduğu için girişimci orada bir dükkan açmaya karar verdi. Herhangi bir ürünü alın – hepsinin nedeni bir ihtiyaçtır, bir soruna çözümdür. Bugün bile, tüm girişimler bir soruna çözüm getiren bir iş fikrinden doğar.

Bir iş fikrinin başarılı olması için temel koşullar nelerdir?

Bu yazımızda iş fikrinizi oluşturmak isteyen bir girişimci olarak ele alalım. Diyelim ki bir problem keşfettiniz. Bir sonraki adımımız bu fikri bir iş fikrine dönüştürmek. Bunu yapmak için aşağıdaki 4 soruyu cevaplamalısınız:

1 Ne? – İşletme tarafından satılan ve sunulan mallar : Ürün veya hizmet nedir?

2. Kime? –  İşletme mallarını kime satmak istiyor, alıcılar kimler?

3. Neden? –  Müşteriler neden işletmenizin mallarını satın almalı?

4. Nasıl? –  Satın alma nerede gerçekleşir, mal veya hizmet müşteriye nasıl teslim edilir?

İş fikri nedir
sokakta top oynamak

Örneğin, sokak futbolu hayranı olduğunuzu varsayalım. Bu işin içinde olduğunuz için sokak futbolu fikri daha çok aklınıza geliyor. Ofis çalışanları arasında sokak futboluna ilginin arttığını fark ettiniz. Ama nerede ve kiminle futbol oynayacaklarını bilmiyorlar. Bu ihtiyacı görünce, sorunu çözmekle ilgilenen herkesi bir araya getirecek bir site oluşturmaya karar veriyorsunuz. Bu fikri iş fikrine dönüştürmek için 4 soruya cevap arayalım:

Evet? – Oluşturacağınız sitede sokak futbolu taraftarları takımlarına kayıt olacak ve birbirleriyle futbol oynayacaklar. Bu toplantıları, belki de turnuvayı kendiniz organize ederek para kazanabilirsiniz.

Kime? – Ana hedef kitle sokak futbolu ile ilgilenen ofis çalışanları olsa da, diğer futbolseverler sitenin hizmetlerinden faydalanabilecektir.

Niye ya? – Bu segmentte ilk iseniz, sitenizi herkes ziyaret edecektir. Ardından sitenizin başarısını görebilir ve rakip siteler açabilirsiniz. Rekabetçi bir ortamda, daha iyi müşteri hizmeti, daha heyecan verici turnuvalar, daha büyük ödüller ve daha alakalı bir hedef kitle sunarak rakiplerinize karşı avantaj elde edebilirsiniz.

Nasıl?  – Sitede hizmet ile tanışma, oyunların kaydı ve organizasyonu yapılacaktır. Ama oyunlar için oyun alanlarına ihtiyacımız var. Bu iş fikrinin sahibi olarak futbol sahaları bulmanız ve onlarla zaman ve diğer masraflar konusunda anlaşmanız gerekiyor. Ayrıca hakemlerin atanmasını ve kazananların ödüllendirilmesini de içerir.

Mutlaka incelemeniz gereken iş planı yazımız: İş Planı Nedir, İş Planı Örnekleri

Bir iş fikrimiz var. Ancak bu iş fikrinin başarılı olup olmayacağını nasıl bileceğiz? Bunu yapabilmek için iş fikrimizin 4 açıdan farklı olması ve rakiplerden üstün olması gerekir.

İş fikri nedir
İş fikri nedir

1. Müşterinin ihtiyaçlarını karşılamalıdır

İş fikrimiz müşterinin ihtiyaçlarını karşılamıyorsa kimse bununla ilgilenmeyecektir. Müşteri bir kez satın alma işleminden memnun kalmazsa, ihtiyaçlarını karşılayamazsa ikinci kez malımızı almaz ve başkalarına tavsiyede bulunmaz.

2. İş fikri yenilikçi olmalıdır.

İş fikrimiz yenilikçi olmalı, yani piyasaya yenilik getirmelidir. Piyasada aynı hizmeti veya ürünü üretip satamazsınız. Müşteriye ürününüzü satın alması için bir sebep vermelisiniz. Örneğin, bir tıraş bıçağı. Neden jiletinizi Gillette’in olduğu yerden almalısınız? Hayır, aynı kaliteyi müşteriye daha düşük fiyata, kapıya teslim ederek sunarsanız başarılı olursunuz. Dollar Shave Club’ın yaptığı gibi.

3. İş fikriniz benzersiz olmalıdır.

Ürününüzün benzersiz bir satış teklifi olmalıdır. Müşteriler neden rakiplerinizin değil de sizin ürününüzü almalı? Ürününüzün avantajı nedir? Fiyat daha mı ucuz? Kalite daha mı iyi? Kullanımı daha kolay mı? Kendi ambalajınız var mı? Bir iş fikrinin tutunabilmesi için, rekabette öne çıkacak ve müşteriye satın alma nedeni verecek en az bir benzersiz yönü olmalıdır.

4. İş fikri kar getirmelidir.

Bir işletmenin amacı kar etmektir – bu nedenle bir iş fikrinin de kar etmesi gerekir. Fikir çok güzel, herkes tarafından beğenilebilir. Ama yazarına para getirmiyorsa bir kuruş etmez. Örneğin Whatsapp – aslında şu anda para kazanma mekanizması yani para kazanma yöntemi yok. Satın alan Facebook, şu anda şirketlerin müşterileriyle aylık bir ücret karşılığında iletişim kurması için bir çözüm üzerinde çalışıyor. Belki telefonunuzdan WhatsApp’a giriş yaptığınızda bile ilk önce bir reklam banner’ı ile karşılaşacaksınız. Bu aslında birçok telefon uygulamasının kullandığı para kazanmanın bir yoludur.

Mutlaka okuyun: İş Kurmada İş Planı Ne İşe Yarar?

Umarım bir iş fikrinin ortaya çıkışı hakkında size faydalı bilgiler verebilmişizdir. O halde vakit kaybetmeden iş fikrinizi düşünmeye başlayın. Gelecek Steve Jobs gibi girişimcilere ait. İş fikriniz tamamen özgün olmayabilir. Ayrıca benzersiz bir şey yaparak kendi işinizi yaratabilirsiniz. Sadece farklı bir bakış açısına ve sorunu keşfetme yeteneğine sahip olmalısınız. Bir milyon iş fikri bulmada iyi şanslar!

Kaynak: Biznes ideya nədir?

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu