Anasayfa / Kariyer ve İş / İş Görüşmesine Giderken Nasıl Giyinmeliyim?

İş Görüşmesine Giderken Nasıl Giyinmeliyim?Bir iş görüşmesi için hazırlanmanın bir parçası da, sizin o şirket için iyi bir seçim olduğunuzu göstermenin yollarını aramaktır. Aslında görünüşün önemi olmamalıdır ama, acı gerçek şu ki: genelde daha tek bir söz bile söylemeden, insanlar tarafından yargılanırsınız. 

Şirketin giyim kurallarını öğrenmek için telefon etmek gibi doğrudan yöntemler ya da mülakattan birkaç gün önce şirkete giren çıkanı gözlemlemek gibi dolaylı yöntemler kullanabilirsiniz. Her ikisi de şirketin genel tarzını belirlemek için geçerli yöntemlerdir.

Kabul edildiğiniz takdirde giyinmeniz gerekenden bir derece daha iyi giyinmeyi amaçlayın. Bu sizin şirket içinde kendinizi geliştirmek ve başarılı olmak istediğinizi gösterecektir. Herhangi bir şüpheniz varsa klasik bir takım elbiseyle görüşmeye gidin. Bu elbiselerin hem kadınlar hem erkekler için uygun farklı farklı modelleri vardır ve oldukça ucuza alınabilir. Bu takıma bir de temiz gömlek ve kıravat eklediğiniz takdirde, uygunsuz bir duruma düşmeniz pek mümkün değildir.

Kendinizi rahat hissederseniz rahat davranırsınız ki bu stresli mülakat koşullarında çok gereklidir.

Uygun giyinmek, temiz bir gömlek ve parlak ayakkabılar bir işi almanızı sağlayacak unsurlar değildir. Fakat temel kurallara uymamak o işi kaybettirebilir.

  • Fazla Rahat Giyinmek – Size günlük giyinebileceğiniz söylendiyse bile, yine de çok abartmayın. Yırtık kotlar, eski püskü t-shirtler, pis spor ayakkabılar kesinlikle evde bırakılmalıdır. Uygun bir kot pantolon, kıravatsız bir gömlek sizden bekleneni yerine getirdiğiniz anlamına gelecektir.  • Başınıza hiçbir şey takmayın – İş görüşmesine hiçbir koşulda şapka ya da kukuletayla gitmemelisiniz – bir şeyler saklıyormuş gibi görünürsünüz.Tabi bu kuralın dini ve tıbbi istisnaları olabilir.
  • Kıyafetlerinizin bedenini doğru seçin – Eğer üstünüze uymayan bir takım ödünç aldıysanız ya da bol kıyafetler giymekten hoşlanıyorsanız, mülakata giderken daha uygun kıyafetler seçin.
  • Fazla çarpıcı olmak – Bazı sektörlerde işe yarayabilir ama iş görüşmelerine giderken dekolte giymeniz pek hoş karşılanmayacaktır. Sahip olduğunuz başka değerlere güvenmelisiniz.
  • Tuhaf kıravatlar – Bu tür kıravatlar size ne kadar harika görünse de, görüştüğünüz kişi sizin şirkete ne kadar eğlence katacağınızı değil, yeterince ciddi olmadığınızı düşünecektir.
  • Abartılı aksesuvarlar kullanmayın – Sizinle görüşen kişinin taktığınız garip mor broşa değil sizin söylediklerinize konsantre olmasını sağlamanız gerektiğini unutmayın.
  • Belli belirsiz bir makyaj – Gözlerinizi ve ağzınızı ortaya çıkaracak bir makyaj yapabilirsiniz ama fazla abartılı şeylerden uzak durmalısınız.
  • Güçlü kokular – Aşırı ya da çok az parfüm kullanmak ciddi bir turn off olabilir. Mesela böyle bir durumda sigara kokusu çok ağır kaçabilir. Hoş fakat doğal bir kokunuz olmalı.
  • Piercing ve dövmeler – Bu da gittikçe yaygınlaşan ve firmaları artık pek de alakadar etmeyen özelliklerden biridir. Yine de eğer bu tarz şeyleri çıkartamıyorsanız, itici ya da abartılı dövmeleri kapatmaya çalışın.
  250 bin sözleşmeli, kadrolu oluyor

Eğer iş görüşmesine o anki işinizden çıkıp gittiyseniz ve tekrar geri dönmek zorundaysanız, normal bir günde giyineceğinizden çok daha farklı giyiniyor olabilirsiniz.

Eğer şüphe yaratmak istemiyorsanız her iki duruma da uyarlanabilecek şeyler giyin, ya da o civarda çalışan arkadaşlarınız varsa görüşmede giyeceğiniz kıyafetleri orada bırakıp bırakamayacağınızı sorabilirsiniz.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

2019’da Ücretlere Yapılacak Zam Oranları ve Yeni İK Politikaları

Ekonomik dalgalanmalar kurumsal şirketlerin insan kaynakları politikalarında yeni düzenlemeler yapmasına yol açtı. 2019’da ücretlere yapılacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir