Pazarlama ve Satış Taktikleri

İş Hayatına Paintball Dokunuşu

İş hayatına paintball dokunuşu

ŞİRKETLERİN KURUMSAL İMAJ VE GÜVEN OLUŞTURMA, PAZARLAMA VE SATIŞ HEDEFLERİ İÇİN RENK KULLANMAYA DAHA FAZLA ÖNEM VERMESİ, RENKLİ BASKININ YENİ KULLANIMINI BELİRLİYOR.

ŞİRKETLERDEKİ ÜRÜN MÜDÜRLERİ. renkler ile ilgili temel bir bil-giye sahipler: Renk sattırır ve şirketin imajını geliştirir. Coca-Cola’nın kırmızısı heyecan yaratıp eneıji veriyor. McDonald’s’ın san-kırmızısı, dikkat çekiciliği zirveye çıkarıyor. Nestle global web sitesinde güven veren mavi-beyaz-gri kombinasyonunu hakim kılarken Türkiye sitesi özellikle bayram öncesinde iyice kızarmıştı: Açık bir satış odaklılık vurgusu. Nokia’nın hem global hem de lokal web sitesinde yer alan mavi-beyaz-gri-yeşil kombinasyonu, Nestle’nin web sitesindeki imajı kalite ile birleştirerek farklı bir biçimde servis ediyor. Nescafe’nin web sitesindeki bordo, kişiye kendini eşsiz ve özel hissettirerek renk oyununa başka bir noktadan katılıyor.

Xerox’un kurumsal satış ve operasyon direktörü Gülçin Uysal; finans, telekom, perakende ve hızlı tüketim alanında faaliyet gösteren müşterilerine birebir pazarlama yapacak şekilde renk kullanmayı önerdiklerini söylüyor.

Fed-Ex’in yer hizmetlerini anlatmak için geleneksel bir yeşil seçerken, daha hızlı ve daha güçlü ekspres hizmetleri için kırmızı/turuncu kullanıyor olması, şirketlerin renkleri hedeflerine ulaşmak için nasıl birer paintball mermisi gibi kullandıklarını gösteriyor.

Son dönemde radikal bir adımı, makarnalarına yeterli güveni oluşturduğunu düşünerek ambalaj değişikliğine giden Barilla attı. Makarnanın görünmesini sağlayan jelatin pencereyi kaldırarak ürününün arkasına markasının kalitesini koyduğu mesajını veren Barilla, ambalaj rengi olarak da laciverte geçti.

Bu mermiler sadece satış ve imaj değil, operasyonel verimliliğin artırılması için de kullanılıyor. İş sözleşmeleri, faturalar, kredi kartı ekstreleri, sigorta poliçeleri gibi önemli belgelerdeki kritik alanlara verinin renkli basılması özellikle müşteriye dokunma noktasında performansı artırıyor ve güven veriyor. Bir banka uygulaması, son ödeme tarihi alanının kırmızı renkli basılmasının, faturaların yüzde 30’unda daha erken ödenme getirdiğini gösteriyor.

Şirketlerin içindeki performans söz konusu olduğunda ise, renk kullanımının önemli bir bilginin hatırlanabilirliğini yüzde 39lara varan oranda artırması ve renkli dokümanlann motivasyonu yüzde 80’e kadar artırması dikkat çekici ölçüm sonuçlan.

Şirketlerin kullanımına sunulan renkler dört ana kategoride toplanıyor. Koyu renkler profesyonellik, güvenilirlik ve emniyet çağrışımı yaparken parlak renkler, enerji ve gençliğe işaret ediyor. Açık renkler duyarlı ve banşçıl bir kimliğin göstergesi olurken donuk renkler ise sofistike ve dinlendirici bir imajın destekçisi.

Şirketlerin renkleri değerlendirmeyi düşünmesi gereken yeni bir alan insan kaynaklan olabilir. Renkleri, “insan tanıma ve sıcak satış”tan “renk ve tüketici ilişkisi”ne kadar çeşitli boyutlanyla inceleyen Renkbilimci ve Spiritüel Lider Metin Yahya Üster, “Karakter yoktur, renk vardır” diyor. Çalışanlann renklerinin belirlenmesi ile insan kaynağının daha iyi motive edilmesi ve yönetilebilmesi için bu bilginin de kullanılmasının sağlanması, şirketler arasındaki rekabette önemi artan fark yaratma konusunda önemli bir unsur olablir.

Kerem Özdemir

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu