İş Fikirleri ve İş Kurmak

İş Kuracak Girişimcilere Elektronik Ticaret Okulu Coproline

Sıfır sermayeyle mağaza açabilirsiniz!

Elektronik ticaret okulu Coproline, uygulamalı eğitim programlarıyla girişimcilere yol gösteriyor, anahtar teslimi sanal mağaza kurarak girişimcileri ticarete hazırlıyor…

FAS’TAN terlik, Japonya’dan kimono, Norveç’ten ringa balığı, Afganistan’dan kaşmir dokuması, Zaire’den manyok…

Çoğu Türkiye’de pek bilinmeyen bu ve benzeri ürünlerin distribütörlükleri nasıl alınır? Ya da bir Online satış mağazası nasıl kurulur? Web sitesi nasıl daha etkin tanıtılabilir?..

Eğer bu ve benzeri soruların yanıtlarını bulmakta zorlanıyorsanız elektronik ticaret okulu Coproline eğitim programlarına bir göz atın deriz. Coproline, uygulamalı eğitim programlarıyla girişimcilere yol gösteriyor. Anahtar teslimi sanal mağaza kurarak girişimcileri ticarete hazırlıyor. Özetle internet üzerinden ticaret yapmanın inceliklerini öğretiyor.

20 BİN KİŞİYE EĞİTİM VERDİ

Coproline, 2006 yılından bu yana elektronik ticaret ve girişimcilik eğitimi veriyor. Şirketin eğitim programları 6 haftada tamamlanıyor. Coproline’ın kurucu ortağı Berke Sarpaş, şimdiye kadar yaklaşık 20 bin kişiye elektronik ticaret konusunda eğitim ve danışmanlık hizmeti verdiklerini söylüyor. Sarpaş, “Türkiye’de 40 milyon insan internet kullanıyor. Cadde üzerinde bir yerde dükkan açsanız önünden kaç kişi geçer, kaç kişi içeri girip bakar bilemezsiniz. Ancak internet üzerinden sadece ülkemizde 40 milyon kişiye ulaşma potansiyeliniz var” diyor.

Peki Coproline eğitim programlarına katılan bir kişi nasıl oluyor da 6 haftada kendi işinin sahibi olabiliyor? Sarpaş, eğitim yöntemleri hakkında şu bilgiyi veriyor: “Biz öncelikle kişiyi tanımaya çalışıyoruz. Kişilik özellikleri neler? Ne biliyor? Nerelerde çalışmış? Öncelikle bunlara bakıyoruz. Çünkü insan güçlü yönlerine odaklandığı zaman daha haşarılı oluyor. Bütün bunlar tespit edildikten yani ürün, hedef pazar ve iş modeli belirlendikten sonra katılımcılar ekibimiz bünyesindeki reklamcımızla çalışmaya başlıyor. Ürün için bir marka ve slogan hazırlıyoruz. E-ticaret yapılacak internet sitesini bütün içeriğiyle kuruyoruz. Çalıştığımız banka aracılığıyla ödemelerde kullanılacak POS cihazına kadar her şeyi ayarlıyor ve hazır kurulu sistemi girişimcimize sunuyoruz. Sonra birlikte ürün seçimi yapıyoruz. İş fikrini birlikte buluyoruz. Bu çalışmayı yaparken, yurtiçi veya yurtdışı ticaret için uygun ürünleri seçiyoruz. Bir ürün seçtikten sonra onu nasıl farklılaştıracağımızı konuşuyoruz. Bu esnada stratejilerden yararlanıyoruz. Katma değerli satış yapıyoruz. Örneğin, seramik vazo içine organik bal koyup, üzerine nazar boncuğu ekleyip Hong Kong’a sattı bir girişimcimiz. Üstelik öyle 5-10 değil 20 bin tane…”

GOOGLE’IN İŞ ORTAĞI

Coproline eğitimleri 18 kişilik gruplar halinde veriliyor. Katılımcılar eğitimleri esnasında ticarete ve satışa başlıyor. Eğitimlere başvuranların yüzde 86’sı çalışan insanlardan oluşuyor.

Coproline, sadece girişimcilere değil, global ölçekli kurumsal şirketlere, KOBl’lere ve üniversitelere de ders veriyor. Halen Google Türkiye’nin eğitimdeki iş ortağı konumunda. Google’ın yurt çapında düzenlediği tüm eğitim işlerini Coproline yürütüyor. KOBl’leri internet üzerinden ihracata açıyor, kalkınma ajansları ve ihracatçı birliklerinin üyeleriyle çalışıyor.

Sibel Topaktaş / Para

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu