Anasayfa / Foto Galeri / İş Kurma Rehberi 2018

İş Kurma Rehberi 20182018’de hangi alanlar ön plana çıkacak? Girişim uzmanları, akademisyenler, pazar lideri firmalar ve yatırım danışmanlarına sorduk. İşte, organik tarımdan bilişime, gastronomiden eğitime kadar sermayesi düşük, popüler iş fırsatları…

2018 İş Kurma Rehberi

GİRİŞİMCİLİK, Türkiye’de altın çağını yaşıyor. Herkesin aklının bir köşesinde kendi başına yapacağı bir iş fikri var. Bunu biz değil yapılan araştırmalar söylüyor. Örneğin, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 34 ülkenin incelendiği “Workmonitor/İnsan Kaynakları İstihdam Araştırması Raporu”nun sonuçları oldukça dikkat çekici. Bu araştırma insan kaynakları seçme, yerleştirme ve danışmanlık şirketi Randstad tarafından 2017’de tamamlandı. Rapora göre, Türkiye’de katılımcıların genel olarak yüzde 76’sı girişimci olmak istiyor. Çünkü girişimci olmanın birçok avantajı olduğuna inanılıyor. Dünya genelinde genç ve erkek katılımcılar, kadınlara nazaran başarısızlıktan daha fazla korkuyor. Türkiye başarısızlık korkusunda yüzde 52’lik oranla, ülkeler arasında 25’inci sırada yer alıyor.

Bu konuyla ilgili olarak girişim uzmanlarına ve kendi alanında söz sahibi isimlere danıştık. Birbirinin benzeri, taklit, yaratıcılıktan uzak işlerden uzak durulması, hepsinin ilk önerilerinin başında geliyor. Özetle, “Ne iş yaparsanız yapın bir fark yaratmalısınız” diyorlar. Harvard Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, hedefleri olan insanların, olmayanlardan daha başarılı olduğunu ortaya koyuyor. Bu nedenle de iş plam özellikle bir şirketin ilk beş yılında son derece önemli. Her yılı ve büyüme süreci dikkatlice planlanmalı. Düşük sermayelerle yapılabilecek işleri inceledik. Bu doğrultuda mini bir rehber hazırladık. İşte ayrıntılar…

ÇOCUK KAMPLARI ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR

Okul dışı eğitimin en önemli unsurlarından biri olan kamplara (doğa aktiviteleri, spor, sanat, İngilizce, bilim, bilişim, liderlik, vb.) ilgi görülmemiş düzeyde artıyor. 2017’de Türkiye’de, 5-17 yaş arası 1 milyon 500 bin çocuğun kampa gittiği belirtiliyor. Bu yaş aralığında 16 milyon çocuğun olduğunu belirtirsek pazarın muazzam büyüme potansiyeli ortaya çıkıyor.

“Geleceğin Yıldızları” adlı organizasyon şirketinin kurucusu Fahrettin Gözet, “Türkiye, üç yıl sonra dünya kamp sektöründe söz sahibi ülkelerden biri haline gelecek” diyor. Kampçılık alanında en gelişmiş ülkeler Rusya, ABD, Kanada ve Japonya. ABD’de 14 bin civarı kamp var ve yılda 14 milyon çocuk kamplara katılıyor. ABD kamp pazarının hacmi 24 milyar dolar düzeyinde.
Türkiye’de ise bu pazarın hacminin 350 milyon dolara yükseldiğini belirten Gözet, “Eskiden Türk öğrenciler yurtdışma kamp faaliyetleri için gidiyordu, şimdi ise yabancı öğrenciler Türkiye’yi tercih ediyor” diyor. Türkiye’de sayıları 10 bini bulan kampların yüzde 90’ı devlet tarafından organize ediliyor. Gençlik Spor Bakanlığı, Îl Müdürlükleri, il ve ilçe belediyelerden spor kulüplerine, derneklere ve vakıflara kadar düzenlenen kamplar bulunuyor. Özel kamplar sektörün ancak yüzde 10’unu oluşturuyor.

SİZ HAYAL EDİN, MAKİNESİ HAZIR

Bir dönem sadece büyükşehirlere hapsolmuş imalathaneler artık geride kaldı. Köylerde bile istediğiniz imalathaneyi kurabiliyorsunuz. Yeter ki pazarı olan bir ürün bulup üretmeye karar verin. Örneğin, siyah sarımsak tozu, mercimek cipsi, Trabzon hurması kurusu, soslu mısır… Bu ve benzeri ürünlerin büyük bölümü hala ithal ediliyor. Örnekleri çoğaltmak mümkün…

Eğer bu konularda bir girişim fikriniz varsa, binlerce makine çeşidiyle hemen her sektörden gelebilecek taleplere anında yanıt veren, anahtar teslimi imalathane, fabrika kuran firmalar imdadınıza yetişiyor. Üstelik bu firmaların faaliyet alanı sadece makine temini ya da makine parkuru kurmakla da sınırlı değil. Anahtar teslimi üretim tesisi kurmak, satış sonrası destek ve ihracat danışmanlığı da verilen hizmetler arasında. Bu firmalar, kurulan tesislerde üretilen malların pazarlanması konularında da yol gösteriyor. Örneğin, girişimcilere nasıl ihracatçı olacakları öğretiliyor. Bu konuda danışmanlık hizmeti veriliyor. Diğer yandan, işin başında, fizibilite çalışmaları sırasında girişimcilere daha önceki tecrübeler aktarılıyor.

Yatırım maliyetlerine örnek vermek gerekirse… Sarımsak tozu üretmek için en az 100 metrekare kapalı alana ihtiyaç var.

Toplam yatırım maliyeti 30 bin ile 200 bin dolar arasında değişiyor. Dondurma üretim alanı 10 metrekare ile 300 metrekare arasında değişiyor. Toplam yatırım maliyeti ise 40 bin ile 150 bin dolar arasında değişiyor.

ORGANİKTE MARKA DÖNEMİ

Organik tarımda yüksek cirolar elde etmeyi başaran çiftçi sayısı hızla artıyor. Cirosu 20 milyon TL’ye ulaşan keçi çiftliği, Japonya’ya meyve suyu, Almanya’ya organik makarna, Dubai’ye organik tavuk ihracat yapan firmalar var. Uluslararası Organik Tarım Hareketi Federasyonu’nun verilerine göre, Türkiye organik tarım alanlarının en hızlı büyüdüğü ülkeler arasında dünya genelinde dördüncü sırada. İlk üçte sırasıyla Yunanistan, Meksika ve Kazakistan var. 2002’de 12 bin olan organik ürünler üreten çiftçi sayısı günümüzde 70 bini aştı. Organik tarım bitkisel üretim alanı ise 89 bin hektardan 515 bin hektara yükseldi.

Üretim miktarları ise 310 bin tondan 1 milyon 829 bin tona ulaştı. Üstelik bu alana yatırımcıların ilgisi sürekli artıyor.

Özetle, üretimde oldukça iyi bir noktadayız. Ancak satış, pazarlama ya da markalaşma konularında pazar yeterince hızlı büyüyemiyor. Oysa işlenmiş organik sertifikalı ürünlere özellikle gelişmiş ülkelerde muazzam bir talep var. Türkiye’de üretilen organik ürünlerin büyük bölümü ihraç ediliyor.

Kendi markasıyla ürettiği ürünleri ihraç edebilen üretici sayımız ise son derece sınırlı. Bu alanda kendi işinizi kurmak istiyorsanız, markalaşma ve pazarlama konusuna öncelikle eğilmelisiniz.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.