İş Fikirleri ve İş Kurmak

İş Kurmak İsteyenler İçin Yatırım ve Ortaklık Projeleri

İş Kurmak İçin Çevre dostu biyolojik gölet ve havuzlar

İstanbul merkezli Cem Botanik, biyolojik göletler kuran az sayıda şirketten biri. 2011 yılında, Sinpaş GYO’nun Lagün projesindeki biyolojik gölet uygulamasıyla “dünyanın en iyi gölet projesi” ödülünü kazanmış. Cem Botanik, biyolojik göletleri tamamen doğal malzemeler kullanarak inşa ediliyor. Üstündeki su bitkileriyle, balıklarla adeta dekoratif birer süs havuzu görüntüsüne sahipler. Cem Botanik ortaklarından Ayşe Şirin, bu göletlerin ekosisteme katkı sağladığını, kurulduğu yerde bir süre sonra bitkileri ve canlılarıyla yepyeni bir görünüm kazandırdığını vurguluyor. Biyolojik göletler, son dönemde belediyeler ve inşaat firmaları tarafından yoğun ilgi görüyor. Şirin, “İstanbul’da son olarak Akasya projesindeki gölet uygulamasını gerçekleştirdik. Doğudaki pek çok ilde de çalışmalarımız devam ediyor. Özellikle Gaziantep’teki projelerimiz yoğun ilgi gördü. Kısa bir süre önce yapımı bitirilen Gaziantep Şehitkamil Belediyesi’ne bağlı Dülükbaba Mesire Alanı içindeki 5 bin metrekarelik biyolojik gölet projesini tamamladık. Şimdi Elazığ, Erzurum ve Sivas’ta da benzer projeler gerçekleştireceğiz” diyor. Cem Botanik aynı zaman yüzme havuzları inşa ediyor.

Ayşe Şirin, bu havuzlarda geleneksel uygulamalardaki gibi herhangi bir kimyasal kullanmadıklarını vurguluyor. Yani su tamamen biyolojik ve fiziksel filtrasyonla temizleniyor. Aslında doğada var olan bir sistemi kullanarak hijyen sağlanıyor. Havuzun temizliği bakteri ve filtrelerle doğal olarak yapılıyor Cem Botanlk’in projeleri sadece yurtiçiyle sınırlı değil. Irak, Azerbaycan ve Kazakistan’da bazı projeler gerçekleştirmiş. Önümüzdeki dönemde Katar’da da büyük bir fidanlık kuracak.

Şirin, burada üretilen fidanları Ortadoğu’da üstlenecekleri projelerde kullanacaklarını açıklıyor.

Lojistik bakım yönetim sistemi
Alman bir araştırma enstitüsü, ürün ve lojistik uygulamaları için içerisinde sensör, yazılım ve iletişim teknolojisi bulunduran ve aynı zamanda yedek parça yönetimini sağlayan yenilikçi bir teknoloji geliştirdi. Bu sistemin, görüntüleme özelliği sayesinde durum kontrolü ve ambalajlama çalışmalarının kontrolünde kullanılmaya son derece uygun olduğu belirtiliyor. Almanlar, uygulamalar ve ürünü daha da ileri taşımak adına işbirliği yapabileceği endüstriyel ve akademik oluşumlar arıyor.
Referans numarası: 12 DE 76DX 3PSQ

Ortak üretim için partner arayışında
Tarımsal endüstriye yönelik metal işlemeleri, makine ve makine parçaları üretiminde uzman Polonyalı şirket, metal kesim (CNC frezeleme ve döndürme), metal şekillendirme (CNC bükme ve dalgalandırma), lazer kesimler ve kaynaklama makineleri üreten firmalarla karşılıklı üretim yapmak istiyor. PolonyalIlar, uzmanlık alanına giren üretim konularında taşeron olarak hizmet vermeye hazır.
Referans numarası: 20120817017

Yenilikçi köprü ve viyadük kornişleri
Polonya’da polimer beton ve prefabrike üreten bir KOBİ, geliştirmiş olduğu ve ürettiği yenilikçi köprü ve viyadük kornişleri (özellikle ıslanan bölgelerde) için distribütör arayışında.
Referans numarası: 20120809017

Plastik sektörü için elektronik hizmet
Polonya’da bir şirket, plastik endüstrisi için elektronik hizmetlerin entegre edildiği bir platform geliştirmiş.Sistem, istenilen uygulamalar ve işlemler için uygun materyal seçimini mümkün kılan bir yapıya sahip. Fonksiyonel ve ekonomik açıdan da son derece uygun oldu ğu belirtiliyor. PolonyalI şirket, gelişimine ve yeni uygulamalara destek olabilecek endüstriyel ortaklar arıyor.
Referans numarası: 11PL 64BJ 3NSZ

Yeni bir uydu modülasyon teknolojisi
İsrail’de bir Ar-Ge firması, video ve veri kapasitesini artırıp maliyeti düşürebilen, uydu iletişimi konusunda yeni bir bant genişliği geliştirmiş. Şirket, bu yenilikçi çözüme katkı sağlayabilecek ve gelişimine destek verebilecek endüstriyel Ar-Ge ortaklan arıyor. Referans numarası: 12 il 80EP 3PQ3

Yenilikçi termal güneş yapıları
HollandalI bir şirket, Avrupa Birliği 7. çerçeve Programı kapsamında geliştirdiği bir projesi için ortak arıyor. Söz konusu proje, ekonomik materyal ve enerji kullanan termal güneş yapılarının geliştirilmesiyle ilgili. Projeye katılacak şirketler, endüstriyel ve seri üretime dahil olacak.
Referans numarası: 12 NL 60FI3PVZ

Su teknolojisi işbirliği
Yunanistan’ın en büyük su işletmecisi, suyla ilgili yenilikçi bir teknoloji, metot veya uzmanlık arıyor. Firmalar, üniversiteler ve araştırma merkezlerinin yanı sıra su arıtma, su kalite kontrolü konusunda deneyimli firmalarla ticari-tekn i k-araştı rmaya yönelik işbirlikleri araştırılıyor. .
Referans numarası: 12 GR 49Q13P09

Moldova’da yatırım için partner arıyor
Moldova’da faaliyet gösteren bir firma, 300 hektarlık tarımsal alanda üzüm ve elma üretiyor. Bu arazide şarap üretim tesisi kurulmak isteniyor. Ayrıca ikinci bir elma bahçesi daha kurulacak. Moldovalılar, işte bu iki proje için yatırımcı ortak arıyor.
Referans numarası: 20120824009

Filtre üreticisi temsilcilik açacak
2 bin çeşitten fazla hava, yakıt, yağ filtreleri üreten Litvanyalı bir KOBİ, Türkiye’de temsilcilik vermek istiyor. Litvanyalılar aynı zamanda motosiklet ve tarım makineleri İçin de özel filtreler üretiyor.
Referans numarası: 20120703007

Isı ve elektrik için küçük santraller
Almanya’dan uzman bir mühendislik firması, çok yönlü küçük santraller geliştirmiş. Bu santraller aynı anda ısı ve elektrik üretebiliyor. Özel olarak birleştirilmiş ve geliştirilmiş içeriğiyle son derece etkili, C02 (karbondioksit) salimimin sınırlandırılmasına da katkı sağlayabilen teknolojinin daha da geliştirilmesi için partner aranıyor.
Referans numarası: 12 DE 18A5 3PT7

Tozsuz vakum püskürtme teknolojisi
Bir Alman firması, tozsuz, emisyonsuz vakum püskürtme teknolojisi geliştirmiş. Bu yeni teknoloji birçok alanda uygulanabiliyor. Örneğin demiryolu araçlarının, konteynır içlerinin ve yüzeylerin temizliğinde kullanılabiliyor. Alman firma, söz konusu teknolojiyi kullanmak isteyenlerle işbirliği yapmak istiyor.
Referans numarası: 12 DE 1699 30M7

Seramik bıçak üreticisine Türk distribütör
Çin’de seramik bıçak üreten bir firma Türkiye distribütörü arıyor.
Çinli firma, bıçakların yanı sıra meyve soyucular ve makaslar üretiyor.
Referans numarası: 20120829007

Enerji tasarruf sistemi
Başta voltaj optimizasyonu olmak üzere enerji tasarruf çözümleri geliştiren bir İngiliz şirketi, Türkiye’de partner arıyor.
Söz konusu partnerin güçlü bir satış ve pazarlama ağına sahip olması bekleniyor.
Referans numarası: 20120308043

Rulman üreticisine distribütör olun
Rulman üretiminde uzmanlaşan Belçikalı bir şirket, Türkiye’de distribütör arıyor. Rulman üretim ve stoklama açısından Avrupa’nın en büyük üreticilerinden biri olan şirket, aradığı distribütörün rulman pazarında deneyimli ve geniş bir dağıtım ağına sahip olmasını istiyor.
Referans numarası: 20120209014

Yenilikçi mikrobiyolojik teknoloji
Fransa’da faaliyet gösteren bir şirket, yenilikçi bir arıtma yönten malzemesi geliştirmiş. Bu yeni yöntemin klasik teknolojilere gön avantajlara sahip olduğu belirtiliyor. Fransızlar teknik anlamda i; ortaklan arıyor.
Referans numarası: 12 FR 38no 30FJ

Daha fazla bilgi için

EBIC-Ege telefon: 0232 343 44 00-150
Faks: 0232 374 42 89
ilgili kişiler:
Tutku Asarkaya (İşbirliği teklifleri),tutku.asarkaya@ebiltem.ege.edu.tr Çağatay Çalı (Yeni teknolojiler), cagatay.cali@ebiltem.ege.edu.tr

NOT: Başvurularınızı referans numarası ile yapabilirsiniz.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu