İş Fikirleri

İş Kurmak İstiyorum, Ne İşi Kurabilirim

İş Kurmak İstiyorum, Ne İşi Kurabilirim

İş kurmaya karar verdiyseniz öncelikle hangi sektörde çalışacağınızı belirlemeniz gerekli. Emekleriniz boşa çıksın istemiyorsanız yeni işler değil de daha önce denenmiş ve tutmuş bir iş kurmakta fayda var. Bu yüzden kurmayı düşündüğünüz işte çalışan kişilerle konuşmalı, iş ile ilgili bilgiler almalısınız. Daha önce denenmemişse bile geleceği olan bir iş tercihi yapmanız başlamadan biten bir serüvenle karşı karşıya kalmanıza engel olacaktır.

is-kurmak-istiyorum

Kuracağınız işi kendiniz mi yoksa bir yakınınızla mı kuracağınızda önemli. Ortakla açılan iş yerlerinde daha sonra çıkabilecek pürüzler de göz önüne alınarak bir işe girişilmeli. Asla güvenmediğiniz biri ile bir işe girişmeyin. Bu durumda yarı yolda kalabilirsiniz ve daha da kötüsü işten kalan tüm borçlar sizin üzerinize yıkılabilir.
Tüm bunlarda karar kıldıysanız iş için ayırdığınız sermaye de önemli. Eğer birikmiş bir toplu paranız yoksa bankalardan bireysel kredi çekmek yerine devlet desteğinden yararlanabilirsiniz. Devlet bazı iş alanlarına kimi dönemlerde %0 faizli ve bir miktarını geri almaksızın uygun ödeme koşullu kredi veriyor. Bu sebeple devletin desteklediği iş alanlarını da tercih edebilirsiniz. Eğer böyle bir iş alanında çalışmayacaksanız uygun kredi veren bankalardan kredi çekebilirsiniz. Ancak çekeceğiniz kredinin makul fiyatlarda ve ödeyebileceğiniz kadar olmasına dikkat edin.

Açacağınız iş yeri için birçok bürokratik işlemden geçmeniz gerekecektir. Elde ettiğiniz belgelerin kanunda belirtilenlerini iş yerinizin duvarına asmak durumundasınız. Bu işlemler sırasında da gerekli belgeler için ücret ödemeniz gereklidir. Bunun için sermayenizin bir kısmını da buna harcayacaksınız. Kendi dükkânınız yoksa kiralayacağınız dükkânın işinize uygun olup olmadığına ve bulunduğu yere dikkat etmelisiniz. İşlek bir caddede açacağınız bir yer size daha fazla kazanç sağlayacaktır. Ancak böyle yerlerin de kiraları pahalı olabilmektedir.Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu