Makaleler

İş yemeklerinden zaferle çıkmak için

Pek çok çalışan için sıkıcı bir formalite olan iş yemekleri, doğru insanlarla irtibata geçildiği takdirde önemli fırsatlar sunabilir…

Motivasyonu artırmak için düzenlenen şirket organizasyonları yahut ortaklarla çıkılan bir iş yemeği kariyerinizdeki önemli mihenk taşlarından biri olabilir. Zira pek çok patron güvenebileceği kişileri bu tarz organizasyonlardaki hal ve tavırlarına göre seçiyor. Her ne kadar araştırmalar, çalışanların yüzde 30’unun bu tarz aktivitelerden hoşlanmadığını gösterse de bu toplantılarda stratejik davranmak önem taşıyor. İşte kariyer portalı HotJobs’a göre iş yemeklerinde başarıyı yakalamak için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar…

Strateji belirleyin: Davet boyunca kimlerle hangi konular hakkında sohbet edeceğinizi önceden düşünmek size artı puan kazandırır. Eğer katılımcılarla ilgili bilgi sahibiyseniz, kimlerle konuşmanız gerektiğini önceden belirleyin. Özellikle sık sık e-posta ya da telefon yoluyla irtibatta olduğunuz iş arkadaşlarınızla tanışmaya ve kendinizi tanıtmaya özen gösterin. 
Sosyalleşin: İş yemekleri yeni insanlarla tanışmak için mükemmel bir ortam yaratır. Tüm geceyi aynı masada geçirmek size yarar sağlamayacağı gibi yeni insanlarla tanışmanızın da önüne geçecektir. Davet boyunca tanıştığınız kişilere bölümünüzü ve üzerinde çalıştığınız projeleri anlatmak kendinizi daha iyi tanıtmanıza yardımcı olacaktır.

Kıyafetlerinizi dikkatli seçin: Bu tarz toplantılarda en çok dikkat çeken şeylerden biri de kıyafetleriniz olacaktır. İnsanların anlatacaklarınızı dinlemeden önce size dış görünüşünüze göre not vereceğini unutmayın! Bu nedenle organizasyonun içeriğine uygun giyinmeye özen gösterin. Fazla ciddi yahut spor giyinmeniz,  bulunduğunuz ortamda garip karşılanacağı için size eksi puan olarak geri dönebilir.
   
Yalnız gidin: Partide insanla sohbet edip sosyalleşmek istiyorsanız asla bir arkadaşınızla birlikte organizasyona katılmayın. Yanınızda özellikle şirket dışından birini götürmek, hareketlerinizi kısıtlayacaktır. Unutmayın ki bu tarz organizasyonlarda yapmanız gereken olabildiğince çok kişiyle direk iletişim kurmanız.

Aç kalmayın, çok içmeyin: Şirket yemeğinde sarhoş olmak sizin de tahmin edeceğiniz gibi olumlu bir imaj yaratmaz. Bu nedenle alkol almadan önce mutlaka bir şeyler yemeğe özen gösterin. Alkol tüketiminde ise olabildiğince cimri davranmak gece boyunca kontrollü hareket etmenizi sağlayacaktır.

Konuşacaklarınızı tasarlayın: Eğer utangaç biriyseniz neler konuşacağınızı önceden düşünmek size avantaj sağlayacaktır. Toplantıdan önce tanışma fırsatı yakalayamadığınız ama tanışmak istediğiniz kişilerin bölümleri ya da yaptıkları işler hakkında bilgi toplamak utangaç kişiliğinizi biraz da olsa gizleyebilir ve yeni konular açma fırsatı verebilir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu