Kariyer ve İş

İş Yerinde Mutlu Olmak İçin Öneriler

İş hayatında hepimiz bir şeylerden şikayetçiyiz. Bazıları çalışma şartlarından memnun değil, bazıları ücreti az buluyor, bazıları da yaptığı işi sevmiyor.

Bir kısım çalışan bunları işten ayrılma sebebi olarak görebiliyor ama herkesin böyle bir seçeneği yok. Sevse de sevmese de bulunduğu yerde çalışmaya devam etmeleri gerekebiliyor. Peki bu kişiler işyerinde mutlu olmak için ne yapabilir? AOL Jobs, bilimselliği kanıtlanmış 5 öneri sunuyor.

İş hayatında kendini gittikçe daha mutsuz hissedenlerin sayısı artıyor. Bir kısmı yaptığı işten memnun değil, bir kısmı ücreti az buluyor, bir kısmı da çalışma şartlarından şikayetçi. Geçtiğimiz aylarda yapılan bir araştırmaya göre Amerikalı çalışanların yüzde 32’si bu şikayetler nedeniyle işten ayrılmayı göze almış. Bu oran son araştırmaya göre yüzde 9 artış göstermiş. Başka bir sonuç ise Amerikalıların sadece yüzde 45’inin yaptıkları işten tatmin olduğunu göstermiş. Bu oran son 22 yıldaki en düşük oranmış.

Fakat birçok kişi için işten ayrılmak bir seçenek değil. Peki çalıştığınız işten memnun değilseniz mutlu olmak için ne yapacaksınız? AOL Jobs, işte mutlu olmak için bilimselliği kanıtlanmış 5 tavsiyeyi açıklıyor.

Organize olun: Evet organize olmak da çaba sarfetmeyi gerektirir ama neyi nerde ne zaman nasıl kullanacağınızı bilmek daha az çalışmanızı sağlar. Aynı zamanda üretkenliği de artırır. Patronunuz da bunları bir şekilde görür. Daha kısa sürede daha çok iş yapabilir hale gelirsiniz, bu da size boş zaman kazandırır.

Fazla mesaiden vazgeçin: Organize olarak, plan program yaparak zaman kazandığınıza göre daha az çalışabilirsiniz. Fazla mesai yapmaktan vazgeçin. Daha fazla saat çalışmak sizi ileri taşıyacak en iyi yol değildir. Ayrıca işleri çalışma saatleri içinde tamamlamak, fazla uzatmamak zamanı iyi kullandığınızı da gösterir. Washington Times’da yayımlanan bir araştırmaya göre, fazla mesai yapanların -cinsiyet veya meslek ne olursa olsun- depresyona uğrama ihtimalinin daha fazla olduğu açıklanmış.

Beyninizi meşgul eden şeyleri dengeleyin: Tamamen bir şeyi düşünmeye odaklanmayın. İşte canınızı sıkan bir durum olabilir. Kafanızı rahatlatın, farklı şeyler düşünün. San Francisco State Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre, birçok koç, guru, anı yaşamayı önerse de çalışanların bunu çok yapmaması gerektiğini söylüyor: “Eğer kafanızı bir şeye çok takarsanız bu sizin için zararlı olur ve yıkıcı davranışlar içine girebilirsiniz. Bunun yerine rahatlamaya ve başka şeyler düşünmeye çalışın.”

Bağımsız bir şekilde çalışmaya gayret edin: Araştırmalar gösteriyor ki kendi başlarına çalışan, kendi işlerini yapan çalışanlar çok daha başarılı, mutlu, üretken ve yaratıcı oluyorlar. Bağlı olunan biri varsa bu biraz daha zor olabiliyor. Yaptığınız iş, çalıştığınız kurum buna elverişliyse patronunuzla konuşup çalışmalarınızla ilgili olarak biraz daha esneklik isteyebilirsiniz.

Evdeyken iş düşünmeyin: Açma kapama düğmelerimiz yok. Ofisten çıktığımızda çalışma modundan da her zaman kolay bir şekilde çıkamıyoruz. Hatta eve iş götürdüğümüz bile oluyor. Yolda ertesi günü, toplantıları düşünüyoruz. Bu da özel hayatımızı etkiliyor. Kafamızı kurcalayan bir şey yüzünden iş çıkışı bile dalgın veya mutsuz olabiliyoruz. İşle ilgili şeyleri bu yüzden işte bırakmamız gerekiyor.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu