Anasayfa / İş Fikirleri / İşe Sıfırdan Başlayan Bilişim Girişimcileri

İşe Sıfırdan Başlayan Bilişim Girişimcileri
bilişim sektörü, yazılımcıların hikayeleri, Türkiye bilişim dünyası, genç girişimciler, girişim fırsatları, girişimciliği cesaretlendirmek, genç bilişim girişimcileri, işe sıfırdan başlayan girişimciler, girişim yapmak

Eskiden üniversitelerin bilgisayar, elektrik elektronik bölümlerinden mezun olanlar hiç düşünmeden yurt dışına gitmeye çalışır, orada çalışma olanaklarını araştırırdı. Bugün Türkiye bilişim dünyası, bu parlak beyinlerin tümünü olmasa da çok büyük bir bölümünü istihdam edebilir noktada. Bunu başaran da yine bundan 15-20 yıl önce bu alandaki girişim fırsatlarını görerek sıfırdan başlayan ve bir sektör yaratan genç girişimciler. Kurdukları şirketlerle bugün yurtiçinde devlerle mücadele etmenin yanında dış pazarlarda da kendilerini kabul ettiren, sistem entegrasyonundan çip kartı teknolojilerine, kiosk çözümlerinden kontör kartlarına kadar birçok alanda hizmet veren yazılımcıların hikayeleri genç girişimcilere ilham verecek kadar göz kamaştırıyor.

Geçen yıl Türkiye’de 30 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşan bilişim sektörü, daha çok ithalat odaklı ve donanım payı daha yüksek bir pazar.

Avrupa ve Amerika pazarlarındaki sektör dağılımına bakıldığında katma değer olarak görülmesi gereken yazılımlar ve hizmetler ortalama pazarın yüzde 60’ını, donanım ise yüzde 40’ını oluşturuyor. Türkiye’de ise bu oran henüz yüzde 20 ve yüzde 80. İşte bilişimde asıl patlama bu oranlardaki değişimle ortaya çıkacak. Çünkü yazılım alanı sessiz bir volkan gibi birikim yapıyor. Bu alandaki girişimler göz kamaştınyor. Dahası içerde başanlanan yanında yurtdışındaki pazar arayışlarında aldıkları mesafe, birçok genç bilgisayar mühendisine rol model olacak kadar dikkat çekici.

İşte bu alandaki potansiyel girişimciliği cesaretlendirmek için, bu başarılı genç bilişim girişimcilerinin hikayelerini araştırdık. Okuduğunuzda siz de bir işi başarmanın yarısının o işe inanmak ve ilk adımı atmak olduğunu göreceksiniz. Çünkü hikayelerini sayfalarımıza taşıdığımız 16 şirketin çoğu neredeyse işe sıfırdan başlayan girişimcilerin hikayesi. İçlerinde çip kartı teknolojilerinden kiosk çözümlerine, kontör kartlarından kablosuz modemlere ve bark od teknolojilerine kadar birçok alandaki yazılım üreten bilişim şirketi bulunuyor.

Bunların kuruluş öykülerini, dünyaya açılmayı nasıl başardıklarını ve bundan sonraki hedeflerini araştırdık. Bundan sonra bu alanlarda girişim yapmak isteyenlere yol gösterici ve rol model olması açısından her biri birbirinden farklı alanlarda faaliyet gösteren şirketleri  okuyup fikir alınması için değer örnekler var.

AB CARD GROUP  Geçen yıl 450 milyon karta kontör yüklediler

AB Kart Yönetim Kurulu Başkanı Levent Canoğullari:

“GSM sektörünün dev grupları arasında bulunan Vodafone, Telefonica ve STC gibi gruplar ve bu gruplara bağlı çalışan operatörler kart tedariklerini AB Karttan yapıyor”

2004 yılında İstanbul’da kurulan AB Kart Group, kısa sürede kontör kartı üretim sektörünün en önemli oyunculanndan biri olmayı başardı. 2008 ortasında Levent Canoğulları tarafından devralınarak yeniden yapılanan şirket, 2011 yılında yüzde 51 büyüdü. 2011 yılında sadece ihraç edilen kontör yükleme kartı miktan 450 milyon adedin üzerinde gerçekleşirken bu faaliyetten 20 milyon TL üzerinde ciro elde edildi.

Şirket yüzde 90’ı yurtdışı olmak üzere, telekomünikasyon sektöründe dünyaca tanınan GSM operatörlerinin kontör yükleme, SİM ve akıllı kart ihtiyaçlarını karşılıyor. E-payment ve NFC çözümleri sunuyor. AB Card Group, ürettiği kontör yükleme kartlan ile 40’a yakın ülkede 170 milyondan fazla cep telefonu abonesine ulaşıyor. Yurt dışında Yeni Kaledonya’dan Fildişi Sahilleri’ne, CIS ülkelerinden, Avrupa, Afrika ve Asya’da 40’a yakın ülkenin GSM operatörlerine ihracat gerçekleştiriyor. GSM sektörünün dev gruplan arasında bulunan Vodafone, Telefonica ve STC gibi gruplar ve bu gruplara bağlı çalışan operatörler var.NASIL FARKLILAŞTI?: AB Kart başlangıçta o dönemde aktif olan yerel bir GSM operatörüne kontör yükleme kartları üretmek amacı ile kuruldu. Plastik kartlar yerine çevre dostu kâğıt kartlara geçiş, tek şifreli kartlardan çok şifreli kartlara geçerek şifre başına maliyeti aşağıya çekmesi, şirket için dönüm noktasıydı. Mevcut teknolojisini bunlara kombine ederek farklılaştı ve sektördeki etkinliğini katladı.

YENİ HEDEFLERİ: 2012 yılında şimdiden gerçekleştirdikleri satış bağlantıları ile en az yüzde 40 büyüme hedefliyor. Ürün çeşitliliğini artırarak genişlemesini sürdürecek.

********************************************************************

AİRTİES  Birçok ev, internete onların cihazıyla bağlanıyor

AirTies Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Çelebi: “Geliştirdiğimiz ürünler performans açısından dünya devi olarak nitelendirilen markalarla aynı ligde değerlendiriliyor ve öne çıkıyor.”

Elektronik cihazlan birbirine, internete ve kişilere kablosuz olarak bağlayan ürünler geliştiren ve pazarlayan Airties, Şubat 2004’te ABD Silikon Vadisi’nden gelen Bülent Çelebi ve Metin Taşçı tarafından Avrupa, Orta Doğu ve Afrika pazarında lider olma stratejik hedefi ile kuruldu. Ağ ürünlerinde modem, erişim noktası, router ürünleriyle Yunanistan, Rusya, Danimarka, Hollanda, Fransa ve İngiltere başta olmak üzere EMEA bölgesindeki birçok ülkeye ihracat yapıyor. Diğer taraftan İnternet TV ile adım attığı Rusya pazarında modem ve erişim noktalanyla büyümeye devam ediyor. Rusya Ofisi’ni açtı. IPTV’de kullanılan Türkiye’nin ilk set top-box ürününü geliştirerek ihraç etmeye başladı, ihracatın cirolan içindeki payı giderek artıyor. 2012’de geçtiğimiz yıla kıyasla 2 kat daha fazla ihracat gerçekleştirmeyi hedefliyorlar.

NASIL FARKLILAŞTI?: Bu pazardaki ihtiyaçları, pazarın potansiyelini ve fırsatları gören şirket, farklılığını yerelleştirme stratejisine bağlıyor. Bölgesel özellikler ve ihtiyaçlara uygun ürünler geliştirerek, hızlı bir şekilde pazara sunabiliyor. Ürünlerini Ar-Ge ekibiyle kendi geliştirmesi de tercih edilir kılıyor.

YENİ HEDEFLERİ: Yurt dışında modem ve router pazarından aldığı payı artırmayı hedefliyor. Kablosuz ağlara olan ihtiyaç artmaya devam edeceği için bu alanda inovatif ürünler geliştirmeye odaklanacaklar. Diğer taraftan OTT (Över The Top) adı verilen ve TV izleyicisine kendi içeriğini seçme özgürlüğünü sunan uygulamaları destekleyen set top-box, medya player gibi ürünlerle pazar payını artıracak. Mevcut ihracat pazarların yanı sıra IPTV ve OTT alanında yeni ülkelere de giriş yapacak.

********************************************************************

CARDTEK  Hindistan’a yazılım satan ilk Türk şirketi

CARDTEK Genel Müdürü Murat Göksenin:

“Dünyadaki en geniş mobil ödeme projesi olan Cepte Cüzdan gibi Mobile Ödeme (NFC), Kredi ve Debit Kart Yönetim Sistemleri ve Çipli Kart Basım çözümlerimizle yurt dışına açılıyoruz”

Kartlı ödeme sistemleri ve çipli kart teknolojileri alanında faaliyet gösteren Cardtek Grup şirketi SmartSoft, İstanbul Teknokent’te Murat Göksenin ve Erdal Yazmacı tarafından 3 bin TL’lik sermaye ile 2001 yılında kuruldu.

Kredi kartı ile POS cihazı arasında iletişimi kuran yazılım gerçekleştiren Smartsoft, Avrupa’da ilk kez temassız kartlan ulaşım sektöründe kullanarak ‘kent kartlara’ imza attı. SmartSoft markasıyla Türkiye’nin ve Avrupa’nın ilk temassız kartını özel bir banka ile hayata geçiren ve Hindistan’a yazılım satan ilk Türk şirketi olma özelliğini de taşıyor. Vatikan’ın ruhani lideri Papa 16. Benediktus’un kullandığı kredi kartlannda yazılından kullanılıyor. New York, Kanada, Makedonya’da şirketleri ile 23 ülkede temsilcilikleri var. Aralarında İtalya, Kanada, Hindistan, İsrail, Iran, Mısır, Suudi Arabistan ve Dubai’nin olduğu 40’dan fazla ülkeye yazılım ve donanım yapmayı hedefliyor.

2011 yılı itibanyla yurt dışındaki yapılanmasına ABD ve Azerbaycan’da açtığı ofislerle devam eden Cardtek Grup, Azerbaycan’daki yeni ofisiyle faaliyet alanını genişleten şirket bu yatıranıyla Bağımsız Devletler Topluluğu (CIS)

Bölgesi’nde kartlı ödeme sistemleri, ulaşım, sadakat kart ve mobil ödeme çözümleri sunacak. Chicago’da kurduğu yeni ofis ile ise ABD pazannda PALMARIS Card Issuance, SMSP Mobile Payment, ITS Test Tools gibi EMV tabanlı ödeme ve NFC mobil Teknoloji ürünlerini satacak.

NASIL FARKLILAŞTI?: Finans sektörüne yönelik daha önce yapılmamış çözümleri geliştirerek yurtdışı pazarında fark yaratmayı başardı. Temassız kartlar alanında uzmanlaştı.

YENİ HEDEFLERİ: Doğu Avrupa’da büyümeyi isteyen şirket; Bosna, Arnavutluk, Makedonya ve Kosova da banka ödeme sistemleri konusunda hedeflediği pazarlar arasında yer alıyor.

********************************************************************

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir