Teknoloji İnovasyon

Isı Algılayıcıları İle Bilgisayarlardan Veri Transferi Yapmak

Geçtiğimiz aylarda bilgisayardan veri çalmak için sabit diskin kontrol ünitesine program yerleştirildiğini görmüştük. Bu ay daha ilginç bir yöntemle karşılaştık. Buna göre son derece kritik bilgiler içerdiği için hiçbir şekilde internetle veya diğer bilgisayarlarla bağlantısı olmayan sistemlerden, ısı algılayıcıları yardımıyla veri aşırmak mümkünmüş.

Veri
İsrail’deki Ben Gurion Üniversitesi araştırmacılarının mümkün olduğunu deneyerek gösterdiği sistem şöyle çalışıyor: Öncelikle bir şekilde her iki sisteme de aynı zararlı yazılımı bulaştırıyorsunuz (işin en zor kısmı da bu olsa gerek). Ardından kullanacağınız sistemi diğer bilgisayara 40 santimetre kadar yaklaştırıyorsunuz. Zararlı yazılım devreye alındığında, yüksek performans gerektiren bazı programları çalıştırarak bilgisayarın yaydığı ısıyı değiştirmeye başlıyor ve diğer bilgisayarın donanımında yer alan ısı algılayıcılar bunu hissederek çalıştırılabilir komutlara dönüştürüyor. Bu şekilde 1 saat içinde 8 bitlik veriyi aktarmanın mümkün olduğu söyleniyor.

Bu da hedef bilgisayara küçük komutlar gönderip çalıştırmak için yeterli. Şu haliyle pratikte kullanılacak gibi değil, ama böyle bir şeyin mümkün olduğunu bilmek bile şaşırtıcı.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu