Kariyer ve İş

İşkolikleri Caydırın

İşkolik kelimesi sözlükte şu şekilde tanımlanıyor: “Takıntılı ve aralıksız bir çalışma isteğine sahip kişi.” Yine de bazı işkolikler, basitçe, zamanını berbat düzenleyen kişilerdir. İş gününün ağırlığı sırasında zamanın büyük kısmını boşa harcadıkları için bazen uzun saatler boyunca çalışırlar.

iskolikler

Öğle yemeklerini uzun tutarlar veya saatlerce sohbet ederler. Daha sonra da çoktan bitirmiş olacakları işleri tamamlamak için saatlerce işte kalarak bu kayıp zamanı telafi etmeye çalışırlar. Birileri onlardan iş saatleri içerisinde bir rapor isterse, ne kadar bezdiklerini ve ağır ıştemposuna ayak uydurabilmek için nasıl geç saatlere kadar çalıştıklarını anlatarak bu kişileri başlarından savarlar. Aslında sadece yetersizlik konusunda akşamdan kalmadırlar.


İşkoliklere müsamaha göstermeyin, özellikle de neden fazladan mesai yaptıklarından emin değilseniz. Eğer fazla mesai için para ödemek zorundaysanız, onlara şirketin çalışma saatlerine bağlı kalmalarını söyleyin. En önemlisi, verimliliğin ve iş/hayat dengesini tutturmanın, işkolikliği her zaman mağlup ettiğini örnek teşkil ederek gösterdiğinize emin olun.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu