Girişimcilik

Islak mendilde inovasyon yapılır mı?

Islak mendilde inovasyonla dünyaya açıldılar

Islak mendilde inovasyon yapılır mı? Evet, yapılır, iki girişimcinin geliştirdiği taşıma sistemi sayesinde sadece ıslak mendil değil, ateş düşürücüden makyaj temizlemeye, kan durdurucudan ayakkabı parlatıcısına kadar pek çok ürünü, ıslak mendil formatında satmanın yolunu bulmuşlar. Altı ayda bu işten 1.5 milyon TL ciro elde eden girişimcilerin hedefi ise farklı markalarla işbirliği yaparak tüm dünyada bu sistemi kullanılır hale getirmek.

islak mendilde inovasyon

Bugün 200’ün üzerinde markanın yer aldığı ıslak mendil pazarı her yıl yüzde 20 büyüme gösteriyor.

2013’te bu sektöre ilginç bir marka girdi; PushClean.

İngilizce olduğuna bakmayın, marka Türkiye’de doğdu. Erol Özsoy ve Sinan Gündoğan’ın ortaklığıyla doğan bu markanın kendinden ziyade sistemi ilginç.Çünkü işe ıslak mendille başlasalar da bu iki ortak, geliştirdikleri taşıma sistemini farklı alanlara taşımak istiyor.

Geçtiğimiz Haziran ayında satışa başlayan PushClean, altı ay gibi kısa bir sürede 1,5 milyon TL’lik ciro elde etmiş.

Kozmetik sektörünün önemli markaları Loreal ve La Prairie bu taşıma sistemini kullanmak için şirketle anlaşma yapmış. Şu anda 12 ülkeye ihracat yapan şirketin hedefi bu yıl 5 milyon TL ciro elde etmek.

4 yılda geliştirildi

Erol Özsoy tekstil kökenli bir iş adamı. Islak mendil pazarına girişi ise suda çözülen sıkıştırılmış kuru mendili Türkiye’ye getirmesiyle başlıyor. Ancak bu ürünün büyük bir handikapı var; Kullanmak için bir kaba ihtiyaç duyması. 2009 yılında ekibiyle oturup buna çözüm düşünüyor. Ve yavaş yavaş bugün patentine sahip olduğu taşıma sistemini geliştiriyor. 3.5 milyon dolarlık yatırım yapıyor ve 4 yıl üzerinde çalışıyor. Çünkü sistemin harekete geçmesi ve mendilin de ıslandıktan sonra bu sistemden yukarıya çıkması o kadar kolay değil. Pek çok deneme yapılıyor. En son 2013 yılında son hali veriliyor. Islak mendil genellikle bir ambalajın içinde ıslak halde yer alır. İki ortağın geliştirdiği bu sistemde sıkıştırılmış kuru mendil (selüloz) ve 8 gram saf su bulunuyor. Ama kutunun ortasına bastırmadan ikisi birbiriyle karışmıyor. Kutunun ortasına bastırdığınızda da su kuru mendile geçiyor ve kısa sürede mendil kullanıma hazır hale geliyor. Push Clean’in en iddialı özelliğini ise doğal olmayan madde içeren sıvılara reaksiyon vermemesi.

Hangi alanlara odaklandılar?

Piyasaya çıkmadan önce ilk işleri Çin de dahil olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinde bu sistemin patentini almak oluyor. Pazarlamaya ise ıslak mendille başlanıyor. Avrupa, Amerika ve Türkiye’de aynı anda başlıyor çalışmalar. En çok ıslak mendilin kullanıldığı restoranlara tanıtımla işe başlanıyor. Türkiye’de bu ürün ilgiyle karşılanıyor ama Amerika’da restoranlarda ıslak mendil yaygın olmadığı için istenilen sonuç alınamıyor. Bu sırada evcil hayvanların göz ve kulak temizliği için ürün ihtiyacını gören ortaklar, Amerika pazarına özel böyle bir ürün geliştiriliyor. Ve iyi sonuç alınıyor.
Avrupa’da ise daha çok kozmetik sektörünün böyle bir ürüne ilgili olduğu görülüyor. İki ortak sektörlerini OREKA, kozmetik ve medikal diye ayırıp ona göre ürün geliştirme ve pazarlama çalışması yapmaya karar veriyor. Kozmetik sektöründe Dubaili parfüm üreticisi Ajmal ile onların içeriğiyle ıslak mendil üretimi yapılıyor. Ardından Loreal ile kısa seyahatlerde kadınların en büyük sıkıntısı olan makyaj temizleme ürünlerini bu taşıma sistemine aktarma konusunda görüşmeler yapılıyor. Ve anlaşma sağlanıyor. La Prairie ile de bu taşıma sistemini kullanmak üzere görüşmeler olumlu neticeleniyor. Şu günlerde MalatyalI Ankaferd’in geliştirdiği kan durdurucu ilacı bu sisteme entegre etme üzerinde konuşmalar yapılıyor. Islak mendil konusunda ise havayollarıyla görüşmeler devam ediyor. Lufthansa, Saudi Airlines görüşülen havayollarından sadece ikisi.

Helal mendil

Promosyon olarak ilaç sektörlerinden yoğun talep aldıklarını söyleyen Gündoğan, özellikle seçim döneminde adaylara isimlerini bastıkları mendiller ürettiklerini anlatıyor.

İlk olarak piyasaya ıslak mendille girseler de bugün makyaj temizleme mendilinden LCD temizleme mendiline kadar pek çok ürün geliştirilmiş. Sinek kovucu mendil de yapan şirketin en ilginç ürünlerinden biri ise ateş düşürücü mendil. Bu mendilde sıvı yerinde, su, aspirin ve sirke bulunuyor. Şu anda 15 farklı amaç için ürünleri bulunduğunu söyleyen Gündoğan, hac ve umreye gidenler için de ürün geliştirdiklerini şu sözlerle anlatıyor; “Hac ve ümre’ye gidenlerin dini kurallar gereği ihramlıyken alkol katkılı, koklu sabun ya da temizlik mendili kullanması yasak. Biz tamamen su bazlı mendil ürettik ve helal sertifikası da aldık. Ayrıca özellikle yurt dışındayken taharet sıkıntısı çekenler için de mendil yaptık.”

Hedef yurtdışında da üretim tesisi kurmak

Henüz satışa başlayalı bir yıl olmasa da 12 ülkeye direk ihracata başladıklarını anlatan Sinan Gündoğan, şu anda 3 bin 500 metrekarelik bir tesiste üretim gerçekleştirdiklerini anlatıyor. Yakın zamanda İsviçre’de PushClean Europe diye bir şirket kurmayı planladıklarını söyleyen Gündoğan, PushClean US, PusclıClean Türkiye ile birlikte üç farklı şirket üzerinden satış gerçekleştirdiklerini belirtiyor. Gündoğan, Avrupa veya ABD’de talebin artmasıyla birlikte yurt dışında da yeni üretim tesisi kurabileceklerini dile getiriyor. Gündoğan konuşmasını şöyle sürdürüyor: “Şu anda 3 milyon adet üretiyoruz aylık. Bunu önce 30 milyona sonra 100 milyona çıkarma hedefimiz var. Bayilik sistemiyle çalışıyoruz. Çin’den bayilik için iki şirketle konuşuyoruz. Şu anda 35 kişilik bir ekibimiz var. Ama düşündüğümüz gibi hızlı büyürsek sayımız artacaktır. “Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu