Anasayfa / Emlak Haberleri / İspanyada Gayrimenkul Yatırımı Yapmak Cazip Hale Geldi

İspanyada Gayrimenkul Yatırımı Yapmak Cazip Hale GeldiKrizdeki Ispanya’da fırsatlar cazip mi?

İspanya’nın en popüler turistik merkezlerinden Costa Brava, Barcelona, Madrid, İbiza, Mallorca ve Granada’da 100 bin Euro’dan başlayan fiyatlarla ev sahibi olmak mümkün. Bu konuda danışmanlık hizmeti veren TCA Barcelona’nın Kurucu Ortağı Dinçer Ezgeç, “Otel fiyatları 11 milyon Euro’dan 2.2 milyon Euro’ya kadar düştü” diyor.

ispanyaDerin bir kriz yaşayan ispanya, yatırım için cazibe merkezine dönüşme uğraşında. Son dönemde Türkiye’de artan emlak vergileri, yükselen mortgage kredileri ve konut fiyatları ispanya’da yatırıma yeşil ışık yakıyor, ispanya’da konut fiyatları, içinde bulunduğu kriz nedeniyle son dört yılda metrekare bazında yüzde 70’e varan bir düşüş gösterirken, kiralar da yaklaşık yüzde 20-25 oranında düştü. Kasım 2012’de konut satışlarına bakıldığında bir önceki yıla oranla yüzde 6.1 geriledi. Elinde stok konut fazlası bulunan Ispanya’da Rus’lar ve Çinlilerden sonra Türkiye’de yaşayan işadamları ve girişimcilerin de ilgisi arttı.

İspanya’da konut, ticari ve endüstri alanlarındaki yatırımlar için farklı portfoyolar sunan TCA Barcelona, ispanya’nın popüler merkezlerinden Costa Brava, Barcelona, Madrid, ibiza, Mallorca ve Granada gibi böl-gelerde 1+1 apartman dairelerinden, müstafi kil evlere fiyatları 100 bin Euro ile 10 milyon Euro arasında değişen çok farklı konut tipleri sunuyor. TCA Barcelona alım satım sürecindeki tüm bürokratik işlemleri yatırımcı için gerçekleştiriken, satış sonrası yatırımlarını değerlendirmeleri için finansal danışmanlık hizmeti de veriyor. Konutu ispanya’da yaşamak için alanlara ise ispanya’da oturma izni, çalışma izni, mortgage kullanımı ve gayrimenkul yönetimi gibi konularda danışmanlık hizmeti sunuyor.
Türkiye’den ilgi yoğun

TCA Barcelona ortaklarından Dincer Ezgeç, Yeditepe Üniversitesi işletme Bölümü’ni bitirdikten sonra yüksek lisans yapmak için Barselona’ya gitmiş. Orada şimdiki ortağı Silvia Perea ile tanışmış ve ispanya’daki bu fırsatı görünce bu konuda hizmet veren bir şirket kurmaya karar vermiş. Ezgeç, 350 bin Euro’dan satışa sunulan evlerin bugün 100 bin Euro seviyelerine ndiğini söylüyor. Son dönemde Türkiye’den de spanya’ya ilginin arttığını belirten Ezgeç, Türkiye’deki işadamları özellikle otellere ilgi gösteriyor. 11 milyon Euro değerindeki bir otelin satış fiyatı 2.2 milyon Euro’ya düştü. Madrid’de 800 bin Euro’ya otel bulmak mümkün” diyor.

  İzmir'in Dikili Bademli Köyü Yatırımcıların Gözdesi

Özellikle İstanbul’da katıldıkları fuardan sonra Türkiye’den ilginin arttığını ifade eden Ezgeç, 100’ün üzerinde başvuru aldıklarına dikkat çekiyor. Tekstil sektörünün de ispanya’ya ilgi duyduğunu söyleyen Ezgeç, tekstilcilerin show ro-om açmak için başvurduğunu vurguluyor.

Vatandaş olmak şart değil

Ezgeç, ispanya vatandaşı olmadan da Ispanya’dan çok uygun fırsatlarla mortgage alarak ev sahibi olmanın mümkün olduğunu söylüyor. Ezgeç, Türkiye ile ispanya şartları kıyaslandığında ispanya’da Türkiye’ye göre çok daha ekonomik faiz koşulları altında Euro üzerinden mortgage ödeyerek ev sahibi olunabildiği-ni ve yapılan yatırıma bağlı olarak Türkiye’de 20 senede amorte eden gayrimenkul yatırımının ispanya’da sekiz yıla kadar kendini amorti edebilecek hale geldiğini ifade ediyor. Ezgeç, bunun sebebi olarak bankacılık sektörünün çektiği büyük nakit sıkıntısı ve paralelinde gayrimenkul fiyatlarındaki büyük düşüşü gösteriyor ve ispanya’nın halen dünyanın en çok turist çeken ülkelerinden birisi ve gayrimenkul getirisinin Euro üzerinden olduğunu da sözlerine ekliyor.

Türkler kiraya veriyor

Firma ortacı Silvia Perea, Ispanya’da konut sahibi olanların kanunların ve bürokrasinin belirlediği kriterlere uyduklari talstirde oturma izni ile Avrupa’da vizesiz seyahat edilebileceğini, banka hesabı açtırabileceği, çalışma izni alabileceğini, kendi islerini kurabileceklerini belirtiyor. Geçici izinlerin ardmdan 10 seneyi tamamlayanların vatandaşlık hakkını alacağım ifade eden Perea, “Türkier dalıa çok apartman dairelerini yatırım için almayı tercih ediyor. Bu daireleri daiıa sonra kiralıyorlar” diyor.

Burcu Tuvay / Ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

İnşaat ve Altyapı Sektörü Nereye Gidiyor?

Gelişen teknolojiler ve bakış açıları yepyeni bir yaşam alanı kavramını şekillendiriyor. Ülkemizin lokomotif sektörlerinden biri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir