Güncel Ekonomi Haberleri

İstanbul Altın Rafinerisi Altın İhracatın’da Rekora Koşuyor

Dünyanın en büyük 10 altın rafinerisinden biri olan İstanbul Altın Rafinerisi, 2018’i 1 milyar doların üzerinde altın ihracatı rakamı ile kapatmayı hedefliyor. Genel Müdür ve CEO Ayşen Esen, “Altına olan ilgi artacak” diyor…

Altın İhracatı

LBMA (London Bullion Market Association) tarafından akredite edilmiş, dünyadaki 68 “Good Delivery List” rafinerisi içinde, kapasite açısından en büyük 10 rafineriden biri olan İstanbul Altın Rafinerisi (İAR) Genel Müdürü ve CEO’su Ayşen Esen, altının her zaman güvenli liman olmaya devam edeceğini ve yatırımcıların her zaman sepetlerinde altın bulundurmasını öneriyor. Şirketlerin sürdürülebilir büyümeye önem vermesi gibi bireysel yatırımcıların da güvenli sürdürülebilir ortamlarını yaratacak şekilde hareket etmesi gerektiğini belirten Esen, “İAR gram altın bu anlamda güvenirliliği, işçilik kayıplarının olmaması, değerini uzun vadede koruması, her ölçekte yatırım yapıp bozma imkanı vermesi, altını bankada değer kaybetmeden saklama imkanı sunması ve EFT yapma olanakları ile en uygun yatırım araçlarından biri” diyor.

Altın İhracatı

“İHRACATA AĞIRLIK VERDİK”

Esen, İAR’ın, COMEX tarafından ürünleri kabul gören Türkiye’den ilk ve tek rafineri olmasının yanında, DMCC, İPMI gibi kurumlarca akredite, global bir sanayi şirketi olduğunu hatırlatarak, 2018’de ihracat interland’ını geliştirdiklerini söylüyor. Gram altının bir yatırım aracı olarak ülkemizde ve dünyadaki payını artırmak, İAR gram altınını dünyada da tercih edilen bir marka haline getirmek için çalışmalarının sürdüğünü dile getiren Esen, ayrıca yastık altı altınları ekonomiye kazandırma yolundaki girişimlerin de yoğunlaşarak devam ettiği bilgisini veriyor.

2018’in altın sektörü için ilk çeyrekte hızlı başlayıp ikinci çeyrekte dünyada yaşanan sosyo-politik ve jeopolitik gelişmeler ve ülkemizdeki seçim nedeniyle daha durgun geçtiğini dile getiren Esen, 2018 yılı için genel olarak şu değerlendirmeyi yapıyor:

“Üçüncü çeyrekten itibaren ağırlığımızı ihracata verdik. 2018 bizim için ithalatın olabildiğince minimumda tutulduğu, ihracata ağırlık verilen bir yıl oldu. Yılı, milyar doları geçen ihracat rakamı ile kapatmayı hedefliyor, ülkemizin cari açığını azaltma konusunda önemli katkıda bulunmayı amaçlıyoruz.”

“ALTIN GÜVENLİ LİMAN”

Son aylarda ABD kaynaklı politik krizlerin döviz kurlarının beklenenin çok üstünde yükselmesine neden olduğunu hatırlatan Esen, önümüzdeki dönemde ise FED ve TCMB’nin kararlan ile uluslararası ilişkilerin ticarete yansıması sonucu ortaya çıkacak tabloların şimdiden tahmin edilmesi imkansız değişikliklere yol açabileceğinin altını çiziyor. Esen, “Her ne kadar dolar fiyatları ülke bazındaki konumları değiştirse de altının güvenli liman olma konusundaki yerini bozmayacak, hatta para birimlerine olan güvensizlik, altına olan ilgiyi daha da arttıracaktır” diyor.

Yastık altındaki altının ekonomiye kazandırılmasının İstanbul Altın Rafinerisi tarafından başlatılan bir proje olduğunu da hatırlatan Esen, yedi yıldır 11-12 banka ile altın bankacılığı çalışmalarının devam ettiğini söylüyor. Bu konuda her ne kadar çok hızlı yol alınmasa da önemli adımlar atıldığını, özellikle geçen seneden bu yana Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde devletimizin de bu konuya ağırlık vermesi ve her ortamda halka konunun öneminin anlatılmasıyla çalışmalardan daha hızlı sonuçlar almaya başladıklarını sözlerine ekliyor.

“Tüm dünya hedef pazarımız”

0.5 gramdan 500 grama kadar her tür gram altın ürünümüz özellikle yurtdışında tercih ediliyor. Aranan bir marka haline geldik. İngiltere, İsviçre, Almanya, Amerika, BAE başta olmak üzere, dünyanın dört bir tarafına ihracatımız var. 2018’in ilk sekiz ayında 750 milyon dolar ihracat yaptık. Global bir firma olarak ülkemizin ve İAR’ın lokasyonu, merkezi konumumuz ve dünyanın sayılı kabul görmüş rafinerilerinden biri olmamız vasıtasıyla artık tüm dünya hedef pazarımız. Bu kapsamda Hindistan’dan Amerika’ya, Uzakdoğu’dan Avrupa’ya “Responsible Sourcing” kavramına uygun, prensiplerimize uyumlu çalışabileceğimiz tüm ülkeler, rafineriler ve değerli maden şirketleri hedef pazarımızı oluşturuyor.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu