Anasayfa / Emlak Haberleri / İstanbul Osmaniyede Yeni Konut Projeleri Yükseliyor

İstanbul Osmaniyede Yeni Konut Projeleri Yükseliyor

Bakırköy’ün E5 Çevre Yolu’na cepheli Osmaniye semti lüks inşaat projeleri ile dikkat çekiyor. Müteahhitler yılların ölü toprağını üzerinden atan bölgede kat irtifakının artırılmasını bekliyor…

BURASI Bakırköy’ün E5 Çevre Yolu’na en yakın semti olan Osmaniye. Zaman zaman İstanbul’da gelişen, gelişecek olan, gelecek vaat eden ve prim yapan bölgeleri mercek altına alıp araştırıyoruz. Bu hafta Bakırköy’ün en eski yerleşim birimlerinden Osmaniye’yi inceledik. Altı yedi yıl önce en büyük adliye sarayı olarak inşa edilen Bakırköy Adliye Sarayı, Osmaniye’yi kamuoyunun gündemine taşımıştı. İki yıl önce açılan Marmara Forum Alışveriş Merkezi de bölgenin gelişmesine hız kazandırdı.

osmaniye

Incirli’deki Metro Istasyonu’ndan başlayıp Veliefendi Hipodromu’nun karşısındaki Salıpazarı’na kadar uzanan Osmaniye’de, inşaat şirketlerinin yeni konut projeleri yükseliyor. Osmaniye’de başlayan bu gelişme, Kartaltepe bölgesinde de başlamış durumda. Her iki bölgede de inşaatların hızla yükseldiği üç ayrı proje var. Bölgedeki eski fabrika arazilerinde de yeni inşaat projelerinin başlaması an meselesi. Osmaniye ve Kartaltepe’de asıl büyük gelişme ise kentsel dönüşüm başladığında gerçekleşecek.

YAŞLI BİNALAR YIKILACAK

Osmaniye ve Kartaltepe’de bulunan binaların hemen hepsi 1999 depremi öncesi inşa edilen beş katlı yaşlı binalardan oluşuyor. Gayrimenkul uzmanlarına göre bölgedeki binaların hepsinin yıkılıp yeniden inşa edilmesi gerekiyor. Ancak İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), bölgede henüz imar değişikliği yapmamış. Kat irtifakının yükseltilmesinin bölgeyi yeniden canlandıracağı ve inşaat firmalarının ilgisini artıracağı görüşü hakim. Arayış içinde olan müteahhitlerin de bölgede emsal oranlarının artmasını beklediği söyleniyor.

FABRİKA ARAZİLERİNE LÜKS KONUTLAR

E5 Çevre Yolu ile Bakırköy Sahil Yolu arasında kalan ve Veliefendi Hipodromu’nun karşısında bulunan bölgede, çok sayıda eski fabrika arazisi var. Osmaniye ve Kartaltepe’deki iki yeni konut projesi de bu eski fabrikaların arazilerinde inşa ediliyor. Kiler GYO ve Halk GYO’nun inşa ettiği Bakırköy Referans projesi, Osmaniye’de eski Derby Fabrikası’nın 13 bin metrekarelik arazisi üzerinde yükseliyor. Dimar Yapı’nın Ve-züv Konakları projesi ise eskiden Vezüv Soba Fabrikası’nın bulunduğu beş dönümlük arazi üzerinde inşa ediliyor. Gül inşaat, Gül Yapı ve Cevher İnşaat’ın Osmaniye’deki İncirli Konakları ise bölgedeki en büyük projelerden biri. 27 dönümlük çok miraslı araziyi satın alan Selahattin Cevheri, arazinin bir kısmını Bakırköy Belediyesi Sosyal Tesisi için terk etmiş. Sekiz bloktan oluşan İncirli Konakları ise 13 bin 405 metrekare arazi üzerinde inşa ediliyor.Osmaniye’deki Metro Istasyonu’nun yanında üzerinde lunapark ve dükkanların bulunduğu Türk Çimento Fabrikası’nın sahibi Mehmet Kurt’a ait 24 bin metrekare büyüklüğündeki araziyi Marmara Forum’un sahibi Multi Development’in satın aldığı söyleniyor.

Bölgedeki gayrimenkul uzmanlarına göre eski Aksu İplik Fabrikası’nın boş binaları yıkılıp yerine yeni bir projeye ev sahipliği yapabilir. Zaten hemen yanında da Kiler ve Halk GYO’nun inşa ettiği Bakırköy Referans projesi yükseliyor. Osmaniye’de ve Kartaltepe’de boş fabrika binalarının dışında çok da arazi yok zaten.

TALEP ARTTI FİYATLAR UÇTU

Bakırköy Adliyesi ve Marmara Forum AVM’nin açılmasıyla birlikte bölgedeki gayrimenkul fiyatları ve kiralar yükselmeye başlamış. Adliye’nin taşınmasından sonra 3 bin 500 avukat bölgede ofis açmış, Marmara Forum AVM’de çalışanlar da bölgedeki talebi artırmış. Bölgedeki enılakçılar eski binalardaki 2+1 dairelerin 250-280 bin TL’ye, 3 + 1 dairelerin de 300-350 bin TL’ye satıldığını söylüyorlar.

Talebin artması kiraların da yükselmesine neden olmuş. Emlakçılar, 2 + 1 dairelerin 800-1.000 TL’ye, 3 + 1 dairelerin ise 1.200-1.300 TL’ye kiralandığını belirtiyor.

BOTANİK BAHÇESİ AÇILACAK

Osmaniye’de önümüzdeki aylarda açılması planlanan Botanik Park’ın da talebi artırması bekleniyor. Bakırköy Belediyesi’nin 96 dönüm arazi üzerinde inşa ettiği Botanik Park’ın içinde doğal bir gölet, gezi ve dinlenme alanları, çocuk oyun alanları ve tematik bahçeler bulunacak. Gayrimenkul uzmanları, altı ay içinde açılması beklenen parkın bölgede yaşamak isteyenleri etkileyeceği ve talebi daha da artıracağı görüşünde birleşiyor.

Bölgedeki yeni projeler

işte Osmaniye’de Kiler ve Halk GYO ile Gül-Gültaş ve Cevheri İnşaat’ın, Kartaltepe’de ise Dimar Yapı’nın inşa ettiği yeni projeler…

İNCİRLİ KONAKLARI
Gül İnşaat, Gül Yapı Grubu ve Cevheri İnşaat’ın Osmaniye’deki ortak projesi İncirli Konakları, 13 bin 405 metrekare arazi üzerinde inşa ediliyor. Sekiz blokta 208 daire bulunan projede, 105 ile 330 metrekare arasında 2+1, 3+1, 4+1 ve 5+1 daire seçenekleri sunuluyor.

Fiyatlar, 325 bin ile 1 milyon 140 bin dolar arasında değişiyor. Firma, yüzde 50 peşin ödeyen müşterisine 12 ay faizsiz taksit olanağı sunuyor.

Açık ve kapalı otopark, fitness salonu, hamam, sauna, çocuk oyun alanları ve bisiklet parkuru gibi sosyal olanaklar sunulan proje, 24 saat güvenlik hizmeti var.
Satış ofisi: 0212 561 09 10

BAKIRKÖY REFERANS
Kiler GYO ve Halk GYO’nun ortak projesi Bakırköy Referans, 13 bin metrekarelik arazi üzerinde inşa ediliyor. 255 ev ve 70 dükkandan oluşan projede, 46 ile 255 metrekare arasında, 1+0’dan 4+1+1’e farklı daire seçenekleri sunuluyor. Fiyatlar, 245 bin ile bir milyon 320 bin TL arasında değişiyor. Yüzde 1 KDV avantajı sunan projede, firma yüzde 15 peşin indirim yapıyor. Projeden, yüzde 0.69 faiz oranı ve 120 ay vadeyle ev sahibi olmak mümkün.

Açık-kapalı yüzme havuzu, Türk hamamı, sauna, fitness salonu, çocuk kreşi, yapay şelale ve kamelya gibi sosyal olanaklar sunulan projede, iki katlı kapalı otopark ve 24 saat güvenlik hizmeti var. Satış ofisi: 444 5111

VEZÜV KONAKLARI
Dimer Yapı’nın 4 bin 707 metrekare arazi üzerinde inşa etiği Vezüv Konakları’nda,106 ile 325 metrekare arasında farklı büyüklüklerde 2+1,3+1, 3+2 ve 4+1 daire seçenekleri sunuluyor. Toplam 84 daire bulunan ve yüzde 25’i satılan projede, fiyatlar 550 bin ile 1 milyon 595 bin TL arasında değişiyor.

Açık ve kapalı otopark alanları bulunan projede, yüzme havuzu, yürüyüş parkuru, çocuk oyun alanları ve dinlenme alanları gibi sosyal olanaklar sunuluyor.
Satış ofisi: 0212 543 73 00

Bülent Ekimci / Para
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir