Emlak ve Gayrimenkul Haberleriİş Fikirleri ve İş Kurmak

İstanbul’un Çatıları Teras Restoran, Kafe-Bar Yapmak İçin Kiralanıyor

İstanbul’a tepeden bakan teraslı mekanlar

İstanbul’a, boğaza tepeden bakmak isteyenlerin sayısı artınca Beyoğlu’nun arka sokaklarındaki metruk binaların çatıları bile kıymete bindi. Anadolu Yakası’ndaki birçok semtte de binaların çatıları yıkılarak teras restoran, kafe-bar yapmak için kiralanıyor…

SON yılların en gözde mekanları manzaralı teraslar oldu. Bunda kuşkusuz bu teraslarda açılan restoran ve kafe-barlara yoğun ilgi etkili oluyor.

Çok değil 10-15 yıl önce teras barları ve teras restoranları Hilton, Ceylan InterContinental, Svvissotel, The Marmara gibi otellerin çatı katlarıyla sınırlıydı. Sonra bunlara 360, Vogue, Andon, Lebiderya gibi bağımsız işletmeler eklenince yeni bir trend oluştu. Bu konuda en cazip bölge ise Beyoğlu, daha doğrusu ts-tiklal Caddesi ve yakın sokaklar…

Avrupa Yakası’nda Galata, Tünel, Aşmalı Mescit, Cihangir, Şişli, Nişantaşı, Sultanahmet, Süleymaniye, Sarayburnu, Arnavutköy, Bebek ve Rumeli Hisarı teras mekanları için cazip bölgeler. Anadolu Yakası’nda ise Kadıköy, Suadiye, Bahariye, Moda ve Şaşkınbakkal teras kafe-barlara, restoranlara daha uygun görünüyor. Bu bölgelerde, binaların çatı katlan revizyondan geçirilip teras haline dönüştürülüyor.

25 DOLARDAN BAŞLIYOR

Teraslarda açılan restoran ve kafe-barlarda yediğimiz içtiğimizin değil ama kiranın bedeleni manzara belirliyor. İstiklal Caddesi, Galata, Tüne! ve Cihangir’de açılan terasların aylık metrekare kirası 25 dolardan başlıyor. Terasın manzarası Topkapı Sarayı’nın bulunduğu tarihi yarımadayı görüyorsa bu bedel katlanarak artıyor.

Anadolu Yakası’na gelince… Bağdat Caddesi’ndeki teraslar henüz işletmelere açılmış değil. Sahil kesimindeki Şaşkınbakkal’daki teraslarsa birer birer ünlü işletmelere ev sahipliği yapmaya başlamış. Örneğin Galatalı Balık Restoranı, Suadiye’de eskiden de balık lokantası olarak işletilen bir terası devralmış… Yine Kadıköy çarşıda benzer şekilde çatılar terasa dönüştürülüyor.

Gayrimenkul danışmanı İzhak Ha-son, Bağdat Caddesi’nin Suadiye gibi sahil kesimlerinde 200 metrekare kapalı ve 200 metrekare açık alanı bulunan bir terasın kirasının 50 bin TL’den az olmadığını söylüyor. Satın almaya kalktığınızda ise portföylerde çok fazla satılık çatı olmadığı dikkat çekiyor.

BİNA SAKİNLERİNİN ONAYI ŞART

Restoran, kafe-bar gibi işletmeler ağırlıklı olarak bulundukları binanın terasını kullanıyor. Oturanların muvaffakiyetini alan işletmeler, binaların teraslarını da kullanmaya başlıyor. Restoran, kafe-bar gibi eğlence sektörüne yönelik çok sayıda işletmenin teraslı mekan aradığını vurgulayan RE/MAX Forever Broker’i Aykut Celep, “Ancak binada bu tarz bir işletme yoksa kimse tek başına terası kiralamıyor” diyor.

ESKİ BİNALARA RAĞBET ARTTI

Belediyenin aldığı işgaliye kararı ve sigara yasağı, özellikle Beyoğlu bölgesindeki restoran ve kafe-bar işletmecilerinin teras taleplerini artırmış. Beyoğlu bölgesinde binaların hemen hepsi eski eser niteliğinde ve çoğunda mülkiyet hakkı bulunmuyor. Bu yüzden teraslar ortak kullanım alanı olarak geçiyor. Ruhsat alabilen işletmecilerin bu tarz binalarda restoran ve kafe-bar açması daha kolay. Ancak bu tarz binaların teraslarında da belediyenin şart koştuğu yangın yönetmeliğinin uygulaması kolay değil. Bu yüzden bölgedeki birçok işletme gayri nizami.

Beyoğlu Belediyesi, bölgedeki eski binaların planlarının yeniden çıkarılıp güçlendirilmesini ve kafe-bar, restoran gibi işletmelere uygun hale getirilmesini istiyor. Bunun bir buçuk yıldan önce olamayacağını ifade eden emlak-çılar, belediyenin bölgedeki işletmelere şimdilik göz yumduğunu söylüyor. İşte İstanbul’a tepeden bakan teraslı mekanlar

360
360, İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Mısır Apartmanı’nın terasında restoran, kulüp ve bar olarak hizmet veriyor.

City Lights Bar
Ceylan InterContinental Oteli’nin terasında hizmet veren City Lights Bar, hafta içi akşamları dans gösterileri düzenliyor.

Gaja Sky
Svvissotel’in terasında bulunan Gaja Sky’da İstanbul sanki ayaklarınızın altında…

Leb-i Derya
Beyoğlu Kumbaracı Yokuşu’nda hizmet veren ve yaz aylarında terasını açan Leb-i Derya, büyüleyici bir İstanbul manzarasına sahip. Beyoğlu imam Adnan Sokak’taki Life Roof, son yıllarda gerçekleştirdiği partiler ve konserlerle adından söz ettiriyor.

Nuteras
Nuteras’ın terası da Tepebaşı’nın popüler mekanları arasında.

Tepe Lounge
The Marmara Oteli’nin en üst katında hizmet veriyor.

The Roof Bar
Hilton İstanbul’un terasında konumlandırılmış.

Vogue
Yaz aylarında terasını açan Vouge, İstanbul gece hayatında hemen her kesimine hitap ediyor.

5. Kat
Sarayburnu’nda hizmet veren mekanın terası haftanın 7 gecesi bar olarak hizmet veriyor.

Abramadaysa
Arnavutköy iskelesi’nin çaprazında bulunan Abracadabra’nın terasında yemek yemek mümkün.

Ağa Kapısı Cafe
Süleymaniye’de yeni açılan mekanın terasında 24 çeşit doğal çay içebilirsiniz.

Ambiance Cafe
Etiler-Bebek Yokuşu’nda 50-60 kişilik terasa sahip Ambiance Cafe’yi Fransız-Türk bir çift işletiyor.

Cafe Nar
Rumeli Hisarı’nda 2006 yılından bu yana

Akdeniz Cafe&bar
Nevizade’de alternatif rock müziği çalınan dört katlı mekanın terası da var.

Andon
Eski bir taş binada uzun yıllardır hizmet veren Andon’un 5’inci katı teras bar hizmet veren Cafe Nar’ın terasında kahvaltı yapmak mümkün.

Zoe Teras Bar
Galatasaray’da restoran, bar ve ” kulüp olarak hizmet veriyor.

Moda Teras Bar
Kadıköy Moda’daki mekanda cumartesi kahvaltı pazarları brunch yapabilirsiniz.

Hardal Cafe
Asmalımescit ve Nişantaşı’nda Mar Group’un açtığı  Hardal Cafe’nin terasında, haftanın 6 günü İtalyan ve İspanyol mutfağından yemekler yiyebilirsiniz.

Bülent Ekimci / Para

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu