Anasayfa / Emlak Haberleri / İstanbul’un En Pahalı Ofis Bölgesi Levent-Maslak

İstanbul’un En Pahalı Ofis Bölgesi Levent-Maslakİstanbul’un en pahalı ofis bölgesi olan Levent-Maslak hattında yer almak şirketler için prestij unsuru. Uluslararası şirketlerin yer aldığı bu hatta Ortadoğu ve Avrupa’dan yatırımcılar ilgi gösterirken yerli ve yabancı şirketler de ofislerini buraya taşıyor. Bölgeye yeni taşman veya taşınmak üzere olan 22 şirket var. Zorlu Holding, Turgut İlaç ve AIG bunlardan birkaçı…

İstanbul’da son 20 yılın en gözde iş ve plaza merkezi, Büyükdere Cadde-si’nin Levent-Maslak hattı. Bu hat çok sayıda özel ve kamu şirketine ev sahipliği yapıyor. İstanbul’da çok sayıda benzeri yeni bölgenin gelişmesine karşın bu hattın önemi azalmadı. Tam tersine yeni projeler ve yatırımlarla önemi daha da artıyor. Son dönemde yeni plazalann devreye girmesiyle Le-vent-Maslak hattına yeni şirketlerin taşınması bunu gösteriyor.

levent maslak ofis

Levent-Maslak hattı önümüzdeki günlerde 22 şirketin merkezine daha ev sahipliği yapacak. Zorlu Holding, önümüzdeki aylarda Levent 199’a taşınacak. Turgut İlaç ile Merck Sharp & Dohme, Levent 199’da ofis kiraladı.

Rabobank River Plaza’da, AIG Orjin Plaza’da ve Deloitte Maslakno/1 projesinde ofis kiralarken, Emest & Yo-ung ve Zürich Sigorta Orjin Maslak Plaza’ya, Finansbank’ta 4.Levent’teki Kristal Kule’ye taşınıyor. Oriflame de Harmancı Giz Plaza’ya taşınarak bu hattaki yerini aldı.

Vadi İstanbul ve Edipse Maslak gibi projelerin hayata geçmesiyle birlikte, Levent-Maslak hattına taşınan şirketlerin sayısının daha da artması bekleniyor.

PRESTİJ BÖLGESİ

İstanbul’un en pahalı ofis bölgesi olan Levent-Maslak hattında yer alan ofisler yerli ve yabancı şirketler tarafından büyük talep görüyor. Çünkü burası köprülere yakınlığı ve metro hattı güzergahında yer alması nedeniyle ulaşımın kolay olduğu bir bölge. Ayrıca bu bölgede geliştirilen A ve B sınıfı ofis projelerinde bir ofiste aranan tüm özelliklerin bulunduğu belirtiliyor. Levent-Maslak hattında yer alan A grubu ofis projelerinin modern teknoloji ve yüksek tavan gibi standartlan barındırmaları da birçok uluslararası şirketin bu ofisleri tercih etmelerinde en belirleyici unsur olarak gösteriliyor. Popüler bir bölge olması nedeniyle de bazı şirketlerin prestij açısından bu bölgede yer almak istedikleri ifade ediliyor.

Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, gün geçtikçe gelişen, yeni ofis yatırımlarının hızla arttığı Levent-Maslak hattını özellikle çok uluslu şirketlerin tercih ettiğini söylüyor.

EN DEĞERLİ HAT

Eclips Maslak projesini geliştiren ve aynı zamanda hatta yer alan Vadi İstanbul projesinin ortağı olan Artaş İnşaat’ın yönetim kumlu başkanı Süleyman Çetinsa-ya, Levent-Maslak bölgesinin konumu ve barındırdığı potansiyelle konut ve ofiste İstanbul’un en değerli bölgelerinden biri olduğunu söylüyor. Bu nedenle de yerli ve yabancı şirketler tarafından ilgi gördüğünü belirtiyor. Vadi İstanbul’da metrekaresi 3 bin 400 dolardan ofis sattıklarını, projenin tamamlanmasıyla bu rakamın 5 bin dolar seviyesine çıkacağını belirten Çetinsaya, bölgenin her geçen yıl daha da değerlendiğini vurguluyor.
Levent-Maslak hattının İstanbul’un en önemli Merkezi İş Alanı (MİA) aksı olduğuna işaret eden TSKB Gayrimenkul Değerleme Kurumsal Değerleme ve Özel Projeler Departmanı Müdürü Ozan Kolcuoğlu, hatta ağırlıklı olarak A ve B sınıfı ofisler inşa edildiğini ve bunların yerli ve yabancı şirketler tarafından talep gördüğünü söylüyor. Maslak bölgesindeki kiraların 25-48 dolar/m2 aralığında değiştiğini vurgulayan Kolcuoğlu, bitmemiş, satışına devam eden projelerde ise ofislerin 4 bin 500-6 bin 500 dolar/m2 seviyelerinde satıldığını belirtiyor.

  Dönüşümün yeni adresi: Göztepe-Ziverbey hattı

YENİ PROJELER GELİYOR

Yerli ve yabancı şirketlerin Le-vent-Maslak hattına gösterdikleri rağbet bölgedeki kiraların ve fiyatların da giderek yükselmesine neden oluyor. Son dönemde art arda gelen seçimler ve Merkez Bankası’nın uyguladığı faiz politikasının konut sektörünü olduğu gibi ofis sektörünü de olumsuz etkilediğine dikkat çeken Cansel Turgut Yazıcı, şöyle devam ediyor: “Zaten doygunluğa ulaşmış bölgelerde geliştirilen ofis projeleri yeni sahiplerini beklerken yoruldu ve fiyatlar aşağı indi. Ancak bu dunım İstanbul’un bütün bölgelerini etkilemedi. Özellikle İstanbul’da ofis denilince herkesin aklına ilk gelen Levent-Maslak hattı bundan etkilenmedi. Büyükdere Caddesi ve çevresinde aynı pembe grafik sürüyor diyemesek de fiyatlardaki yükseliş trendi devam ediyor.”

Şirketlerin Levent-Maslak hattına gösterdikleri rağbet bölgede yeni projeler geliştirilmesini de sağlıyor. Örneğin Levent ve Maslak’ta Giz binalarını yaşama geçiren Can El-giz, 25-30 bin m2’lik yeni bir ofis projesi yapmak için üç yer ile görüşmeler sürdürüyor. Elgiz’in önümüzdeki günlerde yapılması planlanan yeni ofisin yerini açıklaması bekleniyor.

GİDENLER DE VAR

Levent-Maslak hattına yeni şirketler gelirken, bu bölgede kiraların yükselmesi kimi şirketlerin de başka yerlere taşınma planları yap-malanna neden oluyor. Örneğin Maslaktaki Spring Giz Plaza’da ofisi bulunan Amerikalı boya şirketi PPG’nin İstanbul’un başka bir bölgesine taşınmak üzere araştırma yaptığı söyleniyor. Çünkü bu bölgedeki kiralar, İstanbul’un Kurtköy, Ümraniye, Güneşli gibi yeni ofis bölgelerindeki kiraların neredeyse 3 katına ulaşıyor.

Ofis kiralaması konusunda da hizmet veren Projebeyaz Yönetim Kurulu Başkanı Murat Uzun, Levent-Mas-lak hattında her geçen yıl kiraların yükselmesi nedeniyle birçok şirketin uygun kiraların olduğu bölgelere doğru yöneldiklerini söylüyor. Son olarak Türkmedya şirketinin Astoria’yı tercih ettiğine işaret eden Uzun, şöyle devam ediyor: “Her geçen gün kiracı talebi yükselen bu bölgede son zamanlarda birçok şirket de yüksek kiradan dolayı daha uygun bölgeleri tercih eder hale geldi. Türkmedya’nın Astoria Kempinski’yi tercih etmesi ve Projebeyaz olarak bize gelen iki firmanın daha uygun bölgelerdeki ofis arayışlarına destek vermemiz bu eğilimi kanıtlıyor.”

LEVENT-MASLAK’IN 4 TERCİH NEDENİ

  • Köprülere yakınlığı ve metro hattı güzergahında yer alması nedeniyle ulaşımı kolay.
  • Popüler bir bölge olduğundan fUm bazı şirketler prestij açısından burada olmak istiyor.
  • Bölgede geliştirilen A ve B Mi sınıfı ofis projelerinde bir ofiste aranan tüm özelliklerin bulunduğu belirtiliyor.
  • A grubu ofis projelerinin modern teknoloji ve yüksek tavan gibi standartları barındırmaları, birçok uluslararası şirketin bu ofisleri tercih etmelerinde belirleyici unsur olarak gösteriliyor.

 
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Emlakçı karmaşasına teknolojik çözüm

Emlak hizmetleri Türkiye’de standardının artması gereken alanlardan biri. Teknoloji ve online çözümler L bunu hızlandırabilir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir