Kariyer ve İş

İşten kibarca nasıl ayrılabilirim?

İşyerinde sahip olduğunuz ilişkiler değerinizi belli eder. Eski iş arkadaşları ve tedarikçiler yeni bağlantılar kurmada işe yarayabilir, bir sonraki işinizi aramaya başladığınızda daha da önem kazanabilir. Sağlam referanslara duyulan ihtiyaçtan bahsetmeye gerek dahi yok.Bu sebeplerden ötürü, insanları kendinize yabancılaştırmamak için uğraşın ve şirketten ayrıldığınızda mümkün olduğunca çok sayıda insanla aranızı iyi tutmaya bakın. Neden ayrıldığınızı açıklayın ve bunu yaparken mantığını ve sükuneti elden bırakmayın. İnsanların hala çalıştığı ve çalışacağı şirketi aşağılayıcı açıklamalar yapmaktan kaçının.

İnsanlar sık sık sektörler arası iş hareketlerinde bulunur veya diğer şirketlerde üst düzey pozisyonlarda çalışan arkadaşları ve akrabaları vardır. Tembellik ya da kötü bir ayrılık yaparsanız, tüm kariyerinizi tehlikeye atmış olabilirsiniz.

Tedarikçilerinize ileriki zamanlarda – yeni işyerinize sıkı sıkı tutunmayı başardığınızda- sizinle daha sık çalışacaklarını ileri sürün.

Doğru kişilere teşekkür etmek Çevrenize bakın ve kariyerinize ileride yardımcı olabilecek kişileri tanımlamaya çalışın. Sunduğu olanaklar için patronunuza teşekkür edin ve onlar ve şirket için harcadığınız zamanı doğru olsa da olmasa da çok değerliymiş gibi gösterin. Eğer yardımcı olabileceğiniz bir şeyse, kimseye size gücenmesi için bir bahane vermeyin. Şirketteki diğer yönetici ve önemli idarecilerle konuşmayı deneyin. Bir ekip olarak çalışmaya değer verdiğinizi bilmelerini sağlayın, onlarla olan ilişkiniz dolaylı da olsa. Biraz yağcılık kimseye zarar vermez.

Temiz bir masa bırakmak İyi olan itibarınızı, ardılınızı yarım kalmış işler ve dosyalar yığınıyla bırakmaktan daha kötü bir biçimde asla baltalayamazsınız. Böyle yaparsanız, tüm iyi ilişkileriniz bir anda yok olabilir. Bitmemiş işleri halletmeyi ve masanızı bir sonraki çalışan için hazır ve nazır bırakmayı amaç edinin.
Yapılması gerekenleri düzgün bir şekilde yaparsanız, herkese ne kadar profesyonel olduğunuzu da göstermiş olarak son birkaç haftayı tolerans gösterilerek atlatabilirsiniz. Eğer son bir prim peşindeyseniz, işinize odaklanmanız her zamankinden daha önemlidir.

Devir teslim dökümanı hazırlamak Mekandan ve içindeki insanlardan nefret ediyor da olsanız, en azından ardılınıza devretmeniz gereken dökümanları hazırlamanız gerekir. Önemli dosyaların nerede tutulduğu, şifrelerin, ofis dışı ilişkilerin, tedarikçiyle olan özel hattın ve anlaşmalar ve ticaret sırasında dikkat edilmesi gereken püf noktaların paylaşılması yeni kişiyi bilgilendirmek için gereklidir. Önemli telefon numaralarını, email adreslerini ve işe yarayabilecek bir sürü başka şeyleri de buna eklemyi unutmayın.

Devir teslim dökümanınızı olabildiğince detaylı ve uzun yazmaya gayret gösterin. Hiç belli olmaz, bakarsınız patronunuz bildikleriniz ve değerinizi görüp şoke olabilir, kalmanız için yüksek miktarda zam yapabilir.

Ayrılmadan önce, nereye gittiğinizi, yeni şirketinizin ne kadar harika olduğunu veya ne kadar kazanacağınızı kesinlikle böbürlenerek anlatmayın. Mütevazı davranın, geride bıraktıklarınızın duygularına saygı gösterin. Ayrıldıktan sonra, eski şirketiniz hakkında asla kötü konuşmayın, sırları açığa çıkartmayın. Bir gün başınıza bela olabilir, yeni işvereniniz bu boşboğazlığınızı kesinlikle mazur görmeyecektir.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu