Anasayfa / Ekonomi Haberleri / İstikrar döneminin kapısı açılacak

İstikrar döneminin kapısı açılacak

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, turizmde yeni ufuklar açıldığını vurguladı. Japonların arkeoloji turizmine meraklı olduğunu belirten Avcı, Türkiye’nin bir uçtan diğerine açık hava müzesi olduğunu kaydetti. Örnek olarak düğün turizmini veren Avcı, “Şimdi Hindistan’da özellikle üst gelir grupları arasında düğününü gelip Antalya’da, Alanya’da yapmak bir prestjj, bir moda haline geldi. Bu toparlanma sürecini olumlu kılmak ve hızlandırmak için gereken çok net: İstikrar” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, anayasa değişikliğinin istikrar döneminin kapısını açacağını vurgulayarak, 16 Nisan sonrasındaki yapılanmayla Türkiye’nin daha hızlı koşacağını söylüyor.

KÜLTÜR ve Turizm Bakam Nabi Avcı, turizmin vazgeçilmez unsurunun istikrar olduğunu vurgulayarak, anayasa değişikliğiyle Türkiye’de en az beş yıllık istikrar döneminin kapısının açılacağım söyledi. 16 Ni-san’dan sonraki yapılanmayla Türkiye’nin çok daha hızlı koşacağmı söyleyen Avcı, “Turizmde kayıplarımızı kazanıp, ardından gerekli sıçrayışı gerçekleştireceğiz. 2017’de yakaladığımız bu olumlu yükselişi turizm sektörünün önünü açacak her türlü faaliyet, proje ve programla devam ettirerek, 2023 hedeflerini inşallah yakalayacağız” dedi.

Bakan Avcı, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin doğru bir seçim olduğunu anlamak için geçmişe, hatta yakın geçmişe bakmanın yeterli olduğunu ifade etti.

7 Haziran seçimleri sonrasında ortaya çıkan tabloyu anımsatan Avcı, o günlerin etkili ve istikrarlı bir yönetim olmaması halinde memleketin nerelere sürükleneceğini somut bir şekilde gösterdiğini söyledi. Bu tür belirsizlikleri önlemenin yolunun istikrardan ve etkili bir hükümet sisteminden geçtiğine dikkati çeken Avcı, “Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile beş yıl görev yapacak, daha etkili, daha hızlr hareket edebilecek bir hükümetimiz olacak” dedi.“PRANGALARDAN KURTULMA ZAMANI”

Turizmin Londra, Paris, İstanbul gibi bütün marka şehirleriyle küresel terörizmden en çok etkilenen sektörlerin başında geldiğini söyleyen Avcı, Türkiye’nin 2016’da turizm sektörü açısından ciddi darboğazdan geçtiğini vurguladı. Yaptıkları araştırmaların Türkiye üzerindeki hasarı onararak daha verimli yıllar yaşanacağını gösterdiğini belirten Avcı, bu verimi artırmak, toparlanmayı çabuklaştırmak, radikal strateji değişikliklere ivme kazandırmak için Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin getirdiklerine ihtiyaç olduğunu kaydetti. İşte bu nedenle daha etkili, daha hızlı karar almayı sağlayacak bir sistemde ısrar ettiklerini belirten Avcı, “Türkiye’nin bunun için dinamik, hızlı karar veren, etkili, arkasında çok güçlü halk desteği olan yönetim modeline ihtiyacı var. Tepeden tırnağa, en yukarıdan en aşağıya kadar yönetim felsefesi ve zihniyetini dönüştürecek bir dönemeç olacak 16 Nisan. Turizm de dahil her alanda bu sisteme ihtiyaç var. Artık Türkiye’nin ayağındaki pek çok prangadan kurtulma zamanı geldi. Türkiye inşallah 17 Nisan sabahı daha güzel bir güne, daha aydınlık bir geleceğe uyanacak” diye konuştu.

“UMUTLUYUZ”

Bakan Avcı, bugün 2017 yılı için umutlu olduklarını söyledi. Rusya ile krizin büyük ölçüde aşıldığını vurgulayan Avcı, “Ocak ve şubat ayı göstergeleri Rusya pazarının hızla toparlandığım gösteriyor. Avrupa pazarında Rusya kadar hızla ilerlemiyoruz. Şu anda Avrupa ülkelerinden gelecek turistlerde bu kadar hızlı yükseliş görülmüyor ama Avrupa pazarmda 2017 rakamlarının 2016’dan iyi olacağını öngörüyoruz. Mesela Avrupa’nın en büyük turizm acentelerinden İngiltere merkezli Thomas Cook şirketinin açıklamaları yabancı turistlerin Türkiye’ye ilgisini doğruladı. Bu sonuç rezervasyonlara da yansıdı” ifadelerini kullandı.

Avcı, Türkiye’nin öncelikli hedeflerinin ilk sırasında Arap pazarının yer aldığını vurguladı. Son dönem dünyada çizilen tabloda Amerika ya da Avrupa’da Müs-lümanlara nahoş tutumların arttığına dikkat çeken Avcı, “Bu durum Arapların bu ülkelere ilgisini düşürdü. Araplar Türkiye’ye gelmeyi çok istiyor. Sadece Araplar değil, Balkanlar ve Kafkaslar’da da aynı talebi görebiliyoruz” dedi.

HÜLYA GENÇ SERTKAYA
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir