Kariyer ve İş

İşverene 773 TL destek

İlk söz Konukoğlu’ndan

TOBB’da gerçekleştirilen Türkiye Ekonomi Şurası “istihdam pazarlıklarına” sahne oldu. Şuranın açılış konuşmasını yapan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun özel sektör temsilcilerine ‘Türkiye’nin geleceğine artı bir istihdam sağlamaları” çağrısının ardından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan araya girerek “bir az” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz evlilikte nasıl en az üç çocuk diyorsak burada da en az bir dememiz lazım” ifadelerini kullandı. Bunun üzerine Hisarcıklıoğlu, iş adamlarına ‘Tekrar soruyorum, en az artı bir istihdam sağlamaya hazır mıyız?’ çağrısında bulundu. İş adamları da Hisarcıklıoğlu’na “evet” karşılığını verdi. Diğer ilginç bir diyalog ise Cumhurbaşkanı Erdoğan ile salonda bulunan iş adamı Abdulkadir Konukoğlu arasında yaşandı. İstihdam artışını işadamları ile başaracaklarını belirten Erdoğan herkesin gücüne göre istihdam yaratması gerektiğini vurguladı. Konukoğlu ile istihdam pazarlığı yapan Erdoğan, mevcut istihdamın yüzde 5’i kadar istihdama işaret ederek şunları söyledi: “Şu anda Konukoğlu Grubu’nda kaç kişi çalışıyor? 20 bin olsa bin yapar. Ben şuna inanıyorum, Abdulkadir Konukoğlu kardeşim bu kapıyı açtığı zaman ardından herhalde Sabancı da Kale Grubu da gelecektir. Zeynep Hanım da orada kaç kişi alacağız diye hesaplan yapıyor her halde. Koç Grubu burada boş durmayacaktır.” Toplantının kapalı bölümünde sektör temsilcilerini dinleyen Erdoğan, işadamlarının istihdam seferberliği ile ilgili taahhütlerini de not aldı.

2.15 milyon kişiye iş

Özkan, iş ve işçi bulma çalışmaları kapsamında 2002 yılında 125 bin 71 kişiyi işe yerleştiren İŞKUR’un 2016’da bu sayıyı yaklaşık yedi katına çıkardığına dikkat çekti.Geçen yıl İŞKUR aracılığıyla 789 bin 133 kişinin, 2016’da İŞKUR etkisi ile 1 milyon 361 bin 987 kişinin işe yerleştiğini kaydeden Özkan, böylece “iş ve işçi bulma çalışmaları” kapsamında 2016’da 2 milyon 151 bin 120 kişiye istihdam sağlandığının altını çizdi.

İŞKUR’a kayıtlı işsizi çalıştıran desteklenecek

Yeni istihdam paketinin uygulama esasları, OHAL kapsamında çıkarılan kanun hükmünde kararname (KHK) ile düzenlendi. 9 Şubat tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan KHK’ya göre 2017 yılında son üç aydır işsiz olan İŞKUR’a kayıtlı kişilerin istihdamı ve 2016 aralık ayına ilişkin aylık prim ve hizmet belgelerindeki sigortalı sayısına ilave olmaları kaydıyia yılsonuna kadar geçerli olmak üzere işverenlere SGK’ya ödeyecekleri tüm primlerden mahsup edilmek suretiyle destek ödemesi yapılacak. Destek tutarı İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacak. Ödeme tutarı, sigortalının aylık prim ödeme gün sayısının 22.22 TL ile çarpılması sonucunda bulunacak.

Söz konusu teşvik kapsamında istihdam edileceklerin ücretlerinin 2017’de uygulanan asgari ücretin aylık brüt tutarının prim ödeme gün sayısına isabet eden tutarı üzerinden hesaplanan gelir vergisinin asgari geçim indirimi uygulandıktan sonra kalan kısmı, verilecek beyanname üzerinden tahakkuk eden vergiden 2017 sonuna kadar terkin edilecek.

Dövizden çıktık

Mehmet Ali Özkan, 14 yıldan bu yana İŞKUR’da görev yapıyor. 2003 yılında İşsizlik Sigortası Fonu’nu yönetmek üzere Genel Müdür Yardımcısı olarak atanan Özkan, son bir yıldır genel müdürlüğe vekalet ediyor.

İşsizlik Sigorta Fonu’nda biriken parayı kanunun verdiği yetkiler çerçevesinde günün şartlarına göre en iyi şekilde değerlendirdiklerini söyleyen Özkan, dört yıldır külliyatlı bir dövizlerinin olmadığını vurguladı. Özkan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısından sonra ise dövizde tutulan İşsizlik Sigortası Fonu kaynaklarının olmadığını kaydetti.

İş dünyasından büyük destek

Hükümetin istihdam seferberliğine iş dünyası büyük destek verdi. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin 15 Temmuz’daki darbe girişimi sonrasında nasıl milli bir mücadeleye giriştiyse özel sektörün de 2017’de istihdam yarışı yapması gerektiğini belirterek, özel sektörü Türkiye’nin geleceğine en az artı bir istihdam yapmaya davet etti.
Türkiye İhracatçılar Meclisi’nden (TİM) 300 bin istihdam sözü geldi. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı istihdam seferberliğinde ihracatçıların ana aktör olacağını açıklayarak, “300 bin yeni istihdam yaratacağız.

Biz de firma olarak 2 bin ek istihdam ile destek vereceğiz” dedi. İstanbul Ticaret Odası (İTO) 500 bin istihdam sözü verdi. İTO Yönetim Kurulu Başkanı Çağlar, “İTO 400 bin üyesiyle bu seferberliğin en öndeki neferi olacak. İstihdamın yüzde 41’i, 5 milyon 233 bin 496’sı İstanbul’da sağlanıyor. O halde bu çağrının en büyük muhatabı İstanbul iş dünyasıdır. Bu nedenle ben sizlerin adına 500 bin kişilik yeni istihdam sözü verdim” dedi.

MÜSİAD Başkanı Nail Olpak ise, istihdam seferberliğini iş dünyası adına desteklediklerini belirterek, iş dünyasının istihdam kapasitesini artırmaya yönelik politikalarda daha aktif ve cesur olması gerektiğini vurguladı. Mobilya Sanayicileri ve İş Adamları Dernekleri Federasyonu’ndan (MOSFED) yılsonuna kadar 50 bin istihdam sözü geldi.

İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği, 5. ve 6. bölgelerdeki yatırımlarla birlikte 50 bin kişiye yeni iş imkanı sağlanmasının öngörüldüğünü açıkladı.

Ankara Sanayi Odası, en az bir kişiye istihdam sağlamaları konusunda 155 bin üyesine çağrı yaparak, istihdam seferberliği kapsamında, istihdamını oransal ve sayısal olarak artıran firmaları ödüllendireceğini açıkladı.

İşsizlik ödeneği 1.421 TL

İŞKUR Genel Müdür Vekili Mehmet Ali Özkan, 2017 yılında işsizlik ödeneğinin üst limitinin bin 318 TL’den bin 421 TL’ye yükseldiğini, en düşük işsizlik ödeneğinin ise 659 TL iken 710 TL U olduğunu kaydetti. Mevcut durumda kendi istek ve kusuru dışında işini kaybedenlerin son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış ve son üç yıl içinde en az 600 gün işsizlik sigortası primi ödemiş olanların işsizlik ödeneğine hak kazandığını vurgulayan Özkan, 2017’de brüt asgari ücretin bin 777 TL ve net ücretin bin 404 TL olmasıyla birlikte işsizlik maaşının üst ve alt limitleri de yükseldiğini anımsattı. Bu arada 31 Aralık 2016 itibarıyla İşsizlik Sigortası Fon varlığı 103 milyar 202.4 milyon TL’ye ulaştı, işsiziik Sigortası Fonu’ndan 2016’da 784 bin 419 kişiye toplam 3.7 milyar TL düzeyinde işsizlik sigortası ödemesi yapıldı. 2016’da kısa çalışma ödeneğinden 791 kişi, ücret garanti fonu ödemelerinden 4 bin 591 kişi yararlandı.Önceki sayfa 1 2 3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu